Linijka słońca w Muzeum Lotnictwa

2009-03-26 16:45
Muzeum Lotnictwa
Autor: Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski

Nowy budynek Muzeum Lotnictwa powstaje na krakowskich Czyżynach. Swoim kształtem przypomina gigantyczne śmigło, ale wizualnie wydaje się być lekki jak wiatrak. To cały sekret autorów projektu - pracowni Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomieja Kisielewskiego.

Przy al. Jana Pawła II 39 w Krakowie powstaje Muzeum Lotnictwa. Budynek ma być gotowy jeszcze w tym roku. Projekt architektoniczny i urbanistyczny został wykonany dzięki połączeniu sił polskich i niemieckich, mianowicie przez pracownię Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski, (Berlin / Kraków). Natomiast konstrukcję i instalacje zaprojektowała firma Arup.
Budynek będzie głownym obiektem na terenie kompleksu Muzeum oraz Lotniczego Parku Kulturowego. Będzie pełnił m.in. funkcję bramy wejściowej na ten teren. Dawniej znajdowało się w tym miejscu lotnisko Rakowice-Czyżyny.

Budynek spełni także inne funkcje:

  • reprezentacyjną,
  • biurową,
  • naukowo-badawczą,
  • ekspozycyjną.

Główne ekspozycje zbiorów pozostaną umiejscowione w obiektach, które pozostały z dawnych czasów, i będą znajdowały się na zewnątrz. Wg zamysłu projektantów kompleks będzie miejscem, które twórczo nawiąże do historycznego krajobrazu dawnego lotniska.

Muzeum Lotnictwa
Autor: Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski

Architekci podreślają, że projekt budynku zachowuje promowane obecnie zasady budownictwa zrównoważonego (sustainable design), które szanuje środowisko naturalne. Przy pracy nad projektem towarzyszyły im zasady, m.in. umiejscowienie budynku względem stron świata, tak, aby światło słoneczne dostatecznie naświetlało jego wnętrza, ale zarówno nie nagrzewało go w zbyt dużym stopniu. Aby przeanalizować stopień zacienienia i nasłonecznienia, architekci posłużyli się tzw. linijką słońca.
Podzielono także budynek na dwie strefy temperaturowe. Służy to zachowaniu niższej temperatury w skrzydłach budynku, w których będą umieszczone samoloty-eksponaty. Dzięki temu w obiekcie znacznie mniej zużywana będzie energia cieplna. Również materiały, które będą użyte do wykończenia budynku, mają być naturalne, będą to m.in. beton architektoniczny, drewno. Bardzo ciekawy jest też pomysł, dzięki któremu powstał kształt budowli. Podstawą kompozycji był zarys kwadratu, króty po złożeniu prezentuje bryłę Muzeum.

Linijka Słońca
Autor: Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski Linijka Słońca
Muzeum Lotnictwa
Autor: Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski Jak powstawał projekt budynku Muzeum Lotnictwa
Muzeum Lotnictwa
Autor: Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski Inspiracje i porównania...

Wnętrza budynku pełnić będą różne funkcje. Trzy poziomy reprezentuja jego trzy główne przeznaczenia: muzealne, naukowo-konferencyjne i biurowe. Powierzchnia parteru zostanie zagospodarowana wystawami czasowymi, mniejsza salą kinową, sklepem muzealnym, a także warsztatami modelarskimi - gratka dla wielbicieli sklejania modeli.
Największe skrzydło parteru zostanie przeznaczone na ekspozycję samoltów i silników lotniczych. Największym eksponatem będize samolot Lisunov Li-2 o rozpiętości skrzydeł ok. 29 m. Część eksponatów przymocowana zostanie do sufitu, w powietrzu będą nadawały dynamiki całemu wnętrzu.
Pierwsze piętro zostało zaprojektowane specjalnie dla odwiedzających. Będą tam sala na 150 osób, mogąca słuzyć konferencjom czy innym biznesowym spotkaniom. Pojawi się także bar muzealny i biblioteka ze stanowiskami komputerowymi.
Ostatnia kondygnacja posłuży jako część biurowa.
Duże znaczenie mają w Muzeum liczne przeszklenia, dzięki którym zwiedzający przez cały czas mogą patrzeć na eksponowane samoloty.

Skrzydła ekspozycyjne budynku mają rozpiętości od 12 m do 45 m. Wysokość dwóch skrzydeł ekspozycyjnych to 10 m. Budynek powstaje na działce o powierzchni 6,19 hektara. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 3379 m2, natomiast kubatura równa się 23 250 m3. Inwestorem obiektu jest Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Koszt inwestycji oszacowano na ok. 52 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej