Centrum Usług Publicznych w Opolu. Powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów publicznych w regionie
Autor: Czas na Opole
Centrum Usług Publicznych w Opolu
Centrum Usług Publicznych w Opolu to przykład nowoczesnego obiektu publicznego, którego powstanie zwiększyło wygodę i komfort załatwiania spraw urzędowych przez mieszkańców. W dwóch szklanych budynkach „nowego ratusza” działa też monitoring wizyjny miasta.
Spis treści
- Centrum Usług Publicznych w Opolu. Nowoczesne podejście do tematu ratusza miejskiego
- Załatwianie spraw urzędowych w komfortowych warunkach
- „Nowy ratusz” patrzy na miasto oczami kamer
- Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora
Centrum Usług Publicznych w Opolu. Nowoczesne podejście do tematu ratusza miejskiego
Budowane od lata 2020 r. i otwarte 15 maja 2023 r. Centrum Usług Publicznych w Opolu to dwa przeszklone budynki o ciekawej elewacji i dynamicznych bryłach. Z perspektywy mieszkańców liczy się jednak nie wygląd zewnętrzny gmachów, a ich funkcjonalność. „Nowy ratusz” w Opolu skupił w sobie liczne urzędy i jednostki organizacyjne, dzięki czemu w jednym miejscu można załatwić wiele różnych spraw.
- Przeczytaj też: Zabytkowa siedziba Starostwa Powiatowego w Kartuzach odnowiona. Pomogły historyczne pocztówki
– Sześć Wydziałów Urzędu Miasta oraz trzy jednostki podległe: Miejski Zarząd Lokali Komunalnych, Miejskie Centrum Świadczeń, Wydział Lokalowy, Miejski Zarząd Dróg, Wydział Zarządzania Kryzysowego oraz dwa referaty Wydziału Spraw Obywatelskich: Referat ewidencji ludności, dowodów osobistych oraz działalności gospodarczej oraz Referat komunikacji, a także Wydział Polityki Społecznej – wylicza oficjalna strona miasta.
Dodatkowo w budynku działają też Urząd Stanu Cywilnego oraz Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Inwestycja warta ok. 170 mln zł została zrealizowana wspólnie przez miasto i Izbę Administracji Skarbowej (wkład finansowy każdej ze stron był proporcjonalny do wielkości zajmowanego budynku).
- Zobacz galerię: Centrum Usług Publicznych w Opolu
Autor: Czas na Opole
Centrum Usług Publicznych w Opolu
Załatwianie spraw urzędowych w komfortowych warunkach
Klimatyzowany, czteropiętrowy budynek z garażem podziemnym położony przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 1 ma powierzchnię ponad 14 tys. m². Pracuje tu ok. 360 urzędników i urzędniczek, a petenci obsługiwani są przez 50 stanowisk w komfortowych warunkach i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
– Klienci po wejściu na salę wybiorą w biletomacie określoną kategorię sprawy oraz otrzymają bilet z numerem. Następnie zostaną przywołani do konkretnego stanowiska przy pomocy systemu kolejkowego, który jest dobrym narzędziem porządkującym i zarządzającym kolejką – wyjaśnia Izabela Chorzewska, Zastępca Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich.
„Nowy ratusz” patrzy na miasto oczami kamer
Co ciekawe, w budynku „nowego ratusza” Opola funkcjonuje także – monitorowany przez Straż Miejską – system monitoringu wizyjnego miasta. To właśnie tu trafia obraz ze 120 kamer monitoringu obserwujących newralgiczne punkty Opola.
– Ten system obsługujemy w sposób ciągły dwadzieścia cztery godziny na dobę, z wykorzystaniem 120 kamer. Pracuje przy nich dwóch operatorów cywilnych oraz jeden operator ze Straży Miejskiej w Opolu, który kwalifikuje wykroczenia lub ewentualnie przestępstwa, przekazując je dalej Policji. Należą do nich najczęściej: zdarzenia drogowe, dewastacja mienia czy picie alkoholu w niedozwolonych miejscach publicznych – tłumaczy Krzysztof Maślak, Komendant Straży Miejskiej w Opolu.
Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora
W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:
- najciekawsze inwestycje kolejowe
- najciekawsze inwestycje drogowe
- najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
- najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.
Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.
W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.
Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe [email protected] (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz [email protected] (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.
Zobacz inne propozycje z rankingu:
- Na remont Rynku w Poznaniu warto było czekać. Stary Rynek zyskał na wyglądzie i dostępności
- Park Legend. Nowa Słupia z wyjątkowym budynkiem, który bawi i uczy o legendach Gór Świętokrzyskich
- Bibliostacja Pobiedziska, czyli biblioteka w zabytkowym dworcu. Imponująca przemiana plus zmiana funkcji
- Nowy most kolejowy nad Regalicą – jedna z ciekawszych inwestycji 2023 roku