Cogiteon Kraków - otwarcie 21 czerwca. W centrum nauki będzie się działo!

2024-06-21 6:53

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon otwiera się 21 czerwca! Ten nowoczesny i innowacyjny obiekt wybudowany w krakowskich Czyżynach w końcu będzie dostępny dla wszystkich. To ma być duma miasta, porównywana do warszawskiego centrum nauki Kopernik. Znany jest już program otwarcia obiektu. Będzie sporo atrakcji. Oto PROGRAM OTWARCIA. Warto też sprawdzić dojazd, bo specjalnie dla tego obiektu powstała nowa droga dojazdowa od ulicy Stella-Sawickiego.

Spis treści

  1. Co to jest Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon?
  2. Otwarcie Cogiteonu w Krakowie PROGRAM
  3. Innowacyjny budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie
  4. Zielony dach Cogiteonu
  5. Pompy ciepła ogrzeją i ochłodzą Cogiteon
  6. Koszt budowy Cogiteonu
  7. Zobacz zielony dach Cogiteonu i jego otoczenie ZDJĘCIA
  8. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon - jak dojechać?

Co to jest Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon?

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to instytucja kultury o charakterze innowacyjnym. Ma edukować przez zabawę i angażowanie w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne.

Północna obwodnica Krakowa

Swoim profilem będziemy odróżniać się od funkcjonujących już w regionie instytucji naukowych i edukacyjnych, czy też muzeów. Naszym zadaniem będzie wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej. Będziemy silnie podkreślać swój regionalny charakter – unikalną tożsamość i potencjał Małopolski – podkreślają przedstawiciele Cogiteonu.

Otwarcie Cogiteonu w Krakowie PROGRAM

Znany jest już program otwarcia obiektu – które zaplanowano na 21 i 22 czerwca.

Program Otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon

21 czerwca, teren przed budynkiem Cogiteonu

Transmisja online oraz przed budynkiem Cogiteonu

  • 18.00 Wykład inauguracyjny noblisty: Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i popularyzator wiedzy rozpocznie wieczór wykładem na temat "Muzyka Sfer".
  • Debata Naukowa: Debata zgłębi ideę zmiany postrzegania Wszechświata i naszego miejsca w nim. Omówione zostaną filozoficzne przewroty i technologiczne przełomy, które wpłynęły na naszą wiedzę o kosmosie. Uczestnicy: prof. dr hab. Paweł Nurowski, prof. Marek Demiański, Aleksander Bogucicki, Andrzej Włodarczyk, Wojciech Siudmak, Artur Chmielewski. Moderacja: Marek Sawicki.
  • Koncert Leszka Możdżera: "Muzyka Kosmosu i Matematyka". Leszek Możdżer zaprezentuje koncert na dwa fortepiany, wkomponowując sygnały pozaziemskie i dźwięki odbierane przez radioteleskopy. Premierowe wykonanie utworu inspirowanego muzyką kosmosu przy akompaniamencie pulsarów. Dlaczego ten koncert będzie taki wyjątkowy i kosmiczny? Leszek Możdżer zagra zarówno na klasycznym fortepianie dwunastotonowym jak i na zupełnie niepowtarzalnym, jedynym na świecie, fortepianie dekafonicznym!

Od 21.00 przed budynkiem Cogiteonu - wstęp wolny

  • 21.00 Koncert Józefa Skrzeka"Kosmiczne Brzmienie Syntezatorów". Koncert pod gwieździstym niebem z projekcjami artystycznymi tworzącymi kosmiczne minietiudy.
  • 22.00 Mapping „Kosmogonie" Wojciecha Siudmaka. Pokaz wybitnych dzieł Wojciecha Siudmaka, autora słynnych okładek do Diuny, na naszym budynku!

22 czerwca, teren przed budynkiem Cogiteonu, wstęp wolny

Od 12.00 plenerowa impreza przed budynkiem oraz giełda naukowych ciekawostek na stoiskach partnerskich.

  • 12.00 - show „Nauka – lekko ekstremalnie”
  • 12.30 - gra „Jak działa świat?”
  • 13.20 - naukowe show z dziećmi
  • 14.00 - show „Nauka – lekko ekstremalnie”
  • 14.30 - gra „Jak działa świat?”
  • 15.00 - Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, który opowie m.in. o nowej książce z serii „Apetyt na wiem” z przepisami kulinarnymi, ciekawostkami naukowymi oraz wierszami. To pierwsze wydawnictwo Cogiteonu! Będzie okazja do zdobycia autografu wybitnego pisarza.
  • 16.00 - 17:00 - naukowe show z dziećmi.
  • 18.00 Koncert Majki Jeżowskiej, która zaśpiewa swoje największe przeboje. To niepowtarzalna okazja, aby przeżyć magiczne chwile przy muzyce, która łączy pokolenia.

