Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – konkurs rozstrzygnięty
Pracownia architektoniczna AD ARTIS Emerla Jagiełłowicz Wojda zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na projekt architektoniczno-urbanistyczny i założenia ekspozycji Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Kwalifikację do udziału w rywalizacji uzyskały 52 zespoły autorskie, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Złożonych zostało 25 prac konkursowych.
Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie budynku Centrum, zlokalizowanego w w centrum zabytkowego Poznania, na wschodnim brzegu rzeki Cybiny, który będzie połączony z umiejscowionym na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem Śluzy Tumskiej (jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego). Obiekt ten zostanie odrestaurowany i dostosowany do potrzeb turystów. Ponadto, zadaniem uczestników było zaprojektowanie otoczenia obiektu: parkingu, promenady spacerowej wzdłuż Cybiny i przebudowy ul. Gdańskiej, wzbogaconych obiektami małej architektury i zielenią.
Budynek, gdzie prezentowana będzie multimedialna historia najstarszej części Polski pozostaje w respekcie wobec otaczających go obiektów zabytkowej architektury. Jego gabaryty i funkcje nie stanowią konkurencji dla historycznego otoczenia i samej katedry. Zwycięska praca zdobyła uznanie sądu konkursowegoze ze względu na prostą i spokoją formę budynku. "To ekscytujący dialog ekspozycji z otoczeniem" - napisali w werdykcie jurorzy.
Projekt zakłada otwarcie Centrum w stronę najważniejszego elementu Ostrowa jakim jest katedra. Strzelistość wąskiego atrium, rozbijającego obiekt na dwie bryły, połączone ażurowo lekkimi kładkami oraz surowość zastosowanych materiałów nadaje religijnego charakteru zabudowie. Jednocześnie kierunek wyznaczony przez atrium sugeruje zwiedzającym tematykę obiektu zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Budynek nadwieszony jest nad bulwarami, a powstała pod nim przestrzeń zostanie zagospodarowana pod plac, który stanowił będzie charakterystyczny punkt promenady nadrzecznej. Na drugą stronę Cybiny poprowadzi szklana kładka, gdzie mieścić się będą wystawy czasowe i kawiarnie.
Architekci z pracowni AD ARTIS Emerla Jagiełłowicz Wojda otrzymali nagrodę w wysokości 150 tys. zł i zlecenie na opracowanie projektu technicznego.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego jest kluczowym elementem przedsięwzięcia pod nazwą Trakt Królewsko-Cesarski. Przedstawiać ma ponad tysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego ze szczególnym uwzględnieniem początków państwowości i chrześcijaństwa w Polsce. Centrum ma powstać do 2012 roku i stać się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta i regionu. Przewidywany całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 100 mln zł. Możliwe jest dofinansowanie inwestycji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Autor: AD ARTIS Emerla Jagiełłowicz Wojda