Elektrownia Młoty - co dalej z budową? PGE rozpoczęła prace

2024-11-14 10:22
Zapora i dolny zbiornik w Młotach
Autor: PGE Elektrownia szczytowo-pompowa w dolinie Bystrzycy Łomnickiej to projekt z czasów PRL

Elektrownia szczytowo-pompowa Młoty na rzece Bystrzycy Łomnickiej pod Bystrzycą Kłodzką może wreszcie powstać. PGE ma już studium wykonalności inwestycji i inwentaryzację przyrodniczą. Elektrownia w Młotach będzie najnowocześniejszym i największym obiektem tego typu w Polsce.

Spis treści

  1. Elektrownia Młoty - budowa trwa już ponad 50 lat!
  2. Elektrownia Młoty - lokalizacja
  3. Budowa elektrowni w Młotach
  4. Inwestycja konsultowana z mieszkańcami
  5. Elektrownia Młoty będzie największa i najnowocześniejsza w Polsce

Za rozpoczęciem budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach przemawia niestabilność polskiego systemu energetycznego, czego dowodem był niedawny interwencyjny zakup energii na Ukrainie, który był wynikiem brakiem dostaw z OZE spowodowanym warunkami pogodowymi. Dodatkowo inwestycja może odegrać rolę ochrony przeciwpowodziowej regionu kłodzkiego i dorzecza Nysy Kłodzkiej, co nabrało aktualnie szczególnego znaczenia po powodzi z września 2024 r., która spustoszyła tereny m.in. położone w bliskim sąsiedztwie przyszłej inwestycji.

Elektrownia Młoty - budowa trwa już ponad 50 lat!

Plany elektrowni Młoty sięgają 1968 r. Zespół elektrowni miał składać się z dwóch sztucznych zbiorników – jednego w doinie Bystrzycy, drugiego na ściętym wierzchołku szczytu Zamkowej Kopy w sąsiedztwie przełęczy Spalona. Oba zbiorniki miały łączyć trzy sztolnie do transportu wody podczas napełniania górnego zbiornika lub jego opróżniania i produkcji prądu. Sztuczne jezioro na rzece Bystrzycy utworzyć miała zapora o wysokości 80 m i długości 240 m. Oprócz funkcji zasilania w wodę zbiornika górnego, pełniłoby zadania przeciwpowodziowe oraz rekreacyjne, podobnie jak Jezioro Międzybrodzkie w dolinie Soły w Beskidach.

Prace rozpoczęły się w 1972 r., ale przez pierwszych siedem lat niewiele tu zrobiono. W 1979 r. budowa ruszyła z miejsca, ale już dwa lata później roboty wstrzymano. Przygotowane zostały sztolnie techniczna i pierścieniowa oraz częściowo wydrążono trzy sztolnie główne. W takim stanie plac budowy przetrwał do naszych czasów. Przez dziesięciolecia zmieniali się właściciele inwestycji, ale na budowie nie działo się nic. Wreszcie PGE, które przejęło w 2017 r. inwestycję rozpoczęło przygotowania do wznowienia budowy.

Elektrownia Młoty - lokalizacja

Budowa elektrowni w Młotach

PGE informuje, że już w czerwcu 2023 roku zostało zakończone studium wykonalności dla elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach, które potwierdziło ekonomiczną oraz techniczną możliwość jej budowy. To zadecydowało o podjęciu decyzji o kontynuacji inwestycji.

W ubiegłym roku został również złożony wniosek do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) o określenie warunków przyłączenia. Elektrownia Młoty została uwzględniona do przyłączenia w SE Ząbkowice Śląskie w nowym planie rozwoju sieci PSE. PGE czeka obecnie na formalne wydanie warunków.

W listopadzie 2023 r. została zakończona 12-miesięczna inwentaryzacja przyrodnicza terenów pod Elektrownię Szczytowo-Pompową Młoty oraz wyprowadzenie mocy do Sieci Elektroenergetycznej Ząbkowice Śląskie. Z końcem czerwca 2024. PGE rozpoczęła formalnie starania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, poprzez złożenie wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Inwestycja konsultowana z mieszkańcami

Równolegle ze staraniami o warunki przyłączenia, prowadzony był proces dobrowolnej wyceny terenów pod inwestycję. Budowa wiąże się z przesiedleniem wsi Młoty położonej w dolinie rzeki. Zakończyły się już wizje terenowe przeprowadzone przez rzeczoznawcę majątkowego, a spółka projektowa otrzymała operaty szacunkowe, które zostały przesłane mieszkańcom. Odbyły się także spotkania z mieszkańcami, mające na celu wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości.

Inwestycja spotyka się wciąż z protestami części lokalnej społeczności. Pod budowę elektrowni sporządzone są przez gminę plany zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy terenów, które ma objąć inwestycja nie mogą dokonywać zmian w swoich domach i gospodarstwach czy wznosić nowych budynków. Gmina czeka na decyzje, aby w przypadku rezygnacji PGE z budowy sporządzić nowe plany, które uwolnią tereny z ograniczeń.

Elektrownia Młoty będzie największa i najnowocześniejsza w Polsce

Według wcześniejszych założeń sztuczne jezioro w dolinie Bystrzycy ma mieć 2,5 km długości oraz 400-800 m szerokości i będzie miał pojemność 12,7 mln m³. Wysokość zapory ma wynosić 66 metrów, a długość w koronie 360 m. Zbiornik górny położony 240 m wyżej na szczycie Zamkowej Kopy będzie miał głębokość 22 m i pojemność ok 6,7 mln m³. Oba zbiorniki mogą wpisać się w krajobraz Gór Bystrzyckich i zwiększyć atrakcyjność turystyczną tej części Ziemi Kłodzkiej.

Planowana elektrownia szczytowo-pompowa ma być najnowocześniejszym i największym tego typu obiektem w Polsce. Hydrozespół elektrowni szczytowo-pompowej ma zapewniać moc ok. 1050 MW. Koszt inwestycji został oszacowany na 5 - 6 mld. zł.

Zobacz też: 10 największych zapór wodnych w Polsce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej