Kolejna kamienica w rejestrze zabytków
Stuletnia kamienica znajdująca się w Warszawie została wpisana do rejestru zabytków. Zabytek zaprojektowany został w eklektycznym stylu i jest bardzo dekoracyjny. Charakterystycznym elementem fasady jest dekoracja w kształcie końskiego łba.
Kamienica znajdująca się przy ul. Litewskiej 3 w Warszawie, została wpisana do rejestru zabytków. Obiekt został wybudowany przez Władysława Cybulskiego i Mariana Konopnickiego w latach 1911-1912. Budynek jest historycznym elementem dzielnicy Śródmieście.
Dekoracyjny zabytek
Zabytek został zaprojektowany w stylu eklektycznym i jest bardzo dekoracyjny. Obiekt ma liczne walory artystyczne, a jego wnętrza są wykonane na wysokim poziomie, o czym świadczy wysoki stopień zachowania oryginalnej tkanki. Przy budowaniu pomieszczeń zastosowano szlechetne materiały. Warto zaznaczyć, że stolarka drzwiowa ma bogato rzeźbione nadproże o dekoracji w formie kwiatów w wazonie. Dodatkowo drzwi na parterze klatki schodowej mają przeszklenia z kryształu. Kamienica do dziś ma pierwsze elementy wyposażenia, tj. drzwi wewnętrzne, parkiety, czy wystrój sztukatorski sufitów.
Autor: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie
Dekoracyjny koński łeb na fasadzie
Warto zaznaczyć, że o wysokim poziomie artystycznym świadczą dekoracje tynkarskie fasady w postaci końskiego łba, które umieszczone są nad przejazdem bramnym. Nad częścią bramną znajduje się również częściowo zachowana ceramiczna okładzina ścian, w której część kafli przedstawia postacie kobiet. Należy nadmienić, że oprócz walorów artystycznych, budynek ma także wartość naukową - jako dobrze zachowany przykład warszawskiej kamienicy wielkomiejskiej.