Inwestycja z kosmosu! Kawałek Marsa z czerwonego porfiru zbudowano w Krakowie
Autor: AGH w Krakowie
W Krakowie zbudowano skrawek Marsa. Fragment powierzchni tej planety odwzorowano na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej przy pomocy geologów planetarnych. Teren zostanie wykorzystany we wrześniu podczas zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w tym miejscu. To ważąca kilkaset ton konstrukcja o powierzchni blisko 900 metrów kwadratowych.
Spis treści
- Powstała „powierzchnia Marsa” dla kosmicznych łazików
- Czerwony porfir z Małopolski budulcem marsjańskiej powierzchni
- Zawody łazików na marsjańskiej konstrukcji i konferencja naukowa
Powstała „powierzchnia Marsa” dla kosmicznych łazików
Dzięki wielotygodniowej pracy geologów planetarnych, ekspertów logistyki i organizatorów powstała mierząca blisko 900 metrów kwadratowych konstrukcja, która będzie areną zmagań zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji European Rover Challenge. Wydarzenie to debiutuje w Krakowie i odbędzie się w dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej.
Czytaj też: Na terenie kampusu AGH w Krakowie powstanie nowoczesna siedziba sektora IT
Tzw. Marsyard, to miejsce, w którym przyszli inżynierowie kosmiczni mogą nauczyć się w bezpieczny sposób operować po powierzchni innej planety skonstruowanymi przez siebie robotami marsjańskimi. To właśnie między innymi na tym polega European Rover Challenge, prestiżowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne, organizowane od 10 lat w Polsce przez Europejską Fundację Kosmiczną. Tegoroczna edycja odbędzie się po raz pierwszy w Krakowie.
Czerwony porfir z Małopolski budulcem marsjańskiej powierzchni
Marsyard skonstruowany jest z kilkuset ton czerwonego porfiru z kopalni Zalas. To skała, która występuje w okolicach Krakowa i doskonale oddaje niektóre właściwości powierzchni Marsa. Przy opracowaniu oraz zbudowaniu powierzchni Czerwonej Planety w Krakowie brało udział kilkanaście osób: naukowców, techników i partnerów projektu.
Przeniesienie powierzchni Marsa do Krakowa to angażujący projekt i dosyć spora operacja logistyczna. Zaczęliśmy od prac teoretycznych już kilka miesięcy temu, kiedy to analizowaliśmy zdjęcia satelitarne Czerwonej Planety i wybieraliśmy charakterystyczne obszary, które możemy odwzorować na Ziemi. Aktualnie pracujemy nad tym, aby Marsyard był możliwie najbardziej realistyczny geologicznie, wyglądał atrakcyjnie, ale także pozwalał bezpiecznie przeprowadzić zawody łazików – mówi dr Anna Łosiak, geolog planetarna i ERC Chief Science Officer.
Zawody łazików na marsjańskiej konstrukcji i konferencja naukowa
Równolegle z zawodami łazików w ramach ERC zorganizowana zostanie konferencja popularno-naukowa, podczas której wystąpią specjaliści ze światowych agencji i firm kosmicznych. Eksperci opowiedzą o przyszłości eksploracji kosmicznej, planach osadnictwa oraz pokażą wpływ technologii kosmicznych na codzienne życie na Ziemi.
Czytaj też: Budownictwo w pierwszej 10 najbardziej obleganych kierunków na AGH w Krakowie
Tegoroczny European Rover Challenge odbędzie się w dniach 6–8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich fanów Marsa, kosmosu i technologii kosmicznych. Dla odwiedzających przygotowana zostanie Strefa Inspiracji ERC, gdzie będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów i przeprowadzać eksperymenty naukowe na stoiskach wystawców. Goście biznesowi również znajdą coś dla siebie, ponieważ podczas tej edycji ERC, dzięki partnerstwu z Agencją Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), odbędzie się jedno z ośmiu europejskich spotkań CASSINI Matchmaking. To platforma networkingowa, dzięki której startupy we wczesnej fazie rozwoju otrzymują wsparcie w przygotowaniu do spotkań z inwestorami i korporacjami, co zwiększa ich zdolność do przyciągania finansowania kapitałowego i nawiązywania partnerstw.
Organizatorami 10. edycji European Rover Challenge są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.Krakowskie Centrum Muzyki ma już wiechę. Z placu budowy zniknęły żurawie
Autor: Agencia Rozwoju Miasta Krakowa