Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice powstanie tuż obok dawnego wysypiska śmieci
Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach powstaje według projektu Studia BB Architekci. W czerwcu 2021 ruszyła budowa obiektu. W ramach inwestycji powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.
Spis treści
- O inwestycji Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach
- Film z rozpoczęcia budowy CEE w Gliwicach
- Co powstanie w Centrum Edukacji Ekologicznej?
- Kiedy koniec budowy CEE?
O inwestycji Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach
Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z budynkiem usługowo-biurowym powstanie przy ul. Rybnickiej 199 B na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. Będzie spełniać dwie funkcje: bieżącego nadzoru nad składowaniem i gospodarowaniem śmieci oraz edukacyjne w zakresie świadomości ekologicznej. Architekci zaprojektowali parterowe budynki z zielonym dachem, po którym będą mogli spacerować piesi. Cały obiekt zostanie wkomponowany w zrekultywowaną hałdę odpadów.
Do budowy Centrum Edukacji Ekologicznej mają być wykorzystane elementy prefabrykowane i ekologiczne m.in. blacha fałdowa i belki konstrukcyjne z drewna klejonego. Na dachu zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna oraz pojawia się ule dla pszczół.
Film z rozpoczęcia budowy CEE w Gliwicach
Co powstanie w Centrum Edukacji Ekologicznej?
W Centrum Edukacji Ekologicznej znajdą się biura, pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna oraz przestrzeń wystawienniczo-edukacyjna. Będą tu prezentowane prace uczniów m.in. studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jak zapowiada inwestor, w projektach tych ukazane zostaną współczesne problemy związane z ochroną środowiska, ekologii i instalacji przetwarzania odpadów oraz wiedza o ich segregacji i recyklingu.
Wnętrza CEE wykończone zostaną prostymi materiałami, głównie z betonu i drewna. Wyeksponowane zostaną też przewody instalacyjne. Przy sali konferencyjnej znajdzie się przeszklone pomieszczenie (wymiennikownia), gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z działaniem nowoczesnych technologii odzysku energii i ogrzewania budynku.
Na placu przed budynkiem pojawią się dysze wodne wraz z nietypowymi meblami miejskimi, które stworzą znak graficzny symbolizujący recykling. W miejscu, gdzie zaczyna się jedna ze ścieżek prowadząca na dach wkomponowano w teren stopnie do siedzenia. Powstanie tam przestrzeń do wypoczynku i prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu. Ścieżka edukacyjna prowadzić będzie w rejon Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz Drugiego Życia Rzeczy, aby przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa, odwiedzający mogli zobaczyć cały teren instalacji przetwarzania odpadów.
- Czytaj też: Gospodarka odpadami w Polsce
Kiedy koniec budowy CEE?
Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach ma się zakończyć jeszcze w 2021 roku.