Fumigacja kościoła. W Gwieździnie ta operacja właśnie dobiega końca. Kościół obecnie opakowany jest folią

2024-08-13 11:37

Fumigacja kościoła. Drewniana świątynia w Gwieździnie właśnie przechodzi tę operację. Kościół jest owinięty folią i nie można do niego wchodzić. Gazowanie kościoła trwa dwa tygodnie. Fumigacja to sposób na pozbycie się szkodników. "Matce Boskiej na ambonie została zjedzona noga" - mówi proboszcz.

Spis treści

  1. Kościół opakowany folią w Gwieździnie
  2. Co to jest fumigacja kościoła?
  3. Drewniany kościół w Gnieździnie. Historia
  4. Fumigacja kościoła w Gwieździnie. Kiedy koniec?
  5. Fumigacja kościoła. Zdjęcia
Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany

Kościół opakowany folią w Gwieździnie

Opakowany białą folią kościół – taki widok od kilku tygodni można zobaczyć w Gwieździnie (gmina Rzecznica, woj. pomorskie). Trwa tu fumigacja zabytkowej świątyni. W trakcie fumigacji w pobliże kościoła nie wolno się zbliżać, ani tym bardziej do niego wchodzić. Teren jest ogrodzony i oznaczony tablicami informacyjnymi. Ale już pod koniec tego tygodnia w kościele na nowo odprawiane będą msze święte. Na razie, na czas trwania tej operacji, msze święte odprawiane są w miejscowej świetlicy wiejskiej. 

Fumigacja to jedna z metod zwalczania szkodników żerujących w drewnie. Polega ona na szczelnym owinięciu budynku folią i wpuszczeniu do wnętrza gazu, który wytępi owady i gryzonie niszczące obiekt. A szkody są już dość poważne, jak przyyznaje proboszcz.

– Ławki są nadgryzione. Nie są jeszcze dziurawe, ale są nadgryzione. Jest to drewno z XVIII wieku. Figury w oknach też są nadgryzione. Balustrada na chórze jest też mocno zniszczona – mówi ks. Marcin Gajowniczek, proboszcz parafii w Gwieździnie, cytowany przez portal gminy Rzecznica. Dodał też, że ""Matce Boskiej na ambonie została zjedzona noga".

Zobacz też:

Blok? Nie to nowy kościół w Polsce!

Mały Asyż w Tychach wygląda jak włoskie miasteczko

Co to jest fumigacja kościoła?

Fumigacja to inaczej gazowanie kościoła. To podstawowy sposób na skuteczne zwalczanie szkodników drewna, takich jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy, w kościołach i obiektach sakralnych. Do fumigacji używa się silnie toksycznego gazu fosforowodoru PH3. Dlatego fumigację kościoła powinni wykonywać wyłącznie specjaliści z wiedzą na temat rozprężenia się tego gazu w obiektach o dużych kubaturach i oraz wiedzą na temat wpływu gazu na wewnętrzne powłoki malarskie, szlagmetal czy złocenia. Można stosować fumigację, by oczyścić schody, ołtarze, ławki, ambony czy chóry.

Fumigację kościołów drewnianych przeprowadza się od maja do października, a kościołów murowanych - od kwietnia do listopada. Jeżeli chcemy wyczyścić tylko jeden element, można to robić cały rok. Fumigacja ma zastosowanie także w domach.

Drewniany kościół w Gnieździnie. Historia

Obecny kościół został zbudowany przez księcia Radziwiła w 1754 roku. W roku 1826 został przedłużony o trzydzieści stóp. Wniesiono wtedy nową wieżę. Do roku 1958 kościół pokryty był gontem. W 1994 podjęto decyzję o całościowej renowacji świątyni.

Zabytkowy wystrój wnętrza to ołtarz główny rokokowy z II połowy XVII wieku. Na ambonie znajdują się rzeźby czterech ewangelistów i Maryi, prospekt organowy i empora chóru muzycznego z barokowymi malowidłami Chrystusa i 12 Apostołów z XVII wieku. Są tu też 2 rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego i dzwon gotycki z XIV wieku.

Fumigacja kościoła w Gwieździnie. Kiedy koniec?

W środę lub w czwartek ( 14 lub 15 sierpnia 2024) folia będzie zdejmowana, a kościół zostanie dokładnie wywietrzony. Od piątku, 16 sierpnia, mają być w nim na nowo odprawiane msze.

Zabezpieczenie kościoła w Gwieździnie jest jednym z etapów większego programu renowacji zabytków sakralnych w Gminie Rzeczenica. Na ten cel lokalny samorząd pozyskał rządowe dofinansowanie z programu Polski Ład. Finansuje ono 98 procent wartości zadania. Renowacje i prace konserwacyjne prowadzone będą także w kościołach w Olszanowie, Brzeziu, Pieniężnicy, Międzyborzu i Rzeczenicy.

Fumigacja kościoła. Zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej