Dworzec we Wrocławiu ma odrestaurowany strop sprzed 150 lat. ZDJĘCIA!

2012-07-17 13:15
Dworzec we Wrocławiu ma odrestaurowany strop
Autor: Joanna Kościuk Zabytkowy strop Dworca we Wrocławiu

Dworzec we Wrocławiu odzyskał blask sprzed 150 lat. Dobiegają końca prace konserwatorskie przy najbardziej reprezentacyjnej części budynku - stropu nad Salą Secesyjną. Zabytkowy element został odrestaurowany w oryginalnej technice z mazerunkiem.

Dworzec we Wrocławiu został otwarty dla podróżnych w czerwcu. Obecnie dobiegają końca prace konserwatorskie nad odkrytymi w czasie przebudowy zabytkami. W ramach prac odrestaurowany został 150-letni strop nad Salą Secesyjną.

Zobacz również: Dworzec w Katowicach w remoncie. FILM I GALERIA!

Przypomnijmy, że podczas przebudowy dworca na EURO budowlańcy odkryli zabytkowe stropy, na nieznanym do tej pory polichromie, co świadczy o olbrzymim bogactwie historyczno-architektonicznym 150-letniego budynku. Ponad 142 proc. więcej zabytków odkryto na stropach, niż zakładano przed rozpoczęciem prac.

Strop niczym z drewna

Prace konserwatorskie przy 600-metrowym, kasetonowym stropie prowadzone były od listopada ubiegłego roku. Strop sprawia wrażenie, że jest wykonany z drewna, ale jest to tylko sprytny zabieg, który uzyskano poprzez pokrycie stropu mazerunkiem, czyli malowaną dekoracją, gdzie przy użyciu twardego pędzla uzyskano imitację słojów drewna układających się w różnych kierunkach. Sygnatury wskazują, że jego autorem był malarz H.Vogel z firmy Rumsch. Oryginalne elementy stropu były wypełnione płótnem naciąganym na krosno, którego wzór nie dotrwał do dziś. Dlatego zdobienia uzupełniono wzorem uzgodnionym z konserwatorem zabytków. Nieco poniżej stropu konserwacji został poddany gipsowy fryz z motywem roślinnych wici. Strop na Salą Secesyjną jest jednym z najstarszych zabytkowych elementów dworca - pochodzi z lat 1855-1857. Został wykonany w unikatowej technologii z blachy cynkowej w jednej z walcowni na terenie Katowic (świadczy o tym sygnatura – niestety nazwa huty jest niewyraźna).

Strop a prace konserwatorskie

Prace konserwatorskie były czasochłonne. W pierwszym etapie zostały wykonane badania stratygraficzne. Następnie konserwatorzy oczyścili strop z wtórnych powłok malarskich. Następnie uzupełniono brakujące elementy i wzmocniono konstrukcję. Ostatnim etapem była konserwacja estetyczna, w trakcie której zrekonstruowano pierwotną kolorystykę stropu. Prace konserwatorskie w Sali Sesyjnej dobiegają już końca. Ukończono już tapetowanie ścian specjalną tapetą z motywami roślinnymi. W prace zaanagażowanych było ponad stu specjalistów od konserwacji zabytków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej