Budowa polskiej elektrowni jądrowej ma ruszyć w 2028 roku. Podpisano umowę z wykonawcą

Budowa polskiej elektrowni jądrowej ma ruszyć w 2028 roku. 31 marca wygasła, podpisana jeszcze za kadencji poprzedniego rządu, umowa z amerykańskimi wykonawcami pierwszej Polskiej elektrowni jądrowej. 28 kwietnia Polskie Elektrownie Jądrowe wraz z konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel podpisały tzw. umowę pomostową (Engineering Development Agreement – EDA), która zapewnia ciągłość realizacji projektu związanego z budową elektrowni jądrowej w Polsce.
Spis treści
- Jest nowa umowa z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel
- Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
- Umowa to kolejny etap procesu budowy elektrowni jądrowej w Polsce
- Kiedy ruszy budowa elektrowni atomowej w Polsce?
Jest nowa umowa z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel
31 marca 2025 roku ostatecznie uzgodniono warunki tzw. umowy pomostowej (umowy EDA – Engineering Development Agreement), ustalającej ramy współpracy na kolejne miesiące między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a konsorcjum Westinghouse-Bechtel, które jest wykonawcą pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
O wynegocjowaniu nowej umowy poinformował 1 kwietnia, po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk. Dodał, że nowa umowa jest dla Polski korzystniejsza, bo udało się włączyć do niej Prokuratorię Generalną, czego zabrakło w poprzedniej umowie. Premier poinformował także, że udało wynegocjować się m.in. terminy i kary za ich niedotrzymanie.
28 kwietnia 2025 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel podpisały tzw. umowę pomostową (Engineering Development Agreement – EDA), która zapewnia ciągłość realizacji pomorskiego projektu jądrowego w ramach trwającej współpracy.
Umowa pomostowa precyzuje zapisy gwarantujące efektywną i jednocześnie zgodną ze standardami prawnymi współpracę PEJ z konsorcjum WBC przez dziewięć kolejnych miesięcy. Zawarcie umowy EDA pozwala kontynuować prace inżynieryjne w ramach projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu i zapewnia przejście do kolejnych faz realizacji projektu, w tym negocjacji umowy na budowę.
- Wchodząc w kolejną fazę projektu – obejmującą zaawansowane badania geologiczne oraz prace inżynieryjne na terenie inwestycji – Bechtel jest głęboko zaangażowany we współpracę z PEJ, Westinghouse, lokalnymi firmami i mieszkańcami. Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia niezależności energetycznej Polski, napędzania zrównoważonego wzrostu gospodarczego, wspierania lokalnych przedsiębiorstw i tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. Jesteśmy dumni, że możemy odegrać rolę w tym niezwykle ważnym dla przyszłości Polski przedsięwzięciu - powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel.
Od maja 2024 roku, Bechtel jest aktywny na terenie lokalizacji, prowadząc kluczowe działania, w tym odwierty geologiczne o całkowitej długości niemal 20 kilometrów, przy udziale, między innymi polskich wykonawców.
- Dzięki podpisaniu Umowy EDA, możemy kontynuować ścisłą współpracę z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, aby wykorzystać sprawdzoną, zaawansowaną technologię reaktora AP1000® w tym przełomowym projekcie. Ten projekt nie tylko zapewni Polsce niezawodne, pracujące w podstawie źródło czystej energii w przystępnej cenie na długie lata, ale także wygeneruje miliardy złotych w inwestycjach, pozytywnie wpływając na produkt krajowy brutto Polski i tworząc tysiące miejsc pracy podczas realizacji inwestycji oraz przez wiele dziesięcioleci w okresie eksploatacji elektrowni - dodaje Dan Lipman, prezes Westinghouse Energy Systems.
Czytaj też:
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Pierwsza Polska elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu. We wrześniu 2023 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie takiej elektrowni. Umowa dotyczyła zaprojektowania głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących. Zakładała też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
Pisaliśmy także:
Umowa to kolejny etap procesu budowy elektrowni jądrowej w Polsce
Nowa umowa EDA otwiera kolejny etap budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej i obejmuje kontynuację sprecyzowanych prac projektowych, związanych m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, jak również dalszy etap pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji.
Jak podała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, w ocenie spółki, jak również Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, która zaangażowała się w proces negocjacji wspierając zespół PEJ, osiągnięte porozumienie i wypracowany kompromis stanowi solidny i zrównoważony fundament kontynuacji partnerskiej współpracy w ramach projektu.
Umowa EDA wprowadzi względem poprzedniej umowy ESC m.in. częściową zmianę modelu wynagradzania, usprawnienie nadzoru inwestora nad realizacją kontraktu oraz procedurami odbiorowymi zrealizowanych produktów, co wynika m.in. z doświadczeń z realizacji umowy ESC. Zakres umowy EDA przewiduje dalszy rozwój prac przygotowawczych, geotechnicznych i inżynieryjnych. Umowa ta pozwoli na przeprowadzenie bardziej zaawansowanych prac nad projektem technicznym elektrowni, kontynuację współpracy przy uzyskiwaniu pozwoleń i zezwoleń oraz rozwój łańcucha dostaw.
Polecamy również:
Autor: Polskie Elektrownie Jądrowe
Kiedy ruszy budowa elektrowni atomowej w Polsce?
Przypomnijmy, że obecny harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zakłada, że prąd z niej popłynie do sieci w 2036 r. Rozpoczęcie zasadniczej budowy zlokalizowanej na terenie gmin Lubiatowo-Kopalino elektrowni, planowane jest w 2028 r., a ukończenie ostatniego z trzech bloków - w 2038 r.
