Lotniska, dworce, obiekty sportowe, uczelnie wyższe. Zobacz, jakie inwestycje zostały zrealizowane w 2012 roku
Prognozy dla branży budowlanej na 2013 rok niestety nie są optymistyczne. Kryzys w budownictwie jest odczuwalny. Mimo to rynek inwestycji budowlanych wciąż się rozwija – miniony 2012 rok to na pewno nie był czas stracony, powstawały nowe, duże i mniejsze inwestycje. W ostatnim czasie największy wysiłek inwestycyjny włożono przede wszystkim w infrastrukturę niezbędną do organizacji EURO. Mamy więc nowe obiekty sportowe, hotele, zmodernizowane dworce i porty lotnicze. W minionym roku powstały również nowe centra handlowe, biurowce, parki technologiczne, uczelnie wyższe i centra kultury. Przybyło wiele inwestycji, dlatego też proponujemy przegląd wybranych obiektów oddanych do użytku w 2012 roku.
Autor: Budimex SA
Lotnisko w Gdańsku im. Lecha Wałęsy zyskało nowy terminal pasażerski T2. Dzięki inwestycji, przepustowość pasażerska portu zwiększyła się o 100 proc. W chwili obecnej port lotniczy w Gdańsku może obsłużyć 5 mln pasażerów rocznie
Miniony 2012 rok rozpoczął się od wysokich wzrostów na rynku budowlanym, gdyż w fazie realizacji były jeszcze inwestycje infrastrukturalne realizowane pod hasłem EURO. W czerwcu 2012 co prawda odnotowano już pierwsze spadki produkcji budowlanej, ale pierwsze półrocze minionego roku zamknęło się 8-procentowym wzrostem rynku. Jednak z miesiąca na miesiąc wyniki sektora pogarszały się. Rok 2013, według firmy badawczo-konsultingowej PMR, będzie trudny. Jeszcze niedawno to przede wszystkim firmy budowlane zapowiadały kryzys, pogorszenie się koniunktury i sytuacji w budownictwie, natomiast rzeczywiste wskaźniki były jeszcze całkiem niezłe. W chwili obecnej i te nie pozostawiają złudzeń – w 2013 roku polski rynek budowlany zmniejszy się, oby tylko o jedno- a nie dwucyfrowy procent. Pozostaje więc pytanie czy branża budowlana pokona kolejne trudności?
Przeczytaj także: Jaki będzie rok 2013 dla inwestycji i budownictwa?
Wybrane inwestycje oddane do użytku w 2012 roku – galeria zdjęć
Autor: R. Motyl / UM Warszawa
Muzeum Historii Żydów Polskich. Budynek zlokalizowany jest na warszawskim Muranowie, u zbiegu ulic Zamenhoffa, Anielewicza i Lewartowskiego. To największa w Polsce inwestycja poświęcona historii żyjących tu Żydów. Budowa obiektu zakończyła się pod koniec 2012 roku. Koszt inwestycji to ok. 200 mln zł.