Dawny dworzec Kolei Wilanowskiej odzyska blask. Dojeżdżała tu wąskotorówka. Kiedy remont za ponad 5,5 mln zł?

2024-07-15 6:00

Mało kto pamięta już, że na Wilanów w Warszawie dojeżdżała kiedyś kolejka wąskotorowa. Został po niej opuszczony dawny budynek dworca Warszawa Wilanów, który już niebawem przejdzie gruntowny remont. Kiedy start prac i co tu powstanie? Sprawdzamy też, kiedy w te okolice wróci transport szynowy – tym razem pod postacią 4. linii metra.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Dawny dworzec Kolei Wilanowskiej doczeka się remontu. Co tu powstanie?
  2. Pod dawny dworzec Warszawa Wilanów dotrą kiedyś pociągi metra M4

Dawny dworzec Kolei Wilanowskiej doczeka się remontu. Co tu powstanie?

Budynek przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 31 w Warszawie, w którym przez wiele lat działała placówka Poczty Polskiej, przejdzie remont. Mało kto już dziś pamięta, że zabytek z lat 20. XX w. pierwotnie pełnił funkcję dworca Kolei Wilanowskiej. Była to zbudowana w XIX w. kolejka wąskotorowa, która łączyła Mokotów i Wilanów. Jej likwidacja po drugiej wojnie światowej wiązała się z dominującym wówczas poglądem, że komunikacja szynowa to przeżytek i że podstawowym środkiem transportu w mieście powinien być samochód. Ostatni odcinek zamknięto w 1957 r., zaś w 1971 r. usunięto pozostałości infrastruktury, w tym szyny. Przebiegały one w miejscu dzisiejszej jezdni.

Od czasu wyprowadzki Poczty Polskiej z budynku dawnego dworca zabytek stał pusty i niszczał. W 2021 r. wpisano go do rejestru zabytków. Teraz dzielnica zapowiada jego odrestaurowanie i udostępnienie mieszkańcom w nowej roli. Trwa właśnie wybór wykonawcy generalnego remontu, na który dzielnica przeznaczyła ponad 5,5 mln zł. Prace mają rozpocząć się we wrześniu 2024 r.

Przypomnijmy, że w 2023 r. dzielnica zaprezentowała koncepcję przebudowy, opracowaną przez pracownię ARCH-SAIL DESIGN. Obiekt ma zostać gruntownie odrestaurowany, od fundamentów po dach, a do tego przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po remoncie konserwatorskim w zabytku działać mają:

  • wilanowskie instytucje kultury (w obiekcie organizowane będą m.in. wystawy i spotkania),
  • punkt informacyjny,
  • centrum aktywności lokalnej.

Zaplanowano także pomieszczenia biurowe oraz możliwość wprowadzenia małej gastronomii, np. kawiarni. Dodatkowo obok budynku ma stanąć odrestaurowany wagon kolejowy z 1937 r. Poniżej można zobaczyć wstępne wizualizacje, jakie dzielnica pokazała w 2023 r.

– Termin realizacji przedmiotu umowy wynosi 435 dni od dnia protokolarnego przekazania placu budowy. (...) Przewiduje się przekazanie placu budowy we wrześniu bieżącego roku – można przeczytać w dokumentacji przetargowej.

Pod dawny dworzec Warszawa Wilanów dotrą kiedyś pociągi metra M4

Likwidacja wąskotorowej Kolei Wilanowskiej w drugiej połowie XX w. sprawiła, że Wilanów na długie lata stracił dostęp do komunikacji szynowej. Sama kolejka przestała kursować już w 1957 r., zaś w 1973 r. zlikwidowano jeszcze przedwojenny tramwaj elektryczny do Wilanowa. Rolę tramwajów i pociągów przejęły samochody oraz autobusy i taki stan rzeczy trwał przez długie dekady.

Dziś jednak transport szynowy przeżywa swój renesans w całej Europie, w tym także w Warszawie. Przypomnijmy, że aktualnie trwa budowa tramwaju do Wilanowa, który powróci do dzielnicy po ponad 50 latach. Ma on jednak inną trasę niż tramwaj przedwojenny:

  • dawny tramwaj do Wilanowa jechał ulicami Goworka, Spacerową, Gagarina, Czerniakowską, Powsińską i Wiertniczą,
  • nowy tramwaj do Wilanowa pojedzie ulicami Goworka, Spacerową, Belwederską, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej.

Na tym jednak nie koniec, gdyż w okolice dawnego dworca Kolei Wilanowskiej dotrze w najbliższych dekadach 4. linia metra w Warszawie. Planowana linia, która do 2050 r. ma połączyć Wilanów z Tarchominem, znajduje się obecnie na etapie prac przedprojektowych (przygotowawczych), które potrwają do 2027 r. Stacja końcowa linii metra M4 po stronie Wilanowa ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Przyczółkowej oraz al. Wilanowskiej, a zatem bardzo blisko dawnego dworca kolei wąskotorowej. Można więc powiedzieć, że historia zatoczy koło i w pobliże dworca Warszawa Wilanów powrócą pociągi – tyle że podziemne.

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej