Europejskie Centrum Solidarności

2009-07-02 16:18
Europejskie Centrum Solidarności
Autor: FORT Architekci

Architektura obiektu nawiązywać ma, wg autorów projektu, do historycznych wydarzeń w Gdańsku. Zaproponowane zostało zestawienie surowych stalowych płyt, pokrywających ściany budynku, z industrialnym pejzażem. Europejskie Centrum Solidarności powstanie w Gdańsku, jako budynek wielofunkcyjny, świadczący o ideach Solidarności, a także jako miejsce spotkań, nie tylko z historią...

Europejskie Centrum Solidarności powstanie w Gdańsku, w miejscu, które ma szczególny charakter pod względem historycznym. Ważnym elementem koncepcji autorskiej było ukształtowanie budynku w taki sposób, aby jego wyglądem zainteresować przechodniów. Płaszczyzny ścian są nieco uniesione, tak, aby umożliwić swobodne wejrzenie w głąb budynku. Jednak nie na tyle, żeby widoczna była cała przestrzeń. Zobaczyć można jedynie poruszające się zarysy nóg i cienie na posadzce. Być może zaintrygowani przechodnie nie tylko pochylą się, by zajrzeć pod zasłonę ścian, ale zdecydują się przekroczyć progi Centrum.
Budynek Europejskiego Centrum Solidarności będzie miał 19 352 m2 powierzchni użytkowej i kubaturę wynoszącą 198 778 m3. Projekt architektoniczny wykonał zespół z pracowni PPW FORT Architekci. Inwestorem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Gdańska.

Europejskie Centrum Solidarności
Autor: FORT Architekci Ważną rolę w budowaniu nastroju, wyrazu architektonicznego i charakteru budynku odgrywa naturalne światło przenikające do wnętrza poprzez dachowe świetliki - dozowane mechanicznymi żaluzjami rozświetla szczeliny zielonych korytarzy, kontrastując ich przestrzeń z półmrokiem sal ekspozycyjnych.

Działka, na której zbudowane ma być Europejskie Centrum Solidarności, znajduje się na północ od Pomnika Poległych Stoczniowców między projektowanymi ulicami: Drogą do Wolności i ul. Młodomiejską (Nowomiejską). Teren zabudowy ma powierzchnię 10 542 m2.
Główne wejście zostało zaprojektowane od strony Drogi do Wolności, a dodatkowe, do sali wielofunkcyjnej, przewidziano z ciągu pieszego (przyległego do fasady zachodniej). Takie rozwiązanie pozwala uniknąć zakłócania działania pozostałych bloków funkcjonalnych Centrum w przypadku organizowania w sali wielofunkcyjnej spotkań z udziałem wielu osób.
Dojazd gospodarczy, wejście na zaplecze i wjazd na parking podziemny zostały zaprojektowane od ul. Młodomiejskiej (Nowomiejskiej) przebiegającej wzdłuż północno-zachodniej elewacji budynku.

budynek Europejskiego Centrum Solidarności składa się z dwóch zasadniczych części: niższej, południowej o wysokości około 20 m i wyższej, północnej sięgającej 30 m.
Prowadzący od wejścia głównego, (od strony Drogi do Wolności) hall wejściowy, zmierza do centrum budynku. Wzdłuż hallu rozmieszczone będą m.in. restauracja, szatnie i punkt informacyjny z kasami muzeum.
Środkowa część obiektu będzie wielkoprzestrzenną halą ogrodu zimowego z zespołem wind i ruchomymi schodami prowadzącymi na poziom pierwszej kondygnacji. Tam znajdzie się wejście do sal ekspozycji stałej poświęconej "Solidarności".

W zachodniej części budynku zlokalizowano salę wielofunkcyjną. Wg projektu sala będzie mogła pełnić różne funkcje: m.in. sali konferencyjnej, projekcji filmowej, koncertów, występów estradowych i kameralnych spektakli teatralnych. W centrum znajdzie się biblioteka wraz z magazynem zbiorów i archiwum, a także czytelnia.
Zimowy ogród dominuje w kompozycji wnętrz obiektu. Zajmuje centralny obszar ECS. Surowe, pokryte rdzą ściany porasta bujna roślinność, by zgodnie z intencją autorów projektu architektonicznego, dotrzeć do wszystkich istotnych miejsc Centrum. Zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze pomieszczenia ekspozycji stałej połączone będą kładkami i schodami, które przecinają zielone korytarze ogrodu. Obecność zieleni złagodzić ma nawiązującą do pejzażu stoczni surową atmosferę wąskich przejść między płaszczyznami stalowych blach.
Na pierwszym piętrze, celowo umieszczona w pobliżu wyjścia z ekspozycji stałej, zlokalizowana jest sala im. Jana Pawła II.

Na III i IV piętrze umieszczono biura ECS, ośrodek badawczo-naukowy, oraz sale warsztatowe do pracy twórczej. V piętro służyć będzie wyłącznie celom technicznym.
W najwyższym punkcie Centrum, na dachu wschodniego krańca części północnej budynku, na wysokości ponad 27 metrów zaprojektowano taras widokowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej