Kopalnia „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu przejdzie przemianę. W planach wieża widokowa, restauracje, żłobek

2024-12-18 11:32

Obiekty dawnej kopalni „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu zmienią się nie do poznania. Już w przyszłym roku wystartować ma przebudowa, w wyniku której teren poprzemysłowy zyska drugie życie. W planach są m.in. Inkubator Zagłębiowskiego Parku Przedsiębiorczości, lokale biurowe i usługowe, gastronomia, edukacja i turystyka.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. Jak zmieni się dawna kopalnia „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu?
  2. Przemianę dawnej KWK „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu opóźniły pandemia i wojna w Ukrainie

Jak zmieni się dawna kopalnia „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu?

Latem 2023 r. zaczął powstawać projekt metamorfozy poprzemysłowych terenów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu, która zakończyła wydobycie w 2015 r. W grudniu 2024 r. władze miasta ogłosiły, że projekt autorstwa pracowni PAS Projekt jest już gotowy i w ciągu kilku tygodni nastąpi ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy. Roboty budowlane mogą więc ruszyć już w 2025 r.

Dawne tereny kopalni po przebudowie zyskają zupełnie nowe funkcje. Jak podaje Urząd Miasta, najważniejsze planowane zmiany to:

  • dawna wieża wyciągowa zmieni się w wieżę widokową,
  • w dawnym budynku stacji ratowniczej znajdą się pomieszczenia biurowe (m.in. dla organizacji pozarządowych),
  • budynek maszyny wyciągowej szybu K-1 przeznaczony zostanie pod małą gastronomię,
  • w budynkach dawnego kompleksu BHP (cechownia, łaźnia, lampownia, dawne biura) planowane są Inkubator Zagłębiowskiego Parku Przedsiębiorczości, przedszkole oraz żłobek z placem zabaw,
  • w budynku warsztatu powstaną pomieszczenia biurowe i usługowe.

Dodatkowo teren między budynkami zostanie uporządkowany i zagospodarowany na nowo – pojawią się m.in. zieleń oraz mała architektura.

– W projekcie bardzo ważnym elementem jest pozostawienie ważnych symboli związanych z górnictwem. Mam na myśli na przykład mozaiki w sali zbornej czy stworzenie punktu widokowego na wieży wyciągowej. To łącznie około 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Mimo, że to przestrzeń poprzemysłowa, to ma się stać bardziej zielona, bardziej ekologiczna i bardziej atrakcyjna dla mieszkańców – mówi Małgorzata Golenko z pracowni PAS Projekt.

KWK „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu przed przebudową
Autor: UM Sosnowiec KWK „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu przed przebudową

Przemianę dawnej KWK „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu opóźniły pandemia i wojna w Ukrainie

Warto przypomnieć, że plany renowacji obiektów pokopalnianych Sosnowiec miał już od kilku lat. Po zakończeniu pracy kopalni w 2015 r. jeszcze przez jakiś czas trwała jej likwidacja, po czym w grudniu 2020 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała zachowane budynki miastu. Trwająca pandemia nie ułatwiła oczywiście dalszych działań, a kilka miesięcy później pojawiła się kolejna komplikacja związana z inwazją Rosji na Ukrainę.

Od razu poczyniliśmy kroki, aby wprowadzić tutaj życie. Były plany projektowe, natomiast sytuacja na Ukrainie spowodowała, że to tutaj znajdowało się miejsce pobytowe dla ponad setki osób

– wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sama kopalnia w Sosnowcu ma historię sięgającą drugiej połowy XIX w. W 1874 r. powstała kopalnia odkrywkowa „Kazimierz”, która w latach 30. XX w. połączyła się z działającą od 1914 r. kopalnią „Juliusz”.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Szymon Wojciechowski - Architektura jako biznes
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej