Dwa nowe przystanki kolejowe w Krakowie. Jest pozwolenie na budowę
Będą dwa nowe przystanki kolejowe w Krakowie. Wojewoda małopolski wydał właśnie pozwolenia na ich budowę. To przystanki Kraków Kościelniki i Kraków Piastów.
Spis treści
- Jest pozwolenie na budowę przystanków kolejowych w Krakowie
- Przystanek Kraków Kościelniki i Kraków Piastów
- Program budowy przystanków kolejowych
Jest pozwolenie na budowę przystanków kolejowych w Krakowie
PKP Polskie Linie Kolejowe SA uzyskały pozwolenia na budowę nowych przystanków kolejowych w Krakowie. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, to ważny krok do realizacji inwestycji w sąsiedztwie os. Piastów i Kościelnik. Projekty mają być realizowane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Przystanek Kraków Kościelniki i Kraków Piastów
Przystanek Kraków Kościelniki powstanie przy linii kolejowej nr 95 (Kraków Nowa Huta – Podłęże), w sąsiedztwie ul. Pysocice.
Wykonawcy wybudują dwa perony jednokrawędziowe. Prowadzić do nich będzie przejście podziemne, wyposażone w pochylnie. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu typu „Parkuj i Jedź”. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.
Natomiast przystanek Kraków Piastów stanie w sąsiedztwie ul. Powstańców i Piasta Kołodzieja, w miejscu, gdzie linia kolejowa nr 95 łączy się z linią kolejową nr 8, prowadzącą w kierunku Kielc i Warszawy. Nowe perony zostaną skomunikowane bezpośrednio z wiaduktem drogowym, znajdującym się nad torami. Dostęp dla podróżnych ułatwią schody i windy.
Przystanki dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych
Przystanki będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na peronach zamontowane będą wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób niewidomych, czy słabo widzących będzie system ścieżek o zróżnicowanej strukturze.
Program budowy przystanków kolejowych
Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W ramach programu zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. W Małopolsce podróżni już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach Programu w Nowym Sączu, Zatorze, Wolbromiu i Dąbrówce. Nowoczesne perony powstaną również m.in. w sąsiedztwie krakowskiego Przylasku Rusieckiego, czy w Pisarach na trasie Kraków – Katowice.
Czytaj też:
- Mirbud wybuduje fabrykę Izery w Jaworznie. Jest list intencyjny w tej sprawie
- Droga z widokiem na Tatry. Tym odcinkiem zakopianki pojedziemy jeszcze w 2024 roku
- Tunel na zakopiance pobił kolejny rekord! To wyjątkowy, naszpikowany elektroniką obiekt
- Najciekawsze inwestycje 2023 roku - RANKING MURATORA