Plac Pięciu Rogów w centrum Warszawy gotowy! Pomiędzy ulicami Bracką, Chmielną i Kruczą powstał plac
Plac Pięciu Rogów to nazwa placu znajdującego się u zbiegu ulic Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej w Warszawie. Przebudowa Placu Pięciu Rogów rozpoczęła się w marcu 2021 i trwała do lipca 2022. 7 lipca Plac Pięciu Rogów został otwarty dla pieszych, spacerowiczów i rowerzystów. To nie koniec. Przed nami metamorfoza na ul. Chmielnej, Zgoda i Kruczej.
Spis treści
- Placu Pięciu Rogów w Warszawie otwarty
- Jak warszawiacy przyjęli Plac Pięciu Rogów?
- Kolejne zmiany planowane wokół Placu Pięciu Rogów
- Kto zaprojektował Plac Pięciu Rogów?
- Plac Pięciu Rogów - historia inwestycji
- Jak dojechać do Placu Pięciu Rogów?
Placu Pięciu Rogów w Warszawie otwarty
Warszawa zyskała nową przyjazną przestrzeń z deptakiem, nazywaną Placem Pięciu Rogów. Pomysł na zagospodarowanie skrzyżowania Chmielnej ze Szpitalną, Bracką, Kruczą oraz Zgody i zlikwidowanie w tym miejscu ruchu dla samochodów powstał już pięć lat temu. To jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia.
W miejscu, gdzie łączą się ulice Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna do niedawna jezdnie przecinały ruchliwy trakt spacerowy, zostawiając jedynie wąskie chodniki wzdłuż kamienic. Teraz jest reprezentacyjny plac, dostępny dla pieszych, spacerowiczów i rowerzystów. Warszawiacy i turyści zyskali bezpieczną przestrzeń. Dookoła placu pojawiły się miejsca na ogródki gastronomiczne i wydarzenia plenerowe. Można się tu zatrzymać, zjeść coś dobrego, a także posłuchać muzyki czy poczytać. Na placu posadzono 22 klony, które jak urosną, zazielenią przestrzeń.
Jak warszawiacy przyjęli Plac Pięciu Rogów?
"Za dużo betonu, za mało zieleni"; "Betonoza ... W upalne dni będzie tu gorąco jak na patelni"; "beton, beton i jeszcze raz beton"; "zmarnowana szansa na porządny zielony skwer z prawdziwego zdarzenia, kilka drzew na osłodę" - tak komentują warszawiacy otwarcie Placu Pięciu Rogów.
Miasto się broni, że wg założeń projektowych to miejsce, musi pozostać przejezdne dla mieszkańców, komunikacji miejskiej czy służb. Powstało miejsce bezpieczne dla pieszych czy rowerzystów. Dodatkowo Plac Pięciu Rogów został zabezpieczony przez nielegalnym parkowaniem samochodów. Na przebudowany plac Pięciu Rogów wjadą samochodem kierowcy tylko z identyfikatorem NC. Zarząd Dróg Miejskich zamontował tam specjalny monitoring, którego zadaniem jest fotografowanie tablic rejestracyjnych wjeżdżających aut. Zdjęcia pojazdów bez uprawnień trafią na policję.
Kolejne zmiany planowane wokół Placu Pięciu Rogów
Przed nami koleje zmiany w centrum. Zaplanowane metamorfozy na ul. Chmielnej, Zgoda czy Kruczej sprawią, że za około rok - 2 lata cała okolica będzie wyglądała zupełnie inaczej. To będzie Nowe Centrum Warszawy.
Kto zaprojektował Plac Pięciu Rogów?
Przestrzeń została zaprojektowana przez firmę WXCA. Projekt zakładał uporządkowanie układu drogowego i likwidację miejsc postojowych dla samochodów. Plac Pięciu Rogów miał stać się miejscem dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, z zielenią i efektownym oświetleniem po zmroku. W projekcie znalazło się miejsce na elementy małej architektury z siedziskami włącznie.
Plac Pięciu Rogów - historia inwestycji
Prezydent Rafał Trzaskowski wpisał to miejsce do swojego projektu "Uśmiech Warszawy", który zakłada m.in. "zwrócenie" centrum mieszkańcom. Zgodnie z założeniem projektu Nowe Centrum Warszawy powinno wyglądać inaczej, powinno tworzyć spójną całość, która będzie przede wszystkim realizować potrzeby mieszkańców.
Początkowo Plac Pięciu Rogów miał być gotowy do końca 2021. Latem 2020 Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Do przetargu stanęło sześciu chętnych. Wątpliwości wzbudził jednak wykonawca (firma Wodkan) z najtańszą ofertą (12,7 mln zł), kttóy został wyeliminowany z przetargu z powodu właśnie rażąco niskiej ceny i wątpliwości urzędników co do referencji. Firma złożyła zażalenie w tej sprawie do Krajowej Izby Odwoławczej, co opóźniło inwestycję.
Drugą w kolejności przetargowej firmą był Strabag z ofertą 14,7 mln zł. I to ona zajęła się przebudową Placu Pięciu Rogów. Prace rozpoczęły się w marcu br. i mały potrwać pół roku. Wstrzymał je jednak na wiele tygodni konserwator zabytków, ponieważ wykonawca natrafił w wykopach na cenne znaleziska archeologiczne, a także na fundamenty starych kamienic (u wylotu ul. Widok).
Na początku listopada przełożono ruch na wschodnią cześć skrzyżowania i oś ulic Szpitalnej i Kruczej.
Obecnie na placu sadzone są okazałe, dziewięciometrowe klony polne, których docelowo ma być 22 (większość z nich ze względu na pogodę posadzonych zostanie wiosną 2022). Drzewa pochodzą ze szkółki w Holandii, ale od marca czekają zadołowane na Białołęce.