Inwestycja w budownictwo modułowe na potrzeby edukacji. Przedszkole z kontenerów w czeskiej Pradze
Firma TOUAX Polska oferuje nowoczesne i mobilne rozwiązania budownictwa modułowego z wykorzystaniem jednostek przypominających kontenery. Oferta ukierunkowana jest w szczególności na inwestycje w sektorze publicznym, a zwłaszcza placówki oświatowe, takie jak szkoły i przedszkola.
Budownictwo modułowe: kontenery zamiast tradycyjnych ścian i stropów
Firma TOUAX Polska, zajmująca się budownictwem modułowym, oraz instytut Millward Brown SMG/KRC przeprowadzili badania dotyczące oczekiwań i potrzeb gmin. W wyniku obserwacji ujawnił się m. in. problem braku odpowiedniej infrastruktury oświatowej w gminach. W żłobkach i przedszkolach brakuje miejsc. Potrzeba budowania nowych inwestycji oświatowych jest zmienna proporcjonalnie do aktualnej struktury demograficznej kraju. Innymi problemami z jakimi zmagają się gminy są stale rosnące wydatki i coraz wyższe oczekiwania mieszkańców.
Patrz też: Domy z kontenerów - zalety, ile kosztują
Mobilność na wielu płaszczyznach
Inwestowanie w nowe placówki wiąże się z dużymi kosztami a budownictwo modułowe może być odpowiedzią na te rozterki. Moduły przypominające kontenery są stosunkowo tanie, bezpieczne, nie wymagają fundamentów a budynki z nich wykonane powstają bardzo szybko i w każdej chwili mogą zostać rozebrane – w całości lub częściowo. Mobilność w tym przypadku to również elastyczność pod względem czasowym. Obiekty mogą funkcjonować jako tymczasowe, a kupno kontenerów nie jest jedynym rozwiązaniem – moduły można również wynająć.
Przedszkole z kontenerów w Pradze
Jednym z przykładów dobrze prosperującej placówki edukacyjnej wykonanej w technologii budownictwa modułowego jest jedno z przedszkoli w Pradze. Wcześniej funkcjonował tu budynek, który nie spełniał norm. Musiał więc zostać zburzony. Przedszkole było w tym miejscu nadal bardzo potrzebne. Trzeba było działać szybko. Miasto zainwestowało w nowy obiekt oświaty, tym razem zbudowany z kontenerów. Generalny wykonawca - Firma TOUAX postawiła inwestycję o powierzchni 982 m2 w zaledwie 4 miesiące. Autorem projektu jest czeska pracownia architektoniczna AGE projekt.
Dane techniczne modułów
Moduły charakteryzują się szerokim zakresem możliwości układu, stabilna i solidną konstrukcją umożliwiająca piętrowanie do 3 kondygnacji oraz wysoką elastycznością jeśli chodzi o wymienność składników tzn. paneli elewacyjnych, okien, drzwi itp. Kontenery wyposażone są w gotowe do użycia wstępne instalacje elektryczne, ogrzewanie, oświetlenie i klimatyzację. Budowa z modułów odbywa się zgodnie z obowiązującymi normami DIN i Eurokodu. Odporność ogniowa ścian, sufitów i podług jest klasyfikowana przez upoważniona osobę AO 216 PAVUS. Bezpieczeństwo zdrowotne jest regularnie badane i akredytowane przez laboratorium Instytutu Zdrowia w Ostrawie. Moduły są również zgodne z wymaganiami energooszczędnymi i normą ČSN 73 0540 dotyczącą izolacji termicznej i niskiego zużycia energii.
Wymiary modułów:
Szerokość: od 2 do 3 m
Długość: od 3 do 9 m
Wysokość od 2,5 do 3,5 m
nazwa obiektu: Przedszkole kontenerowe w Pradze
inwestor: Miasto Praga
autor projektu architektonicznego: AGE projekt
generalny wykonawca: TOUAX
początek realizacji: czerwiec 2013
planowane oddanie do użytku: październik 2103
powierzchnia użytkowa: 928 m2
Autor: AGE projekt
Żółta elewacja przedszkola w Pradze wykonanego w technologii budownictwa modułowego