Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Centrum Spotkania Kultur zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy powstało na miejscu tzw. Teatru w Budowie, czterdzieści lat po rozpoczęciu inwestycji.
Teatr czy centrum handlowe?
Zanim zaczęto mówić o budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, działkę w centrum miasta zająć miała zaplanowana z rozmachem siedziba teatru i filharmonii. Budowa zaprojektowanego przez Stanisława Bieńkuńskiego gmachu rozpoczęła się w 1974 roku. Budynek miał być jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych scen w kraju. Kryzys lat 80. sprawił, że budowę wstrzymano. Przez kolejne dekady na działce stał niszczejący szkielet wielkiej budowli, nazywany powszechnie Teatrem w Budowie. Koszt dokończenia prac przekraczał miejski budżet, lokalne władze rozważały więc sprzedaż obiektu komercyjnemu inwestorowi i przekształcenie planowanego teatru w centrum handlowe.
Nowa inwestycja
Pomysł przeznaczenia budynku na cele kulturalne powrócił, gdy Lublin rozpoczął starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. okazały się okazją do ożywienia pomysłu. Konkurs architektoniczny na projekt Centrum Spotkania Kultur w Lublinie został ogłoszony w 2008 roku, zwyciężyło w nim biuro architektoniczne Stelmach i Partnerzy z Lublina. W porównaniu z planami z lat 70. znacznie rozbudowany został program funkcjonalny obiektu. W Centrum mają się odbywać przedstawienia i koncerty, ale to tylko wycinek planowanej działalności. Obiekt ma funkcjonować jak wielki dom kultury, z zajęciami dostosowanymi do bardzo różnych potrzeb i zainteresowań. Kino, ścianka wspinaczkowa, warsztaty clownów i akrobatów, miejsce do ćwiczenia tricków skateboardowych to niektóre z zaplanowanych propozycji dla mieszkańców Lublina. Z założenia przestrzeń ma być łatwa do aranżacji, tak by w przyszłości można ją było dostosować do zmieniających się oczekiwań użytkowników.
Ogród na dachu
We wnętrzu budynku zasadzono pnącza. Jeśli poradzą sobie z trudnymi warunkami, pokryją ściany głównego korytarza. Atrakcją jest zielony dach z galerią widokową na krawędzi. Na dwóch poziomach dachu ma działać mała pasieka, być może także kawiarnia. Zielony dach został obsadzony bylinami i odpornymi gatunkami drzew oraz krzewów.
Trudna rewitalizacja
Projektanci początkowo planowali zachowanie starej konstrukcji. Okazało się jednak, że nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Stalowe dźwigary wielkiej sali miały 30 metrów długości, architekci chcieli ją wyeksponować. Niestety, poza stanem zachowania przeszkodą okazała się niezgodność z projektem, w niektórych miejscach np. zamiast 10 śrub założono 2, w innych elementy przyspawano zamiast je skręcić. Najważniejszą część dawnego teatru trzeba było wyburzyć. Tym bardziej starano się więc wyeksponować zachowane elementy, ściany z cegły dziurawki, stalowe belki.
LED na elewacji
Na elewacji umieszczone zostały ekrany, podwójne membrany ze szkła. Między ciepłą i zimną warstwą umieszczone zostały lasery i wyświetlacze LED. Na zewnętrznej powłoce można wyświetlać filmy. Budowa ekranu okazała się jednym z najtrudniejszych zadań postawionych przed wykonawcami. Konieczne było przeprojektowanie struktury. W ostatecznej wersji składa się ona z przeszło 470 tafli klejonego piaskowanego szkła. Ułożono je pod kątem, tak, by ograniczać szkodliwe działanie wiatru.
|Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostało uroczyście otwarte w kwietniu 2016.
Centrum Spotkania Kultur
Lokalizacja: Al. Racławickie 8, Lublin
Autorzy: Stelmach i Partnerzy
Generalny wykonawca: BUDIMEX S.A.
Powierzchnia całkowita: 29778 m2.
Powierzchnia użytkowa: 23544 m2
Powierzchnia placu: ok. 2500 m2
Powierzchnia zabudowy: ok. 6254 m2
Wysokość: 38 m
Rozpoczęcie budowy: 2010
Zakończenie budowy: 2016
Koszt inwestycji: ok. 220 mln zł
Firmy zaangażowane w budowę Centrum Spotkania Kultur
BUDIMEX S.A. – generalny wykonawca
Glassolutions Polska – przeszklenia elewacji i świetlik
NOWY STYL − fotele