Projekt Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod znakiem zapytania
Nowy gmach akademii ma powstać na 3-hektarowej działce w obrębie ulic Kamiennej, Chodkiewicza i Gdańskiej. Zwycięski projekt obiektu przygotowała warszawska pracownia Plus 3 Architekci. Według najnowszych informacji laureat drugiej nagrody złożył skuteczny protest do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu, a tym samym realizacja inwestycji została wstrzymana.
Zgodnie z założeniami faza projektowa inwestycji miała się zakończyć w 2016 roku, natomiast rozpoczęcie robót budowlanych planowane było na IV kwartał 2017.
Jak poinformował nas kanclerz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy mgr Marek Czerski, laureat drugiej nagrody złożył skuteczny protest do KIO. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy skierowała skargę do Sądu. W chwili obecnej termin rozprawy nie jest znany. Tym samym nie jest znany również zwycięski projekt (możliwa jest nawet decyzja o unieważnieniu konkursu). Wszelkie prace związane z inwestycją zostały na razie wstrzymane. |
Akademia Muzyczna ma powstać na działce, która wcześniej należała do miasta, a w 2014 roku została przekazana uczelni AM. Obecnie akademia rozlokowana jest w siedmiu punktach Bydgoszczy. Teren pod inwestycję znajduje się na skraju parku w pobliżu zbiornika wodnego.
Poniżej opisujemy projekt Akademii Muzycznej wykonany przez pracownię Plus 3 Architekci, który zwyciężył w maju 2016.
Zgodnie z koncepcją architektów z pracowni Plus 3 Architekci budynek ma lekką, nieregularną bryłę, o wyraźnie pionowych podziałach. Fasada od strony jeziorka ma być szklana, natomiast pozostałe elewacje – wykończone cegłą w jasnych kolorach. Architekci zaproponowali również przeszklone i rozsuwane foyer od strony jeziorka. Latem mogłyby się tu odbywać koncerty, a publiczność zasiadałaby w plenerze nad wodą.
W obiekcie zaprojektowano dużą symfoniczną salę koncertową z 350 miejscami dla melomanów (w tym 28 na balkonie). Została ona wyizolowana od drgań i hałasu poprzez zastosowanie pełnej dylatacji od konstrukcji obiektu – „pudełko w pudełku”. W jej wnętrzu dominuje jasne, złotawe drewno w połączeniu z satynową czernią foteli i sufitowych ustrojów akustycznych. Pod ażurem drewnianych ścian ukryto niezliczone ustroje akustyczne. Bardzo efektowne jest zaproponowane oświetlenie sali wykonane z dużej ilości cienkich, szklanych lamp.
Na poziomie -1 architekci z pracowni Plus 3 Architekci zaprojektowali zaplecze strefy koncertowej, m.in. dużą salę prób podobną do koncertowej, do codziennych ćwiczeń orkiestry. Będą tu dostarczane nowe instrumenty, sprzęt elektroakustyczny oraz dekoracjie sceny teatralno-operowej. Na tym poziomie zaplanowano również salę baletową, gimnastyczną oraz kompleks sal perkusyjnych, które wymagają szczególnej separacji akustycznej. Piętra 2 i 3 przeznaczono przede wszystkim na sale dydaktyczne do zajęć indywidualnych oraz do ćwiczeń. Poziom 3 to przestrzeń biblioteczna. Na kondygnacji 4 zaprojektowano sale do zajęć teoretycznych, a na 5 i 6 – akademik dla studentów. Główny trzon komunikacji pionowej to otwarta klatka schodowa, blok z windą towarową, którą będzie można transportować duże instrumenty oraz klatka ewakuacyjna. Na najniższej kondygnacji zaplanowano parking ze 130 miejscami postojowymi.
Budynek został zaprojektowany jako pasywny, energooszczędny. Energia elektryczna ma być generowana ze słońca za pomocą paneli słonecznych (ogniwa fotowoltaiczne). Wody deszczowe spływające z dachu budynku będą doprowadzone do zbiornika retencyjnego, a następnie wykorzystane m.in. do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet, prania (dom studencki). Do efektywnego ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku zaproponowno wykorzystanie pomp ciepła i centrali wentylacyjnych.
Autor: plus3architekci
Projekt Akademi Muzycznej w Bydgoszczy przygotowała warszawska pracownia Plus 3 Architekci
Nazwa inwestycji: Akademia Muzyczna w Bydgoszczy według koncepcji pracowni Plus 3 Architekci
Lokalizacja: Bydgoszcz, w obrębie ulic Kamiennej, Chodkiewicza i Gdańskiej
Funkcja: akademia muzyczna
Inwestor: Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Projektant: Plus 3 Architekci
Całkowita powierzchnia netto: 15 778 m²
Powierzchnia użytkowa: 12 530 m²
Powierzchnia komunikacyjna: 3248 m²
Powierzchnia koncertowa: 5538 m²
Powierzchnia dydaktyczna: 8014 m²
Powierzchnia administracyjna: 2226 m²
Ilość miejsc parkingowych: 130 (parking podziemny), 43 (na zewnątrz budynku)
Liczba kondygnacji: 6 nadziemnych, 2 podziemne
Koszt inwestycji: 100 mln zł