Centrum badawczo-rozwojowe na Wydziale Chemii UJ
Budowa centrum badawczo-rozwojowego przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego ruszy jeszcze w tym roku. Obiekt powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu. Studenci zyskają laboratorium innowacyjnych technologii, w którym nie zabraknie nowoczesnego sprzętu do eksperymentów.
Budowa centrum badawczo-rozwojowego Wydziału Chemii UJ z dofinansowaniem
Małopolska to region, w którym można znaleźć wiele uczelni ze świetnie przygotowaną kadrą profesorską. Cieszy również fakt, że z roku na rok placówki te są coraz bardziej nowoczesne pod wzgledem wyposażenia pracowni. Ogromna w tym zasługa środków unijnych. Również budowa centrum badawczo-rozwojowego przy Wydziale Chemii UJ została wsparta przez UE. Unijne dofinansowanie wynosi ponad 17,5 mln zł.
Dodajmy, że regionalny Samorząd Małopolski nieustannie wspiera rozwój różnych specjalizacji. Wśród nich są nauki o energii zrównoważonej, metodach produkcji metali, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych, elektrotechnice i przemyśle maszynowym, a teraz także chemii.
Gdzie powstanie i jakie będzie nowe centrum badawczo-rozwojowe?
Przypomnijmy, że chemicy z krakowskiej Alma Mater niespełna rok temu przenieśli się z dotychczasowej siedziby przy ul. Ingardena w nowe miejsce, a dokładnie na III Kampus UJ na krakowskim Ruczaju przy ul. Gronostajowej 2. To właśnie tu powstanie laboratorium innowacyjnych technologii – nowoczesny obiekt, w którym naukowcy będą mieli doskonałe warunki do eksperymentów.
Laboratorium innowacyjnych technologii zostało zaprojektowane jako nowoczesny, funkcjonalny, oryginalny pod wzgledem architektonicznym, obiekt posadowiony na żelbetowych słupach. Będzie on połączony z istniejącym budynkiem Wydziału Chemii UJ.
Czytaj też: Przy Politechnice Warszawskiej powstanie Kampus Nowych Technologii>>
W nowym centrum badawczo-rozwojowym będzie sukcesywnie przybywało nowoczesnych urządzeń
Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) w centrum z roku na rok będzie przybywało nowoczesnych urządzeń. W planach jest zakup m.in. pomp próżniowych, sterylizatorów, specjalnych zestawów do pracy w warunkach beztlenowych, suszarek czy urządzeń chłodniczych. Dodajmy, że w centrum badawczo-rozwojowym wykorzstywany będzie również nabyty niedawno system do niwelacji pola elektromagnetycznego czy też specjalistyczne agregaty wody chłodzącej i zmywarki laboratoryjne.
- Wydział Chemii UJ od roku funkcjonuje w nowej przestrzeni dydaktyczno-badawczej, która stwarza doskonałe warunki do prowadzenia zajęć studenckich oraz badań naukowych w zakresie szeroko rozumianej chemii. Doskonaląc się naukowo, odkrywając tajniki otaczającego nas świata na poziomie badań podstawowych, chcemy aktywnie wykorzystywać gromadzony potencjał do rozwiązywania problemów współczesnej cywilizacji – podkreślił dziekan Wydziału Chemii UJ, prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski. - Stąd rodzi się potrzeba wzmocnienia infrastruktury wydziału o elementy umożliwiające realizację prac o charakterze aplikacyjnym. Pozyskane środki pozwolą nam bez wątpienia osiągnąć ten zamierzony cel, ale równocześnie wzmocnić pozycję naszej jednostki jako bardzo ważnego ogniwa spajającego małopolską chemię – kontynuował.
Kiedy będzie można korzystać z nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego?
Ze wszystkich udogodnień będzie można korzystać już w roku akademickim 2020/2021. Całkowita wartość projektu to ponad 29,3 mln zł.