Kolejne dwie kamienice na urokliwej Biskupiej Górce w Gdańsku odzyskały blask

2025-02-05 13:29

Eklektyczne kamienice na Biskupiej Górce przy ulicy Na Stoku odzyskały dawny blask. Inwestycję przeprowadziły Gdańskie Nieruchomości. Budynki zostały wybudowane w na przełomie XIX i XX wieku i wpisane są do Gminnej Ewidencji Zabytków. W budynkach znajduje się 17 mieszkań komunalnych. Zobaczcie zdjęcia kamienic przed remontem i po remoncie. Prezentujemy je w ramach cyklu „Metamorfozy na Plus”.

Spis treści

  1. Remont kamienic przy ul. Na Stoku 23 i 25
  2. Zakres prac na Biskupiej Górce
  3. Monitorowanie zużycia energii i mediów
  4. Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
Murator Remontuje #2: Jak zrobić prawidłowo hydroizolację podłogi i ścian w łazience?
Materiał sponsorowany

– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…

Biskupia Górka to jedna z najstarszych dzielnic Gdańska i jedna z najbardziej urokliwych. Jest położona niedaleko Śródmieścia i roztacza się z niej niesamowity widok na miasto. Stoją tu historyczne kamieniczki, sukcesywnie remontowane. Jedną z bardziej spektakularnych inwestycji jest remont budynku pod adresem Na Stoku 12b. Miasto właśnie pochwaliło się, że zakończyło remont kolejnych dwóch.

Remont kamienic przy ul. Na Stoku 23 i 25

Kamienice przy ul. Na Stoku 23 i 25 przeszły kompleksowy remont. Został on zrealizowany w ramach programu „Rewitalizacji Biskupiej Górki Starego Chełmu” - informują Gdańskie Nieruchomości. To kolejne budynki na Biskupiej Górce, które poddano rewitalizacji

Eklektyczne kamienice położone na gdańskiej Biskupiej Górce odzyskały dawny blask. Inwestycję przeprowadziły Gdańskie Nieruchomości. Budynki zostały wybudowane w na przełomie XIX i XX wieku i wpisane są do Gminnej Ewidencji Zabytków. W budynkach znajduje się 17 mieszkań komunalnych. Mają powierzchnię od 20 do 40 mkw. 

Czytaj też:

Cafe Halbe Allee w Gdańsku na Aniołkach. Remont zabytku dobiega końca

Zakres prac na Biskupiej Górce

Zakres prac remontowych objął m.in.: wykonanie zabezpieczenia fundamentów przed osiadaniem, wykonanie nowych stropów, wykonanie iniekcji ścian fundamentowych wraz z zszywaniem prętami stalowymi, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej ścian piwnic, wymianę konstrukcji dachu, wykonanie nowych obróbek blacharskich wraz z rynnami i rurami spustowymi, wymianę oraz konserwację stolarki okiennej i drzwiowej, naprawę i stabilizację spękanych murów ceglanych, renowację oraz zabezpieczenie zabytkowych schodów w konstrukcji metalowej wraz z balustradami, wykonanie wyłazu dachowego umożliwiającego dostęp do dachu na klatce schodowej, odtworzenie gzymsów oraz tynków, wykonanie prac konserwatorskich elewacji budynku, naprawę i odtworzenie detalu architektonicznego, wykończenie wnętrz lokali mieszkalnych.

Detale architektoniczne zostały starannie naprawione i odtworzone, a stolarka okienna i drzwiowa została wymieniona lub poddana konserwacji, tam gdzie pozwalał na to jej stan - mówi Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa, cytowana przez portal gdansk.pl.

Murowane starcie
Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE

Monitorowanie zużycia energii i mediów

W kamienicach przy ulicy Na Stoku zostały również wykonane kompleksowe prace instalacyjne, w tym wykonanie m.in.: instalacji kanalizacji sanitarnej, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wentylacji hybrydowej, wykonanie instalacji elektrycznej mieszkań. Oba budynki zostały także wyposażone w instalację Building Management System, która pozwala na monitorowanie zużycia energii i mediów.

Wszystkie prace zostały zrealizowane zgodnie z programem prac konserwatorskich.

Remont rozpoczął się w marcu 2023 r., a zakończył w grudniu 2024 r. Koszt inwestycji wyniósł ponad 14 mln zł.

Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę m.in. na takie obiekty jak odrestaurowane dworce kolejowe, pałace, dworki, budynki fabryczne, świątynie, kamienice i domy jednorodzinne.

Chcesz zobaczyć więcej niezwykłych przemian budowli z całej Polski? Poznaj inne artykuły z cyklu „Metamorfozy na Plus”.

Murator Plus Google News
Autor:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej