Dworzec PKP Władysławowo: trwa przebudowa i modernizacja zabytkowego budynku
Dworzec PKP Władysławowo przechodzi gruntowny remont. Prace budowlane ruszyły jesienią 2021. Dotychczas zrealizowano niezbędne rozbiórki obiektów na placu budowy. Wykonawca przygotowuje się do uruchomienia dworca tymczasowego. Wartość inwestycji to prawie 14,32 mln zł. Kiedy nowy dworzec PKP we Władysławowie będzie gotowy?
Modernizacja dworca PKP Władysławowo jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe SA, dokumentację projektową wykonała firma TPF oraz TBiARCHITEKCI, a wykonawcą robót jest firma KAMARO z Gdańska.
Spis treści
- Jaki będzie nowy dworzec we Władysławowie?
- Zmieni się też otoczenie dworca we Władysławowie
- Dworzec we Władysławowie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami
- Dworzec PKP Władysławowo będzie bardziej ekologiczny i bezpieczny
- Kiedy nowy dworzec PKP we Władysławowie będzie gotowy?
Jaki będzie nowy dworzec we Władysławowie?
Dworzec we Władysławowie wybudowany został w latach 1928-29. Modernizacja ma przywrócić historyczne piękno budynku. Elewacja po renowacji zostanie pomalowana na jasnoszary kolor, a gzymsy i obramowania okien i drzwi będą białe. Dach budynku zostanie pokryty czerwoną dachówką karpiówką.
Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż nad wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, zaprojektowano zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” (od strony miasta) i „Władysławowo” (od strony peronów). Cały budynek będzie podświetlany nową iluminacją nocna budynku.
Czytaj też:
Dworce w Polsce modernizowane są dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku prawie 2 mld zł na modernizację prawie 200 dworców.
Przebudowa dworca we Władysławowie to inwestycja, dzięki której zabytkowy obiekt odzyska swoje historyczne walory, a przy tym stanie się budynkiem nowoczesnym oraz spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. Metamorfozę przejdzie również bezpośrednie otoczenia dworca, gdzie powstaną m.in. nowy parking, wiata rowerowa oraz tereny zielone, co z pewnością wpłynie pozytywnie na wygląd tego miejsca – stwierdził Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.
Metamorfozę przejdzie też wnętrze dworca. Przestrzeń obsługi podróżnych będzie wykończona w stylu klasycystycznym, w połączeniu z nowoczesnością. Holl poczekalni będzie utrzymany w jasnej kolorystyce. Posadzka i ściany będą szare, a drewniane boazerie i kolumny oraz sufit, białe. We wnętrzach zaprojektowano również sufitowe oświetlenie na szynie.
W holu dworca pojawią się ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Cała przestrzeń obsługi podróżnych będzie klimatyzowana. Południowa część dworca będzie przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej części i na piętrze zaplanowano lokale na wynajem.
Zmieni się też otoczenie dworca we Władysławowie
Sporo zmian zajdzie w otoczeniu dworca we Władysławowie. W sąsiedztwie budynku zaprojektowano dwa parkingi oraz wiatę rowerową. W ramach inwestycji zostaną również zasadzone nowe drzewa i krzewy oraz uporządkowane tereny zielone. Pod częścią z nich zostanie wybudowany znacznych rozmiarów zbiornik retencyjny gromadzący deszczówkę.
Dworzec we Władysławowie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami
Dzięki inwestycji dworzec stanie się miejscem przyjaznym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne. Dla osób poruszających się na wózkach, a także dla rodzin z małymi dziećmi zaprojektowano specjalne pochylnie od strony miasta i peronów umożliwiające swobodny dostęp do przestrzeni obsługi podróżnych. Na dworcu będą również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami toalety, a także szereg innych usprawnień, w tym m.in. tablice w alfabecie Braille’a, plany dotykowe dworca, ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących.
Dworzec PKP Władysławowo będzie bardziej ekologiczny i bezpieczny
Budynek dworca we Władysławowie zostanie ocieplony i wyposażony w nową stolarkę o wysokich współczynnikach termoizolacyjności, co przyczyni się do ograniczenia strat energii cieplnej. Ponadto w obiekcie zaprojektowano nowoczesne, energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą oraz pompy ciepła.
Dworzec wyposażony będzie także w system BMS (Building Management System) zarządzający instalacjami i urządzeniami, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Dzięki montażowi nowoczesnych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych poprawi się bezpieczeństwo podróżnych i mienia.
Kiedy nowy dworzec PKP we Władysławowie będzie gotowy?
Planowany termin zakończenia modernizacji dworca PKP Władysławowo to pierwsza połowa 2023 roku.