Centrum Kreatywności Nowa Praga w Warszawie
Centrum Kreatywności Nowa Praga to projekt kapitalnego remontu i przebudowy zabytkowej kamienicy przy ul. Targowej 80a, odbudowy spalonego budynku przy ul. Inżynierskiej 3 oraz zagospodarowania przylegających do budynków podwórek. W nowych obiektach zaprojektowano pracownie m.in. dla rzemieślników, artystów i przedsiębiorców.
Centrum Kreatywności Nowa Praga - nowe miejsce na mapie Warszawy
Centrum Kreatywności Nowa Praga powstanie na terenie o powierzchni około 3500 m². Zespół kamienic przy ul. Inżynierskiej 3, wraz z oficyną przy ul. Targowej 80a, należy do kompleksu budynków dawnych Domów Składowych Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania Mebli A. Wróblewski i S-ka. Kompleks zbudowany został około 1910 roku. Niebawem miejsce przejdzie całkowitą metamorfozę i zyska nowe przeznaczenie. W ramach opracowania koncepcji odbyła się publiczna dyskusja na temat wyników konkursu na koncepcję architektoniczno-budowlaną zespołu budynków. Przypomnijmy, że zwycięski projekt powstał w pracowni Trektura.
Polecany artykuł:
Co powstanie w Centrum Kreatywności Nowa Praga?
W kamienicy przy ul. Targowej 80a architekci zaprojektowali pracownie dla rzemieślników o specjalnościach niepowodujących hałasu, sale konferencyjne, klubokawiarnię, przestrzenie do spotkań warsztatowych i działań społecznych. Odbywać się tu mają również wystawy, działania kulturalne, czy edukacyjne.
W budynku przy ul. Inżynierskiej 3 mają powstać m.in. pracownie, do których będzie można wprowadzić ciężki sprzęt, sale warsztatowe, pomieszczenia wystawiennicze, magazynowe i techniczne. W budynkach gospodarczych, jak dotychczas, mogą działać kawiarnie, siedziby fundacji i stowarzyszeń. Zmienią się również podwórza wokół budynków. Według założeń architektów i oczekiwań okolicznych mieszkańców, w otoczeniu budynków ma być dużo zieleni, przestrzeń do odpoczynku i rekreacji oraz elementy małej architektury.
Konkurs na opracowanie koncepcji Centrum Kreatywności Nowa Praga został zrealizowany w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014–2020.
Przypomnijmy, że ramach Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku na warszawskiej Pradze od 12 lat zachodzą zmiany. Przykładem jest modernizacja Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Kreatywności Targowa, Teatru Powszechnego i Teatru Rampa, Stadionu Narodowego oraz wielu węzłów komunikacyjnych, a przede wszystkim budowa II linii metra. Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,6 mld zł. Trwa również rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.