Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Mostostal Warszawa SA został wybrany generalnym wykonawcą nowego obiektu Uniwersytetu Śląskiego. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 7 sierpnia. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka powstanie w Katowicach przy ulicy Bankowej.
Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, (CINiBA) powstanie w centrum Katowic, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących zabudowań głównego Kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Budowa CINiBA wraz z nowym zagospodarowaniem doliny rzeki Rawy, umożliwi stworzenie nowego układu przestrzenno-komunikacyjnego w tym rejonie.
Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Projekt architektoniczny wykonali architekci Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z koszalińskiej pracowni HS99 Sp. z o.o. Sp. k.
Wg zamysłu inwestorów i architektów, nowe Centrum będzie tzw. biblioteką hybrydową. Oznacza to, że równolegle udostępniane będą wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. Mogą to być książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne, a także zbiory dostosowane do specjalnych grup użytkowników (np. osób niepełnosprawnych). W budynku zaprojektowano również inne pomieszczenia, aby Centrum mogło sprawnie funkcjonować. Będą to m.in. pracownie: reprograficzna, kserograficzna, audiowizualna, mikrofilmowa, digitalizacji zbiorów i komputerowa. Studenci będą mieli do dyspozycji także przestrzeń do pracy indywidualnej, np. specjalne pokoje. CINiBA będzie także otwarta dla ogółu, każdy będzie mógł korzystać z usług biblioteki. W budynku przewidziano takżę miejsca na inne funkcje, np. salę konferencyjną i aneks wystawowy.
Autor: www.ciniba.us.edu.pl
Gmach Centrum będzie miał 5 pięter. Rozkład poszczególnych pięter:
- Parter - znajdzie się tu holl główny, do którego przylegają czytelnie i wypożyczalnie, sala konferencyjna na ok. 90 osób, sala dydaktyczna na ok. 30 osób oraz pomieszczenia towarzyszące,
- I i II piętro - tu otwarte jednoprzestrzenne księgozbiory stanowić będą zarazem wypożyczalnie przeznaczone dla czytelników pod nadzorem bibliotekarzy. Na poziomach tych znajdą się także czytelnie główne i specjalistyczne oraz pomieszczenia dla bibliotekarzy i pracowników zaplecza administracyjnego,
- III piętro - zaprojektowano tu rozkład pomieszczeń dla pracowników działu gromadzenia i opracowania zbiorów,
- IV i V piętro - to magazyny zwarte zamknięte dla czytelników, w tym na IV piętrze pomieszczenia zbiorów nietypowych, a na V piętrze zbiorów chronionych.
Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie 13 260 m2, jego kubatura 62 560 m3.
Projekt CINiBA współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (z Funduszu przeznaczono niespełna 53 mln zł.) oraz z budżetu samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego. Wartość projektu to ponad 79 000 000 zł.