Dawna Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi jak nowa. W zabytku zamieszkała Mediateka

2024-03-27 11:48

Dawna Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi w woj. śląskim zmieniła się nie do poznania. Dawny budynek przemysłowy, od lat popadający w ruinę, udało się przekształcić w nowoczesną Mediatekę i muzeum poświęcone węglowej przeszłości regionu. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu? POGAD@NE. ZBUDOWANE #35

Spis treści

  1. Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi odnowiona. Nieduże miasto z wielką inwestycją
  2. Mediateka, muzeum i gastronomia, czyli nowa funkcja
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi odnowiona. Nieduże miasto z wielką inwestycją

30-tysięczna Czeladź w woj. śląskim od lat słynie z wyjątkowej dbałości o swoje górnicze dziedzictwo. Od 2012 r. kolejne cenne obiekty poprzemysłowe są remontowane z wykorzystaniem funduszy unijnych i zyskują nowe funkcje. Nie inaczej stało się z pochodzącym z początku XX w. budynkiem dawnej cechowni. Ciekawy ceglany obiekt z charakterystyczną wieżą stał się centrum kulturalnym, co udało się osiągnąć m.in. dzięki dofinansowaniu rządowemu oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego). Wyremontowany obiekt służy mieszkańcom od czerwca 2023 r.

– Wszystkie te działania rewitalizacyjne to dla naszego miasta ogromny wysiłek finansowy, ale warto go ponieść, by zachować pamięć o ponad 100-letniej historii zagłębiowskiego górnictwa węglowego, które podobnie jak na Śląsku wywarło ogromny wpływ na rozwój naszej aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. To także zachowanie pamięci o wielu pokoleniach naszych mieszkańców – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Budynek został w zasadzie podniesiony z ruin. Do odtworzenia oryginalnego wyglądu posłużyły m.in. pocztówki z 1911 r. Jednocześnie nie bano się wprowadzania nowoczesnych elementów takich jak zegar o przezroczystej tarczy umieszczony na wieży, która dzięki temu może dziś służyć jako wieża widokowa. Na tle historycznej tkanki zdecydowanie wyróżnia się też nowoczesna, czarna dobudówka, kojarząca się z bryłą węgla.

Mediateka, muzeum i gastronomia, czyli nowa funkcja

Żeby dawne budynki przemysłowe mogły zyskać nowe życie, konieczne jest wymyślenie dla nich nowej funkcji. W przypadku dawnej cechowni kopani Saturn w Czeladzi nie było z tym problemu – w zasadzie od razu postawiono na kulturę. W odrestaurowanych budynkach i w ich otoczeniu znajdują się obecnie:

  • Mediateka, czyli multimedialna biblioteka,
  • Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego,
  • część gastronomiczna,
  • górniczy plac zabaw dla dzieci,
  • wieża widokowa.

Choć sama renowacja dobiegła końca, obiekt jest cały czas rozwijany, zyskując nowe funkcjonalności. Powstaje m.in. nowoczesna, multimedialna wystawa na temat historii górnictwa na terenie Zagłębia i przede wszystkim samej Czeladzi.

– Kiedy zrealizujemy do końca nasze plany, będzie to drugie w województwie, po zabrzańskim Guido, a pierwsze w Zagłębiu muzeum górnictwa, które zachowało oryginalne zabudowania całej powierzchni kopalni – zapowiadał na początku 2024 r. burmistrz miasta.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej