Lotnisko w Świdniku. Budowa Portu Lotniczego Lublin zakończona
17 grudnia br. odbyło sie oficjalne otwarcie Portu Lotniczego Lublin. Nowy terminal będzie w stanie przyjąć milion pasażerów rocznie. Lotnisko w Świdniku będzie obsługiwało połączenia tanich linii lotniczych. Port Lotniczy w Lublinie został Ulubieńcem Polski jako najciekawszy i najlepszy obiekt architektury wybudowany w Polsce w XXI wieku. Terminal zwyciężył w internetowym plebiscycie VII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Lotnisko w Świdniku oficjalnie otwarte
Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2010 roku i trwała dwa lata. Prace przebiegały zgodnie z harmonogramem. Port Lotniczy Lublin spełnia wszystkie wymogi oraz przepisy międzynarodowe dotyczące wyposażenia technicznego.
Lotnisko w Świdniku będzie obsługiwało połączenia tanich linii lotniczych. Nowy terminal o powierzchni 11 000 mkw. składa się z trzech skrzydeł. Centralnym punktem jest hala odlotów ze strefą odprawy bagażowo-biletowej. W skrzydle zachodnim znajduje się strefa przylotów, a we wschodnim strefa odlotów. Skrzydło południowe zajmuje przystanek kolejowy i towarzyszące mu pomieszczenia biurowe przeznaczone dla administracji lotniska oraz służby celnej i granicznej. W terminalu dostępna będzie także strefa komercyjna, a w niej kawiarnie, bary i sklepy wolnocłowe.
Nowy terminal jest w stanie przyjąć 1 milion pasażerów rocznie. Projekt przewiduje możliwość dalszej rozbudowy lotniska, w zależności od zapotrzebowania i liczby połączeń.
Zadbano także o sprawne i szybkie połączenie terminalu z centrum Lublina. Pasażerowie, którzy będą korzystać z portu lotniczego, będą mogli dojechać na lotnisko szynobusem, który ma swój przystanek bezpośrednio przy terminalu. Podróż ma zająć zaledwie 15 minut.
Lotnisko w Świdniku zaprojektowało hiszpańsko-polskie konsorcjum Sener. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Budimex.
Autor: Mikołaj Majda / Port Lotniczy Lublin SA
Lotnisko w Świdniku będzie obsługiwało połączenia tanich linii lotniczych