Innowacyjny budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie

Cogiteon to obiekt, o jakim marzy wiele miast. Wyróżnia się zwłaszcza jego bryła z zielonym dachem i terenami wokół niego.

Cogiteon to:

  • obiekt o powierzchni 14 tys. m² powierzchni użytkowej,
  • 2-hektarowy park,
  • hektarowy ogród na dachu.
  • Cogiteon to także przestrzenie konferencyjne i eventowe, które mogą być wykorzystywane biznesowo.

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon trwała od marca 2021 roku, a projekt architektoniczny narodził się 3 lata wcześniej. Sama koncepcja centrum jest jeszcze starsza. W międzynarodowym konkursie architektonicznym wygrała propozycja pracowni Heinle, Wischer und Partner.

Zgodnie z nią centrum tworzą 4 pawilony, spięte wspólną elewacją. Budynek stopniowo wznosi się z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w stronę alei Bora-Komorowskiego. Znaczna jego część znajduje się pod ziemią.

Zielony dach Cogiteonu

Na dachu Cogiteonu rośnie 12 drzew. Są byliny, kwiaty, trawy, eksponaty plenerowe oraz ścieżki spacerowe z widokiem na Kraków. Dalszych prawie 300 drzew rośnie w parku, który powstał obok Cogiteonu.

Pompy ciepła ogrzeją i ochłodzą Cogiteon

W obiekcie zastosowano unikalne rozwiązanie pompy ciepła, która współpracuje ze zbiornikiem lodu, aby zapewnić ogrzewanie i chłodzenie. Zbiornik, który może pomieścić około 860 tys. litrów wody, sąsiaduje z kolejnym – drugi rezerwuar gromadzi deszczówkę wykorzystywaną do podlewania roślin na dachu. Oprócz tego działa inteligentny system sterowania urządzeniami BMS, a ledowe oświetlenie funkcjonuje w energooszczędnym systemie DALI.

Nowa droga dojazdowa do krakowskiego Cogiteonu od ulicy Stella- Sawickiego
Autor: ZDMK Nowa droga dojazdowa do krakowskiego Cogiteonu od ulicy Stella- Sawickiego

Koszt budowy Cogiteonu

Koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego prawie 3/4 stanowi koszt prac budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu parkowego. Generalny wykonawca realizował kontrakt w trudnym okresie pandemii oraz wojny w Ukrainie, czego efektem była wysoka inflacja oraz problemy z dostępem do materiałów budowlanych. W trakcie budowy odkryto niemiecki schron paliwowy z okresu II wojny światowej, który ostatecznie udało się wkomponować w przestrzenie zielone.

Zobacz zielony dach Cogiteonu i jego otoczenie ZDJĘCIA

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon - jak dojechać?

Mapa dojazdu do Cogiteonu w Krakowie
Autor: MCN Mapa dojazdu do Cogiteonu w Krakowie

Najprościej samochodem można dojechać do Cogiteonu od ulicy Stella-Sawickiego. Dojazd możliwy jest nowo wybudowaną drogą. To inwestycja Zarząd Dróg Miasta Krakowa. W ramach tego zadania powstały też chodniki, drogi dla rowerów oraz przystanki komunikacji miejskiej.  

Aktualnie najbliżej znajduje się przystanek komunikacji miejskiej „Jurczaka”, który obsługują linie 159 (Cichy Kącik – Osiedle Piastów) oraz 172 (Bronowice Małe – Kombinat). To przystanek na żądanie, który znajduje się obok estakady wyprowadzającej ruch ponad aleję Bora-Komorowskiego.

 Po wschodniej stronie budynku znajduje parking czynny codziennie w godz. 8.30-21.00. Na parkingu naziemnym dostępnych jest:

  • 53 miejsca dla samochodów osobowych
  • 11 miejsc dla autokarów
  • 2 miejsca dla samochodów elektrycznych
  • 6 miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami

W części podziemnej parkingu dostępnych jest:

  • 181 miejsc dla samochodów osobowych o maksymalnej wysokości do 2,4m.
  • 4 miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej