Dworzec autobusowy w Pińczowie jak nowy. Powstało nowoczesne i ekologiczne Centrum Komunikacyjne
Autor: Urząd Miejski w Pińczowie
Centrum Komunikacyjne w Pińczowie
Nowy dworzec autobusowy w Pińczowie w województwie świętokrzyskim to przykład udanej modernizacji, podczas której pamiętano zarówno o wygodzie podróżnych, jak i o ekologii. Budynek obsługuje zresztą nie tylko autobusy, gdyż obok powstała stacja rowerów miejskich. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.
Spis treści
- Dworzec autobusowy w Pińczowie stał się nowoczesnym Centrum Komunikacyjnym
- Wygodny parking przesiadkowy i stacja rowerów miejskich
- Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora
Dworzec autobusowy w Pińczowie stał się nowoczesnym Centrum Komunikacyjnym
Zrealizowana w latach 2021–2023 przebudowa dworca autobusowego w Pińczowie znacząco poprawiła komfort podróżowania. Za 4,7 mln zł powstało wygodne, eleganckie Centrum Komunikacyjne z pomieszczeniami dla pasażerów oraz kierowców autobusów, toaletami oraz fotowoltaiką na dachu. Na zewnątrz budynku znalazł się zegar oraz podświetlony napis z nazwą miejscowości. Inwestycja uzyskała unijne dofinansowanie w wysokości blisko 3,66 mln zł.
– Zadbano o potrzeby osób niepełnosprawnych i matek z małymi dziećmi. Przygotowano specjalne pomieszczenie socjalne dla kierowców autobusów i busów, by mogli spokojnie odpocząć przed dalszą podróżą. W planach jest również zaplecze gastronomiczne – informował w dniu otwarcia Urząd Miasta.
Uruchomione 3 października 2023 r. Centrum Komunikacyjne wyposażone jest w ogrzewanie podłogowe, klimatyzację, wentylację mechaniczną i system monitoringu zwiększający bezpieczeństwo. Podczas złej pogody podróżni mogą schronić się pod zewnętrznym daszkiem lub w komfortowej poczekalni wewnątrz obiektu.
Autor: Urząd Miejski w Pińczowie
Centrum Komunikacyjne w Pińczowie
Wygodny parking przesiadkowy i stacja rowerów miejskich
Inwestycja przy starym budynku dworca objęła także jego otoczenie. Przy dworcu autobusowym powstał oświetlony plac z kanalizacją deszczową, na którym zlokalizowane są stanowiska dla autobusów oraz miejsca parkingowe dla osób przesiadających się (w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami). Obok Centrum Komunikacyjnego zlokalizowana jest również stacja rowerów miejskich – jedną z trzech w Pińczowie.
– Teraz rowery wypożyczymy lub zwrócimy również przy centrum komunikacyjnym (dworzec autobusowy) przy ul. Legionistów. Zasady korzystania się nie zmieniły – podaje miasto. – Zachęcamy do aktywnej rekreacji i wypoczynku na rowerach.
Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora
W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:
- najciekawsze inwestycje kolejowe
- najciekawsze inwestycje drogowe
- najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
- najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.
Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.
W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.
Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe [email protected] (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz [email protected] (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.
Zobacz inne propozycje z rankingu:
- Na remont Rynku w Poznaniu warto było czekać. Stary Rynek zyskał na wyglądzie i dostępności
- Park Legend. Nowa Słupia z wyjątkowym budynkiem, który bawi i uczy o legendach Gór Świętokrzyskich
- Remont dworca głównego w Gdańsku. Trwał długo, ale opłacało się czekać
- Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim odzyskuje blask. Mieszkała tu królewna niderlandzka