Dworzec Częstochowa. Jak będzie wyglądał nowy dworzec Częstochowa Główna? Kiedy startuje budowa i ile potrwa?

2020-11-05 11:16
dworzec PKP Częstochowa
Autor: PKP SA Projekt architektoniczny dworca w Częstochowie. Pasaż nad torami pełnić będzie funkcję handlową

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dworca Częstochowa Główna. Obiekt zaprojektuje konsorcjum firm, w którym liderem jest pracownia Top Projekt Marek Wawrzyniak (Rybnik), NStudio (Paryż) i Studio Antonini (Paryż). Jak będzie wyglądał dworzec w Częstochowie? Kiedy rozpocznie się budowa nowego dworca?

Spis treści

  1. Dworzec Częstochowa Główna - koncepcja
  2. Wyniki konkursu architektonicznego
  3. Kiedy ruszy budowa nowego dworca w Częstochowie?
  4. Finansowanie budowy dworca Częstochowa Główna
  5. Jak dojechać do dworca PKP w Częstochowie?

Budowa dworca w Częstochowie to jedna z inwestycji Programu Inwestycji Dworcowych PKP SA na lata 2016-2023 w woj. śląskim. Cały Program zakłada budowę, modernizację, przebudowę blisko 200 dworców w całym kraju.

Dworzec Częstochowa Główna - koncepcja

Budowa dworca w Częstochowie to inwestycja, dzięki której powstanie centrum przesiadkowe w rejonie dworca PKP także dla pasażerów miejskich linii autobusowych oraz dalekobieżnych czy lokalnych linii PKS. 

Zgodnie z koncepcją nowy dworzec Częstochowa Główna będzie zrealizowany w formie prostego i eleganckiego pasażu handlowego nad torami opartego od stron zachodniej i wschodniej na przeszklonych prostopadłościanach kryjących nowoczesne centrum obsługi pasażerów.

Projekt dworca w Częstochowie zakłada powstanie w miejscu obecnych pawilonów wschodniego i zachodniego dwóch nowych, przeszklonych budynków. W części wschodniej planowane jest umieszczenie na parterze kas biletowych, informacji, punktu wynajmu samochodów, automatów biletowych, toalet oraz zejścia do przejścia podziemnego. Na poziomie pasażu górnego (piętro) mają pojawić się pozostałe pomieszczenia obsługi podróżnych (m.in. poczekalnia, restauracja, miejsce zabaw dla dzieci, księgarnia). Na ostatniej kondygnacji znajdą się pomieszczenia techniczne i administracyjne. W części zachodniej planowane są: poczekalnia, biletomaty i toalety.

W sąsiedztwie dworca zaprojektowano wieżę zegarową nawiązującą do zlokalizowanego po wschodniej stronie stacji dawnego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Dworzec Częstochowa
Autor: PKP Koncepcja architektoniczna dworca w Częstochowie/ Toprojekt Marek Wawrzyniak Link: Kliknij i powiększ

Wyniki konkursu architektonicznego

Spośród nadesłanych projektów architektonicznych dworca w Częstochowie największe uznanie zdobył zespół pracowni Top Projekt Marek Wawrzyniak (Rybnik), NStudio (Paryż) i Studio Antonini (Paryż).

Przypomnijmy, że konkurs na projekt nowego dworca głównego w Częstochowie wraz z zagospodarowaniem otoczenia ogłosiły: PKP, oddział SARP, Gmina Miasta Częstochowy oraz spółka PKS. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie przyjmowane były do 5 sierpnia 2019. Do konkursu zgłoszono 23 projekty.

Opracowanie dokumentacji projektowej

Zadaniem architektów jest opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do powstania nowego budynku dworca od strony ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z przebiegającym nad torami pasażem oraz strefą wejściową od strony pl. Rady Europy. Istotnym elementem całego założenia jest zaprojektowanie centrum przesiadkowego dla autobusów podmiejskich i dalekobieżnych, co znacznie podniesie komfort podróżowania.

Kiedy ruszy budowa nowego dworca w Częstochowie?

Etap projektowania zakończy się jesienią 2021 roku. Kolejnym krokiem ma być uzyskanie pozwolenia na budowę, które według harmonogramu inwestycji nastąpi do końca 2020 roku. Równocześnie zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych, a następnie, po jego wyborze, rozpocznie się budowa nowego dworca Częstochowa Główna. Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych to połowa 2021 roku, a oddanie dworca podróżnym po przebudowie przewidywane jest pod koniec 2023 roku, , jednak trzeba zaznaczyć, że ostateczna data zakończenia inwestycji będzie zależna od terminowości wykonywania poszczególnych jej etapów budowy.

Finansowanie budowy dworca Częstochowa Główna

Budowa nowego dworca Częstochowa Główna będzie realizowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dokładne koszty inwestycji zostaną przedstawione po opracowaniu dokumentacji projektowej oraz rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Jak dojechać do dworca PKP w Częstochowie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej