Cały czas obowiązuje zakaz poruszania się po wałach. Grozi za to mandat i spora grzywna. "Wydałem polecenie, by karać", mówi prezydent Wrocławia

2024-09-23 3:36

Zakaz wchodzenia na wały cały czas obowiązuje. Tak będzie aż do 29 września 2024. Wody Polskie wydały zakaz wchodzenia na wały w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach i we Wrocławiu, i to już tydzień temu. Taki zakaz wprowadzono też w RZGW w Szczecinie. "Wydałem polecenie, by zacząć karać mandatami" - mówi prezydent Wrocławia. Ale takie zakazy są też w innych częściach Polski. Za złamanie ich grozi spora grzywna, przypomina policja.

Spis treści

  1. Poziom wody jest niższy, ale zakaz wchodzenia na wały obowiązuje
  2. Jaka kara grozi za wchodzenie na wały?
  3. Dlaczego wprowadzono zakaz wchodzenia na wały?
  4. Racibórz Dolny. Zdjęcia z drona From the Sky
Powódź 2024: Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze

Poziom wody jest niższy, ale zakaz wchodzenia na wały obowiązuje

Choć poziom wody opada między innymi w gigantycznym zbiorniku Racibórz Dolny (to największy suchy zbiornik w kraju), Wody Polskie przypominają:

Na całym obszarze zarządzanym przez Wody Polskie w Gliwicach obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek wprowadzony decyzją Dyrektora RZGW Gliwice. Zakaz obowiązuje do dnia 29 września 2024 r. i obejmuje poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp.

Jeśli chodzi o Racibórz Dolny, to na tym zbiorniku obowiązuje też bezwzględny zakaz pływania łodziami.

Jaka kara grozi za wchodzenie na wały?

- Niestety wciąż docierają do policjantów informacje o osobach, które lekceważą zagrożenie i mimo wyraźnego zakazu przebywania na wałach przeciwpowodziowych przychodzą zrobić sobie zdjęcia, czy nakręcić film - przyznają policjanci. A nadal obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. - Grzywna za jego złamanie może wynieść nawet 5 tysięcy złotych - podaje policja ze Wschowej.

Jednak taką grzywnę może nałożyć dopiero sąd. Mandat zaś wynosi 500 zł.

We Wrocławiu straż miejska i policja wystawiają już mandaty. Prezydent Jacek Sutryk napisał na Facebooku: Wiem, że mamy ładną pogodę, która zachęca do piknikowania. Ale prośba nieustająca: nie wchodzimy i nie fatygujemy wałów, międzywla i terenów nad rzekami. Kochani, nie gniewajcie się, ale albo jesteśmy odpowiedzialni albo nie. A moim zadaniem jest pilnować nasz Wrocław. Dlatego wydałem polecenie, by już przestać pouczać (bo to niestety nie działa), a zacząć karać mandatami tych, którzy tych reguł nie szanują. 

Policjanci ze Wschowej dodają:

Nie zbliżać się do rzek po to tylko, by robić zdjęcia lub filmować obecną sytuację. Nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe. Nie utrudniać przejazdów w okolicach wałów przeciwpowodziowych.

Wody Polskie informują, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.

Czytaj też:

Zbiornik Racibórz Dolny. Gdzie jest i kiedy powstał

Kłodzko. "Włoskie miasteczko w Polsce" zniszczone po powodzi

Dlaczego wprowadzono zakaz wchodzenia na wały?

- Zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych ma na celu ochronę infrastruktury przeciwpowodziowej oraz umożliwienie służbom odpowiedzialnym za zabezpieczenie wałów swobodnego dostępu do ich inspekcji i ewentualnych napraw - informuje szczecińska policja. - Złamanie zakazu nie tylko stanowi naruszenie przepisów, ale także może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym osłabienia wałów, co zwiększa ryzyko powodzi.

Przypomnijmy, że wokół zbiorników retencyjnych czy na wałach są ścieżki dla pieszych czy rowerzystów. Dlatego często są one celem wycieczek dla całych rodzin. A budowę infrastruktury rekreacyjnej i wykorzystanie wałów w takim celu umożliwiła ustawa, którą ówczesny prezydent RP podpisał w sierpniu 2014 r. - Cieszę się z góry, że ta ustawa będzie działała na rzecz zwiększenia dostępności szlaków rowerowych, także na rzecz poprawy ich jakości - mówił ówczesny prezydent podczas uroczystości podpisania ustawy.

Portal prawo.pl przypomina, że jest jednak jeszcze Prawo wodne i art. 177, który stanowi, że w przypadku:

  • gdy jest zagrożona szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych,
  • wystąpienia zagrożenia powodującego konieczność ograniczenia możliwości poruszania się po wałach przeciwpowodziowych,
  • konieczności wykonania prac związanych z konserwacją lub remontem wałów przeciwpowodziowych
  • - właściciel lub zarządca wału przeciwpowodziowego wprowadza czasowy zakaz poruszania się po tych wałach. Według art. 178 Prawa wodnego, wprowadzając ten zakaz, musi wywiesić stosowną tabliczkę, a także poinformować o tym w środkach masowego przekazu.

Racibórz Dolny. Zdjęcia z drona From the Sky

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej