Enea buduje blok energetyczny w elektrowni Kozienice
Nowoczesny blok energetyczny o mocy 1075 MW brutto powstaje na terenie elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych. Zrealizowano już 70% prac. Za dwa lata obiekt zostanie oddany do użytkowania.
Spółka Enea buduje zgodnie z planem nowoczesny blok w elektrowni Kozienice. Wzniesiono 186-metrową chłodnię kominową, zamontowano transformatory i pompy wody chłodzącej, wybudowano konstrukcję głównej kotłowni, a przede wszystkim zamontowano stojan generatora. Należy on do największych w Polsce, waży około 500 ton. Do końca roku 2015 planowane jest ustawienie korpusów turbiny, zamontowanie młynów węglowych, stalowych konstrukcji budynków nawęglania, pompowni wody oraz wywrotnicy wagonowej. Od początku roku 2016 stopniowo będą uruchamiane i testowane kolejne elementy bloku. W lutym odbędzie się próba ciśnieniowa instalacji technologicznej kotła. W II połowie przyszłego roku obiekt powinien być gotowy do rozpoczęcia rozruchu. Nowy blok zostanie oddany do użytku w II połowie 2017.
Nowoczesny blok elektrowni budowany jest z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, co ograniczy emisję zanieczyszczeń do środowiska i zagwarantuje stosunkowo niskie koszty wytwarzania energii. Będzie pracował na nadkrytyczne parametry pary, co oznacza, że uzyska te same ilości energii, przy znacznie mniejszym zużyciu węgla. Zwiększy on moc wytwórczą elektrowni Kozienice o około 1/3, do poziomu 4000 MW.
Obiekt będzie jednostką niezależną, z własną infrastrukturą. Dzięki zamkniętemu systemowi obiegu wody jego moc nie będzie uzależniona np. od temperatury wody w Wiśle. Inwestycja będzie mieć duży wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju.
- W ciągu dwóch lat, od kiedy trwają właściwe prace budowlane, teren nowego bloku zmienił się nie do poznania – przyznaje prezes Enei Wytwarzanie Krzysztof Sadowski. Przypomina, że najpierw nadwiślański grunt trzeba było wzmocnić, inżynierowie wbili więc ponad 1600 żelbetowych pali. Następnie rozpoczęły się właściwe prace budowlane. – Na utwardzonej palami powierzchni, w ciągu niespełna dwóch lat powstały główne obiekty nowego bloku Elektrowni Kozienice – dodaje Sadowski.
Autor: materiał prasowy
Nowy blok energetyczny w elektrowni Kozienice
Charakterystyka techniczna bloku:
- sprawność netto – 45,6%
- dyspozycyjność w kolejnych latach eksploatacji – 92%
- moc wyjściowa turbiny na zaciskach generatora – 1075 MWe
- prędkość obrotowa – 3000 obr./min
- ciśnienie pary pierwotnej – 242,5 bar
- całkowita długość turbozespołu – 54 m
- masa całkowita turbozespołu – 1900 t
- optymalizacja układu cieplnego
- wysokosprawny układ przepływowy turbiny – zastosowanie łopatek wykonanych w technologii 3D
- chłodnia kominowa z odprowadzaniem spalin
- układ regulacji mocy bloku z wykorzystaniem tzw. regulacji poślizgowej ciśnienia pary
- rozproszone układy DCS