Grupa PGE wybuduje gigantyczny magazyn energii w Żarnowcu. Zamiast elektrowni atomowej – zielona energia odnawialna
Polska ma szansę stać się magazynem energii pochodzącej z natury. PGE zainwestuje w największe w Europie zasobniki energii. Pierwszy z megamagazynów powstanie w Czymanowie pod Żarnowcem przy elektrowni szczytowo-pompowej, wybudowanej na potrzeby energetyki atomowej.
Spis treści
- Powstanie ogromny magazyn energii w Żarnowcu
- Woda jako magazyn energii
- Woda i akumulatory – jak to działa?
- Nowe elektrownie szczytowo-pompowe i magazyny energii w Polsce
- Inwestycje PGE w magazyny energii
Powrót do natury to wykorzystanie jej naturalnych zasobów. Wiatr i energię wody człowiek wykorzystywał do swoich celów od zawsze. Współcześnie dzięki nowym technologiom siłę drzemiącą w naturze przetwarza się na energię elektryczną, której wytwarzanie nie zagraża naszemu środowisku.
Powstanie ogromny magazyn energii w Żarnowcu
15 lipca 2024 Grupa PGE ogłosiła przetarg na projekt i budowę w formule „pod klucz” bateryjnego magazynu energii o mocy do 263 MW i pojemności minimalnej 900 MWh. Projekt będzie zlokalizowany w sąsiedztwie należącej do PGE Energia Odnawialna elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec. W założeniach ma to być jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Magazyn energii w Żarnowcu ma być głównym buforem dla przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim, a także farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych na Pomorzu i wybrzeżu. Oddanie instalacji do użytku planowane jest na 2027 rok.
Warto przypomnieć, że za czasów PRL-u w Żarnowcu rozpoczęto budowę nigdy nieukończonej elektrowni atomowej. Dziś działa tu elektrownia szczytowo-pompowa Żarnowiec. To system dwóch zbiorników: dolnego, naturalnego, którym jest Jezioro Żarnowieckie i sztucznego zbiornika górnego wybudowanego na morenowym płaskowyżu w sąsiedztwie. Pojemność zbiornika górnego wynosi blisko 14 mln m³ wody, a pomiędzy lustrami wody obu zbiorników jest maksymalnie 125 m różnicy wysokości. To największa elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce – jej cztery hydrozespoły mają moc 780 MW.
- Sprawdź też: Elektrownia atomowa. Pomorze dłużej poczeka na atom. Kiedy i gdzie powstanie elektrownia jądrowa w Polsce?
Woda jako magazyn energii
Elektrownie szczytowo-pompowe to gigantyczne zasobniki naturalnej mocy drzemiącej w energii potencjalnej wody. Można ją wykorzystać w każdym sprzyjającym momencie. Niegdyś myślano o nich jako elemencie zwiększającym moc systemu energetycznego zasilanego paliwami kopalnymi lub energią jądrową. W dobie rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej elektrownie szczytowo-pompowe zyskały nowe zadanie. Stają się zasobnikami energii z OZE. Mogą też jednocześnie zasilać akumulatorowe zasobniki energii.
Woda i akumulatory – jak to działa?
Do gromadzenia nadmiaru energii z OZE służą bloki akumulatorów. Im jest ich, więcej, tym więcej energii potrafią gromadzić. Zielona energia z wiatru i promieni słonecznych może być też gromadzona w… wodzie. W okresie wystąpienia nadmiaru energii, w przypadku fotowoltaiki latem, a wiatraków w zimniejszym okresie roku może być przekierowana nie tylko do akumulatorów, ale do zasilenia pomp hydrozespołów elektrowni szczytowo-pompowej. Woda pompowana jest ze zbiornika dolnego elektrowni do górnego i choć tego nie widać, staje się ogromnym rezerwuarem energii, który można nazwać wodnym akumulatorem.
Jego rozładowanie następuje wtedy, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na energię, a wiatraki i panele nie są w stanie jej zaspokoić. Nagromadzona woda w zbiorniku górnym kanałami spływa na turbiny hydrozespołu, które generują prąd. Taki system staje się buforem dla akumulatorowego magazynu energii. Razem są w stanie nie tylko gromadzić więcej energii, ale odgrywać rolę bezpiecznika systemu energetycznego.
Nowe elektrownie szczytowo-pompowe i magazyny energii w Polsce
Obecnie działa w Polsce sześć elektrowni szczytowo-pompowych o zainstalowanej mocy 1,9 GW. W planach są trzy kolejne:
- Młoty w Kotlinie Kłodzkiej – PGE Energia Odnawialna,
- Rożnów II na Dunajcu – Tauron,
- Tolkmicko nad Zalewem Wiślanym – Orlen.
Największa z nich w Tolkmicku ma generować ponad 1000 MW energii, co jest połową obecnej mocy wszystkich istniejących elektrowni tego typu. Przy istniejących i planowanych obiektach planowane są także magazyny akumulatorowe. W perspektywie kilku najbliższych lat do 2030 r. Polska może stać się największym magazynem energii odnawialnej na Starym Kontynencie.
- Czytaj też: Centralny Port Komunikacyjny powstanie, ale inny. Co z lotniskiem i siecią Kolei Dużych Prędkości?
Inwestycje PGE w magazyny energii
Grupa PGE konsekwentnie rozwija program magazynowania energii. Obecnie posiada dwa bateryjne magazyny energii. W 2020 r. PGE oddała do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Instalacja o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej. Natomiast w 2021 roku PGE Energia Odnawialna uruchomiła na Górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh.
Zgodnie z zapisami Strategii Grupa PGE wybuduje co najmniej 0,8 GW nowych magazynów energii do 2030 roku.
- Sprawdź też: Remont zbiornika na górze Żar to początek wielkiej modernizacji elektrowni szczytowo-pompowej
- Przejdź do galerii: Sky Walk - Serce Poronina
Autor: Taros
Drewno, stal i szkło z widokiem na Tatry