Kończy się Program Dobrowolnych Nabyć gruntów pod CPK. Spółka podała konkretne liczby

2024-11-18 12:38

Spółka CPK w listopadzie pokazała listę 185 ha terenów przeznaczonych do dzierżawy bez przetargu. Chodzi o tereny, które czasowo nie są niezbędne do budowy CPK. Tymczasem, w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, spółka CPK kupiła dotychczas ponad 1620 działek. To oczywiście nie jest ostatnie słowo w tej kwestii, rozmowy z kolejnymi właścicielami terenów jeszcze trwają, ale program wkrótce się zakończy, bo tylko do końca listopada jest czas na podpisywanie protokołów uzgodnień w jego ramach.

Spis treści

  1. Centralny Port Komunikacyjny powstanie w 2032 roku
  2. CPK wydzierżawi 185 ha gruntów
  3. Program Dobrowolnych Nabyć w ramach CPK - spółka podaje szacunki
  4. Rekordowa liczba umów CPK w październiku 2024 r.
  5. Unijna dotacja dla CPK przyznana
  6. Dzięki nowej linii, z Sieradza do Poznania dojedziemy w mniej niż 100 minut
  7. Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny - zobacz wizualizacje

Centralny Port Komunikacyjny powstanie w 2032 roku

Według zaktualizowanego harmonogramu, nowe lotnisko pod Baranowem ma zostać uruchomione pod koniec 2032 r. – jednocześnie z projektowanym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią.  Tymczasem spółka stara się intensywnie pozyskiwać tereny przeznaczone pod budowę nowego centralnego lotniska. Chodzi nie tylko o tereny na których w pierwszej kolejności mogą się rozpocząć prace, ale i te, które nie są niezbędne do budowy lotniska. Tego oczekiwali rolnicy, mający tereny w tym miejscu, a których działki mają sąsiadować z inwestycją.

Przeczytaj też:

Centralny Port Komunikacyjny – projekt gotowy! Kiedy otwarcie CPK i sieci Kolei Dużych Prędkości? Sprawdź, co dalej z CPK

O co chodzi z dzierżawionymi terenami? Spółka zamierza wydzierżawić działki albo ich części, które czasowo nie są niezbędne do realizacji inwestycji, co stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom rolników. 

Na wielu działkach pozyskanych w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) zostały zaplanowane kolejne prace przygotowawcze i budowlane. Dlatego w zależności od planów inwestycyjnych spółki na liście nieruchomości znajdują się zarówno działki przeznaczone do dzierżawy w całości, jak też te, które będą dzierżawione jedynie w części.    

 W kolejnych tygodniach lista ma być jeszcze uzupełniana. Szczegółowe informacje znajdą się na stronie BIP CPK. 

MuratorPlus: Przebudowa węzła kolejowego w Katowicach

CPK wydzierżawi 185 ha gruntów

Jak informuje spółka CPK, ten drugi typ nieruchomości czyli wspomniane  185 ha gruntów z pierwszej puli dzierżawy w trybie bezprzetargowym znajdują się m.in. w miejscowościach: Baranów, Holendry Baranowskie, Stanisławów, Strumiany Górne, Osiny, Gole, Basin, Drybus, Stara i Nowa Pułapina (w gminie Baranów), a także Cyganka, Nowy Drzewicz, Oryszew Osada i Janówek i Oryszew Osada (w gminie Wiskitki) oraz Pawłówek (w gminie Teresin). 

Nowe dzierżawy będą podpisywane na przełomie 2024 i 2025 r. Ze względu na plany związane z realizacją inwestycji umowy będą zawierane na okres nie dłuższy niż do 31 grudnia 2025 r., przy czym daty zwrotu poszczególnych nieruchomości mogą się różnić -informuje CPK

Program Dobrowolnych Nabyć w ramach CPK - spółka podaje szacunki

W ramach Programu, spółka CPK kupiła dotychczas ponad 1620 działek o łącznej powierzchni 1485 ha. Zaawansowane rozmowy z właścicielami dotyczą kolejnych około  315 ha. 

