Kolejna ekologiczna spalarnia odpadów w Polsce - nowa inwestycja w Bydgoszczy
Zakład Termiczny Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego – tak brzmi pełna nazwa projektu elektrociepłowni lub potocznie - spalarni dofinansowanej przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Zakład Termiczny Przekształcania Odpadów Komunalnych– nowa eko inwestycja Bydgoszczy
Eko elektrociepłownia zwana potocznie spalarnią to inwestycja zrealizowana przez Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o. Jej wykonawcami były dwa włoskie przedsiębiorstwa Astaldi SpA oraz Termomeccanica Ecologia S.C. Firmy wygrały z polską Spółką Mostostal Warszawa przedstawiając ofertę tańszą o ok. 140 mln złotych. Wartość brutto spalarni to ponad 522 mln złotych. Dofinansowanie z dotacji FS pokryło ponad 255 mln, natomiast pożyczka z NFOŚiGW ok. 163 mln. Środki własne to ok. 7 mln złotych (netto). Ze wspomnianego budżetu na edukację ekologiczną przeznaczono ok. 2 mln złotych. Dzięki tym funduszom kupiono między innymi dwa pojazdy – promobus i ekobus. Pojazdy przez rok jeździły do szkół i przedszkoli, gdzie prowadzone były zajęcia ekologiczne. Dorosłym mieszkańcom poświecona była ekologiczna kampania edukacyjna, która popularyzowała potrzebę segregacjię śmieci i racjonalną gospodarkę odpadami.
Co składa się na spalarnię?
Na terenie kompleksu utylizacji znajduje się między innymi Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ZTPOK) o zdolności produkcyjnej 180 tysięcy ton rocznie, a także sieć przesyłowa energii cieplnej i elektrycznej wraz z całą infrastrukturą. Z kolei na ul. Prądocińskiej zbudowana została tzw. kompostownia przetwarzająca 4 tysiące ton odpadów biodegradowalnych na rok. Dodatkowo w Toruniu wybudowano stację przeładunkową o wydajności 60 tys. odpadów rocznie. Śmieci z Torunia transportowane są do Bydgoszczy.
Dlaczego eko elektrociepłownia powstała właśnie w Bydgoszczy?
Do lokalizacji spalarni przyczyniło się wiele czynników, między innymi wielokryterialna analiza ekspercka. Główną korzyścią wynikającą z zaakceptowanej lokalizacji jest pewnością brak bezpośredniego sąsiedztwa zabudowy mieszkaniowej - najbliższe osiedla znajdują się ok. 4 km od działki. Kolejnym atutem jest uregulowany stan prawny działki, która jest własnością beneficjenta. Teren nie jest również objęty żadnymi formami ochrony przyrody i zabytków. W wyniku ekspertyz najkorzystniejszym miejscem dla spalarni okazała się być ul. Energetyczna w Bydgoszczy, jednak ta lokalizacja nie uzyskała akceptacji społecznej.
Spalanie odpadów
Zgodnie z Krajowym Planem Gospodarki Odpadami 2014 ilość odpadów biodegradowalnych w roku 2020 musi zostać ograniczona do 35% w stosunku do roku 1995. W przypadku aglomeracji, lub regionów zamieszkiwanych przez ponad 300 tys. mieszkańców, metodą ograniczającą ilość odpadów komunalnych ma być ich przekształcanie termiczne. W aglomeracji bydgosko-toruńskiej, w której mieszka ponad 800 tys. osób, eko elektrociepłownia unieszkodliwi ok. 180 tys. ton odpadów rocznie. Instalacja ma pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Posegregowane wcześniej odpady zostaną spalone i zamienione w energię dzięki 2 liniom termicznego przekształcania odpadów komunalnych o wydajności 11,5 ton na godzinę. Proces spalania jest bezpieczny dla środowiska. Parametry emitowanych zanieczyszczeń wymagane przez prawo są o ponad połowę niższe niż te, które gwarantuje wykonawca instalacji. Oprócz znacznego zmniejszenia ilości odpadów i ograniczenia efektu cieplarnianego ten nowoczesny system gospodarki odpadami przyczyni się do powstania wielu miejsc pracy na terenie kompleksu spalarni i nie tylko.
Zasięg spalarni obejmuje Bydgoszcz i gminy Solec Kujawski, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko i Sicienko, a także Toruń i gminy Lubicz, Łubianka, Łysomice, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka, Czernikowo oraz Obrowo a także gminę powiatu nakielskiego – Mrocza.
Jak wyglądał rok prac budowlanych Eko elektrociepłowni?
30 września 2013 wbito w grunt łopatę symbolizującą rozpoczęcie budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. W październiku rozpoczęły się prace związane z wykonaniem makroniwelacji oraz głębokiego na 7 metrów wykopu pod budynek bunkra (w nim gromadzone odpady). W listopadzie ułożono tam 530 ton stali zbrojeniowej i wylano 2109 m3 betonu. Było to największe w tym projekcie betonowanie płyty biorąc pod uwagę ilość zużytego materiału. W styczniu, gdy temperatura dochodziła do –17°C, na terenie budowy ZTPOK pracowała setka osób. Podczas lania betonu używano osłon i nagrzewnic. W lutym pracownicy zaczęli montować konstrukcję stalową. Stan zatrudnienia wynosił wówczas 156 pracowników. W kwietniu 2014 odebrano ruszty dla obu linii spalania. Na początku sezonu letniego na budowie pracowało już 220 osób. Wykonywano fundamenty, ściany budynku magazynowania oraz sezonowania żużli a także wysokie na niemal 20 metrów żelbetowe ściany budynku bunkra. W lipcu 2014 zainstalowano kluczowe elementy instalacji spalarni – tzw. walczaki oraz wykonano strop garażu. W sierpniu i wrześniu powstały główne konstrukcje wsporcze dla obu linii spalania. W tym okresie zakończono również wylewanie ścian oporowych budynku sezonowania żużli powstających w procesie spalania. W październiku rozpoczęły się m. in. prace nad budynkiem socjalno-administracyjno-edukacyjnym. Powstał również dach bunkra. W listopadzie 2014 trwały prace nad budynkiem stacji przeładunkowej w Toruniu. Uroczyste zakończenie budowy spalarni odbyło się 26 listopada 2015 r.
Nazwa inwestycji: Zakład Termiczny Przekształcania Odpadów Komunalnych
Lokalizacja: ul. Petersona, Bydgoszcz
Inwestor: Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Astaldi SpA oraz Termomeccanica Ecologia S.C.
Początek inwestycji: marzec 2013
Koniec inwestycji: grudzień 2015