Kielce uruchomią kosztowne inwestycje. Umożliwi to Europejski Bank Inwestycyjny
Autor: Szymon Starnawski
Inwestycje zmieniają Kielce - plac Wolności zmieni wygląd
Dofinansowanie EBI pozwoli na realizację projektu Kielce Urban Development II, który przewiduje m.in. modernizację infrastruktury miejskiej. Umowę finansową pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Miastem Kielce parafowały prezydent Kielc Agata Wojda i wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.
Spis treści
Dofinansowanie EBI pozwoli na realizację projektu Kielce Urban Development II, który przewiduje m.in. modernizację infrastruktury miejskiej. Umowę finansową pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Miastem Kielce parafowały prezydent Kielc Agata Wojda i wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.
Inwestycje w wielu dziedzinach
Inwestycje obejmą systemy mobilności miejskiej, transport publiczny oraz efektywność energetyczną. Miasto zobowiązało się do przestrzegania standardów Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska oraz charakterystyki energetycznej budynków. Przedsięwzięcia będą każdorazowo weryfikowane przez bank przed dokonaniem alokacji.
Pozyskane fundusze wesprą własne środki miasta przeznaczone na inwestycje. Bez wsparcia EBI będzie można zrealizować nie jeden czy dwa, a kilka dużych projektów, na które od lat czekają Kielce.
Na liście inwestycji są: budowa inkubatora California oraz duże inwestycje w komunikację publiczną, tabor czy nową bazę autobusową. Środki zostaną przeznaczone również na rewitalizację infrastruktury drogowej, budowę i modernizację budynków użyteczności publicznej, przestrzeni zielonych oraz wdrażanie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Łączna suma wszystkich planowanych przez Miasto inwestycji to 761 mln zł.
Wsparcie dynamicznego rozwoju średniej wielkości miast w Polsce jest jednym z najważniejszych kierunków działania EBI. Jako bank rozwoju i klimatu Unii Europejskiej, finansujemy modernizację i rozbudowę nowoczesnej infrastruktury miejskiej oraz działania korzystne dla środowiska, szczególnie na terenach objętych polityką spójności. Bank przeznaczył na rozwój regionów i miast w Polsce w zeszłym roku prawie 2,4 mld euro. Środki przyznane z tej puli na rzecz Kielc przełożą się na inwestycje, które przynoszą mieszkańcom zauważalne korzyści.
Wiceprezes EBI, profesor Teresa Czerwińska
Największe inwestycje w Kielcach
Modernizacja infrastruktury oraz inwestycje w ekologię i innowacje mają nie tylko poprawić jakość życia mieszkańców, ale również zwiększyć atrakcyjność miasta.
Do najbardziej spektakularnych przedsięwzięć, które uzyskają dzięki dofinansowaniu zielone światło należy inkubator California. W zamierzeniach ma to być największy w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek dla rozwoju start-upów. Szacunkowy koszt potężnego kompleksu biurowego klasy A ma kosztować blisko 160 mln. zł.
Dużą inwestycją jest także nowoczesna baza dla 50 elektrycznych autobusów powstanie na ul. Kolberga na 2-hektarowej działce. W październiku 2024 r. radni przegłosowali zakup terenu przez miasto, na którym wcześniej znajdował się skład opału.
Baza będzie obsługiwała nowy tabor pierwszych zakupionych przez Kielce autobusów elektrycznych. Pierwsze z 24 pojazdów mają pojawić się już na przełomie 2025/2026. Zakup zeroemisyjnych pojazdów miejskiej komunikacji uzupełni 12 specjalistycznych ładowarek.
Jedną z największych inwestycji infrastruktury miejskiej będzie przebudowa pl. Wolności. Jest już znany projekt modernizacji, który zamieni wybetonowany parking w wielofunkcyjną, pełną zieleni przestrzeń dla mieszkańców.
![Murator Plus Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Kzx2-aM3R-P8PH_murator-plus-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Zobacz także: Wizualizacje nowego placu Wolności w Kielcach
Autor: Po lewej: Szymon Starnawski. Po prawej: UM Kielce