Program Dobrowolnych Nabyć zmierza powoli ku końcowi, dlatego spółka CPK konsekwentnie przedstawia operaty szacunkowe, składa oferty kupna i prowadzi rozmowy z kolejnymi mieszkańcami. Efektem jest rekordowy październik. Na terenie lotniska aż 90 proc. budynków mieszkalnych jest już zgłoszonych do Programu. 

Czytaj też:

Będą 50-metrowe odwierty pod CPK, nowa organizacja ruchu. Ruszają wycinki i rozbiórki

Rekordowa liczba umów CPK w październiku 2024 r.

W październiku CPK podpisała protokoły uzgodnień i umowy dla ponad 160 ha. To najlepszy miesięczny wynik od uruchomienia Programu Dobrowolnych Nabyć w grudniu 2020 r.

Jak informuje spółka, w związku z oczekiwaniem na wydanie decyzji lokalizacyjnej dla Lotniska CPK już tylko do końca listopada jest czas na podpisywanie protokołów uzgodnień w ramach PDN.

Łącznie udział w Programie Dobrowolnych Nabyć zadeklarowało dotychczas – także poza obszarem objętym decyzją lokalizacyjną dla Lotniska CPK – ponad 1400 osób, które posiadają prawie 4000 ha. Z tej puli spółka CPK zakupiła ponad 1620 działek o łącznej powierzchni 1484 ha. 

Obszar objęty wnioskiem o decyzję lokalizacyjną dla Lotniska CPK i części węzła kolejowego na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki to 2588 ha. Z tej puli spółka zakupiła dotychczas w sumie 1001 ha, czyli prawie 39 proc.  

Unijna dotacja dla CPK przyznana

8 listopada spółka CPK poinformowała o unijnym wsparciu dla projektów kolejowych CPK. Chodzi o 162 mln zł z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) na realizację prac projektowych linii Sieradz - Poznań. Umowę o współpracy w tym zakresie podpisali przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dzięki nowej linii, z Sieradza do Poznania dojedziemy w mniej niż 100 minut

Linia nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań to ważny fragment „Y”, czyli sieci Kolei Dużych Prędkości łączącej Warszawę oraz Łódź z Poznaniem i Wrocławiem. 480-kilometrowa inwestycja istotnie skróci czasy przejazdów między tymi miastami, uwolni przepustowość istniejących linii kolejowych pod nowy ruch pasażerski i towarowy, a także włączy w ten system transportowy nowe lotnisko.

Pisaliśmy też:

Budowa 4-kilometrowego tunelu dużych prędkości przyspiesza. Jest umowa z wykonawcą

Uruchomienie odcinka linii KDP Sieradz – Poznań w 2035 roku pozwoli na pokonanie tej trasy pociągiem w mniej niż 100 minut, czyli znacznie szybciej niż obecnie. Będzie to możliwe dzięki podniesieniu prędkości eksploatacyjnej do 300-320 km/h. 

W ramach dofinansowanych umów naszym zadaniem będzie m.in. ma powstać projekt budowlany oraz ma zostać uzyskana decyzja o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej. Umowy kończą się uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę, która umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych i przekazanie inwestycji do eksploatacji właśnie do 2035 roku. 

Na prace przygotowawcze do budowy „Y” spółka CPK otrzymała już w sumie około 500 mln zł unijnego wsparcia. Złożyło się na nie m.in. dofinansowanie opracowania dokumentacji projektowej odcinka Warszawa – Łódź Niciarniana czy prac projektowych tunelu dalekobieżnego w Łodzi wraz z włączeniem w linię nr 14.  Przygotowujemy wnioski  o kolejne środki – mówił podczas konferencji prasowej dr Filip Czernicki, prezes CPK. 

Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny - zobacz wizualizacje

Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o to czy lepiej wybudować dom od nowa czy kupić gotowy? Co i w jakich sytuacjach odpowie potrzebom inwestorów? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej