Koty w Księżym Młynie. Koci Szlak jest w Łodzi. 7 kotów pilnuje zabytkowego osiedla

2024-07-12 8:57

To nowa atrakcja turystyczna. 7 kotów pilnuje zabytkowego osiedla, ale trzeba się natrudzić, by je odnaleźć. To było kiedyś imperium łódzkiego bogacza. Dziś stoją tu naturalnych rozmiarów rzeźby kotów. Kot Kolejowy, Kot z Tornistrem, jest nawet cała kocia rodzina. Zobaczcie. Oto Koci Szlak, figurki kotów na osiedlu Księży Młyn w Łodzi. Dawniej samowystarczające miasteczko, niczym Nikiszowiec.

Spis treści

  1. Kot Kolejowy, Kot Konsumowy i inni
  2. Koci Szlak na Księżym Młynie
  3. Gdzie jest Koci Szlak w Łodzi?
  4. Historia osiedla Księży Młyn
  5. Zobaczcie zdjęcia. Oto koty z łódzkiego Kociego Szlaku

Na pewno znacie słynne wrocławskie krasnale, może wiecie, że w Katowicach są beboki. Ale czy wiecie, że Łódź też ma swój szlak miejskich rzeźb? To koty! Koty są odlane z brązu i są naturalnych rozmiarów. Mają 20-40 cm, a długość 20-50 cm. To nowi lokatorzy zabytkowego osiedla Księży Młyn w Łodzi. Znacie tę część miasta?

Kot Kolejowy, Kot Konsumowy i inni

Figurki są poukrywane w różnych zakamarkach tego odnowionego robotniczego osiedla. Każdy z kotów ma  atrybuty odnoszące się do historii i tradycji tego miejsca. Między zabytkowymi budynkami można spotkać m.in. Kota Kolejowego, pilnującego przejścia przez dawną bocznicę czy Kota Stróżującego, dzierżącego klucze do bramy prowadzącej na Księży Młyn. Przy jednej z zabytkowych pomp przysiadł kot pijący wodę z miski, na parapecie jest nawet cała kocia rodzina. Zaś nieopodal Akademickiego Centrum Designu w dawnej szkole Karola Scheiblera, spotkać można szykującego się do lekcji kota z tornistrem.  Jest też Kot Komórkowy z latawcem i polujący na myszy Kot Konsumowy.

Koci Szlak na Księżym Młynie

Figury kotów na Księżym Młynie wykonał rzeźbiarz Sławomir Micek. To artysta, który jest również autorem stojącego przed stadionem przy al. Piłsudskiego pomnika Twórców Wielkiego Widzewa. Zaś rzeźby powstały w ramach budżetu obywatelskiego. I wcale nie są w tym miejscu czymś niezwykłym ani ich obecność tu nie jest spowodowana kocimi łbami, którymi wyłożona jest alejka przy torach. Dawniej w sąsiedztwie znajdowały się tzw. konsumy czyli sklepy spożywcze oraz działki. Te miejsca przyciągały gryzonie, a za nimi przychodziły okoliczne koty.

Czytaj też:

Wielka Faustyna zakończyła pracę pod Łodzią

Ogrodowe krasnale. Hit czy kit?

Wielkie Żelazko, czyli nowy budynek w Łodzi jak z Nowego Jorku

Gdzie jest Koci Szlak w Łodzi?

Jako jej początek można przyjąć dawny budynek "Konsumów" Scheiblera (Księży Młyn 14), a jako koniec - ulicę Fabryczną. Z kolei osiedle Księży Młyn jest blisko Palmiarni i parku Żródliska. Dawne imperium bogatych łódzkich przemysłowców to teren pomiędzy ul. Przędzalnianą, Milionową, Magazynową i Fabryczną. 

Historia osiedla Księży Młyn

Piękne dziś osiedle - Księży Młyn w Łodzi - to zabytkowy kompleks Karola Scheiblera. Powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana – stąd jego nazwa. Zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień zbudowany został w XIX wieku przez najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Niedawno został zmodernizowany. Podczas trwających ponad dekadę prac gruntowny remont przeszło aż 47 budynków, m.in. osiedle dawnych domów robotniczych i budynki gospodarcze. W ramach projektu uporządkowano i zagospodarowano też otaczające je tereny zielone i podwórka. Dzięki rewitalizacji zabytkowe łódzkie famuły zyskały nowe życie. W odnowionym kompleksie powstały mieszkania, ale też pracownie artystyczne i lokale użytkowe. 

Księży Młyn to było dawniej samowystarczające miasteczko, niczym Nikiszowiec w Katowicach. Osiedle było wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Były tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, szpital, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to planowo rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek i spójne architektonicznie.

W 1971 roku zespół urbanistyczny Księżego Młyna został uznany za zabytek architektury przemysłowej.

Zobaczcie zdjęcia. Oto koty z łódzkiego Kociego Szlaku

Wrocławskie krasnale podbijają Sopot
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej