Legia! Legia Warszawa!

2009-04-16 16:47
Stadion Legii
Autor: JSK Architekci Wizualizacja Stadionu Legii

Decyzja o warunkach zabudowy została wydana 25 maja 2007 r. Dziś na terenie Stadionu Legii trwa budowa. Podstawową decyzją lokalizacyjną jest pozostawienie stadionu w obecnym miejscu oraz jego gruntowna przebudowa i rozbudowa.

Legia stadion
Autor: JSK Architekci
Stadion Legii
Autor: JSK Architekci

Stadion Legii zyska nowoczesny wygląd oraz wiele nowych funkcji dzięki architektom z pracowni JSK Architekci, którzy wykonali projekt przebudowy. Będzie miał 6 kondygnacji naziemnych (czyli ponad 20 m wysokości), dodatkowo poziom dachu, a więc łącznie ponad 28 metrów oraz 1 kondygnację podziemną. Stadion znajduje się w kwartale ulic Łazienkowskiej, Czerniakowskiej, Kusocińskiego i Myśliwieckiej. Powierzchnia działki wynosi 113 695 m2. Generalnym wykonawcą Stadionu Legii jest firma Polimex-Mostostal SA.

W granicach zabudowy można obecnie wyróżnić pięć zespołów wyodrębnionych funkcjonalnie i przestrzennie:

  • położony centralnie Stadion z budynkiem trybuny głównej. Wraz z obszarem boisk treningowych, obecną siedzibą Klubu Piłkarskiego "Legia", został zaprojektowany w 1927 r. W projekcie przewidziano zachowanie elewacji zachodniej budynku głównego i zintegrowanie jej z projektowanym obiektem. Pozostałe elementy budynku głównego, m.in. trybuny, pomieszczenia znajdujące się pod nimi, a także konstrukcję dachu - przeznaczono do wyburzenia.
  • Korty tenisowe w części południowo zachodniej. Ta część powstała prawdopodobnie najwcześniej – pierwotnie składała się z kortu otoczonego z trzech stron trybunami drewnianymi na 2000 osób i budynku klubowego z lożą honorową od strony południowej, a także z 10 kortów tenisowych. Trybuny, które zostały zniszczone w części widowiskowej, teraz są remontowane i modernizowane. Obiekt ma ok. 6000 miejsc i wysokość 16 m. Wg projektu korty tenisowe pozostaną nienaruszone.
  • Pływalnia w części północno-wschodniej. Basen sportowy o wymiarach 25 x 50 m wraz z trybuną od strony zachodniej dla 1200 widzów oraz pawilonem został zbudowany w 1928 r. Pływalnia rozbudowana została o drugi basen w 1956 r. oraz dodatkowo o budynek (zaplecze) i przekrycie basenu w 1973 r. Obecnie obiekty pływalni są w złym stanie, nie nadają się do użytku. Istniejący pawilon z 1928 r. zostanie zachowany i przebudowany wg projektu dla nowych funkcji. Nie wchodzi to jednak w skład opisywanej inwestycji. Resztę obiektów (również baseny) przeznaczono do wyburzenia.
  • Strzelnica znajdująca się w części wschodniej. Zabudowę tę stanowią dwa budynki. Jeden, dawniej pełnił funkcję przychodni, natomiast teraz mieści sale klubowe sekcji strzeleckiej. Drugi stanowi budynek strzelnicy. Zostały one przeznaczone do wyburzenia w miarę postępu robót budowlanych i zapotrzebowania terenu pod parking naziemny w nowym projekcie.
  • Tereny niezabudowane w części południowo-wschodniej

Istniejące boisko główne zostanie przesunięte o ok. 5.20 m w kierunku południowo-wschodnim. Wymaga to rozbudowy istniejących instalacji podziemnych (takich jak ogrzewanie, drenaż, nawodnienie) oraz przebudowy utwardzonej nawierzchni wokół murawy.

Budowa Stadionu Legii podzielona została na 3 etapy:

Etap 1. to m.in. następujące prace:

  • wyburzenia obiektów, basenów i trybun : północnej, południowej i wschodniej,
  • przesunięcie boiska głównego,
  • realizacja boiska treningowego zachodniego ze sztuczną nawierzchnią trawiastą wraz z montażem hali pneumatycznej,
  • instalacje wewnętrzne wod-kan, ciepła, chłodu i wentylacji dla trybuny północnej
  • wentylacja oddymiająca dla parkingów z wentylatorniami.

Etap 2. to m.in.:

  • budowa dachu nad trybunami: północną, wschodnią i południową
  • realizacja trzech stref wejściowych dla widzów północno-wschodniej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej.

Etap 3. to m.in.:

  • rozbiórka istniejącej trybuny zachodniej,
  • budowa trybuny zachodniej wraz z dachem,
  • realizacja wnętrz centrum odnowy biologicznej,
  • wykonanie boiska treningowego wschodniego z naturalną murawą,
  • wykonanie podłączenia systemu ogrzewania murawy do nowego węzła cieplnego

Gdy zakończony zostanie trzeci etap budowy stadion będzie posiadał następującą ilość miejsc dla meczów ligowych:

  • łączna ilość widzów 30 971 (wszystkie zadaszone miejsca siedzące),
  • 34 250 (w tym północna dolna trybuna i narożnik południowo-wschodni ok. 6200 miejsc stojących).

Podczas rozgrywanych meczy piłkarskich maksymalna ilość miejsc to 33 609. Jest to liczba dla meczy krajowych, w innych wypadkach liczby te schodzą do ok. 27 293. Liczby miejsc na trybunach zawsze zawierają stałe wartości odpowiadające ilości miejsc dla VIP-ów, prasy i gości w dwóch lożach. Jest to ok. 2137 zarezerwowanych miejsc. Na Stadionie mogą odbywać się nie tylko mecze piłkarskie, ale także koncerty.

Powierzchnia zabudowy inwestycji wynosi 32 073,70 m2

Powierzchnie całkowite wynoszą:

  • naziemna – 53 293,77 m2
  • podziemna – 804,41 m2

Łącznie – 54 098,18 m2

Powierzchnię usługową w obiekcie zaplanowano na 4092 m2. Kubatura Stadionu wyniesie 642 103,92 m3.

W projekcie zadbano również o przyłączenie budynków do istniejącej i projektowanej miejskiej sieci inżynieryjnej w zakresie:

  • wody ciepłej i zimnej
  • kanalizacji sanitarnej i deszczowej
  • centralnego ogrzewania
  • energetyki
  • telekomunikacji
  • Wszystkie przyłącza zostaną poprowadzone z sieci miejskiej w ulicy Łazienkowskiej do kondygnacji podziemnej, na której zlokalizowano odpowiednie pomieszczenia techniczne.

Pełne dane liczbowe dotyczące Stadionu Legii znajdują się TUTAJ.

Główna płaszczyzna poruszania się widzów umieszczona została na okalającej stadion promenadzie usytuowanej na poziomie +7,00 m nad poziomem terenu. Wzdłuż promenady zlokalizowane zostały wejścia na trybunę dolną i górną, kioski gastronomiczne i toalety oraz pomieszczenia dla pomocy lekarskiej i policji.

Autorzy projektu - Pracownia JSK Architekci zaprojektowali także powierzchnie dla widzów o wyższych wymaganiach jakościowych. Na dwóch poziomach przewidziano 39 boksów o łącznej pojemności minimum 424 miejsca, z wydzieloną częścią widowni oraz trybunę honorową dla 1585 osób wraz z bezpośrednim zapleczem restauracyjnym. Do pomieszczeń tych można dostać się za pomocą przeszklonych wind, bądź też poprzez schody ruchome (trybuna honorowa).
Dwukondygnacyjną przestrzeń pod dolnym poziomem trybuny zachodniej zaprojektowano na pełne zaplecze gastronomiczne, szatnie, sale ćwiczeń, pomieszczenia odnowy, a także klub sportowców oraz szatnie obsługi, centrum prasowe i główny podjazd dla VIP-ów. Podjazd dla zawodników przewidziany jest od ul. Łazienkowskiej. Będzie on odseparowany od publiczności. Przestrzeń pod trybuną wschodnią i południową zajmuje garaż na ok. 780 samochodów osobowych.
Architekci zaplanowali w obiekcie także muzeum klubu, sport bar, sklep z artykułami dla fanów "Legii" oraz część sportową i centrum odnowy biologicznej. Na pierwszym piętrze tego zespołu znajdują się biura klubu oraz część fizykoterapeutyczna centrum odnowy. Potrzebne jednak do tego będą specjalne pozwolenia.
W narożniku południowo-zachodnim Stadionu, na poziomie górnych trybun, przewidziano lokalizację studia telewizyjnego i centrum zarządzania kryzysowego obiektu. Wszystkie wymienione funkcje zostaną wyposażone w podstawowe pomieszczenia zaplecza sanitarnego i socjalnego, a także w niezbędne urządzenia (np. kuchnie, gabinety odnowy, studio TV itp.).

Legia stadion
Autor: JSK Architekci

Korona stadionu osiąga wysokość około 20 m ponad terenem, konstrukcja dachu wynosi ok. 28,70 m. Zadaszenie zaprojektowano w konstrukcji stalowej, przekrycie na części zadaszenia z tkaniny technicznej wykonanej ze splotu włókien szklanych. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi zachowano elewację zachodnią trybuny głównej. Fundamenty pod budynek zaprojektowano jako płyty, ławy i stopy fundamentowe, w większości prefabrykowane. Czwarte piętro Stadionu - zabytkowa elewacja trybuny zachodniej - będzie przeszklona.

W celu zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu przez osoby niepełnosprawne, a w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich, zastosowano m.in. następujące rozwiązania projektowe:
  • wejścia do budynku zapewniają łatwy, bezkolizyjny wjazd wózka z poziomu terenu do hallu wewnętrznego,
  • dostęp na poziom promenady, na którym znajdują się miejsca dla widzów na wózkach zapewnione są przez 2 windy z poziomu parkingu znajdującego się na poziomie parteru.

Legia stadion
Autor: JSK Architekci
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej