Małopolskie Centrum Nauki jak Centrum Nauki Kopernik?
Małopolskie Centrum Nauki (MCN) wchodzi w fazę realizacji. 15 lipca podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji. Zobacz jak będzie wyglądał budynek, który ma być odpowiednikiem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Małopolskie Centrum Nauki ma być gotowe w 2022 roku.
Małopolska będzie mieć podobny obiekt jak Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik istnieje w Warszawie od 2010 roku. To miejsce, gdzie zwiedzający mogą przeprowadzać doświadczenia w laboratoriach, korzystać z różnych urządzeń naukowych, poznawać zasady fizyki i oglądać różne wystawy. Małopolskie Centrum Nauki ma podobną misję, ma być miejscem dla młodzieży i dorosłych, gdzie zabawa będzie łączyć się z edukacją. W nowej placówce Krakowianie i turyści mają poznawać świat dzięki pracy w laboratoriach i wykorzystaniu nowoczesnych multimediów.
Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa od początku podkreśla, że Małopolskie Centrum Nauki nie będzie kopią Centrum Nauki Kopernik. Placówka była jedynie inspiracją.
Małopolskie Centrum Nauki (MCN) ma się stać jednym z symboli architektonicznych Krakowa
Przypomnijmy, że konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki został rozstrzygniety w lutym 2018. Zwycięski projekt powstał w pracowni projektowej Heinle, Wisher und Partner Architekci. Architektura MCN ma tworzć harmonijną całość z otaczającym go terenem muzealnym. Główną inspiracją i odniesieniem dla projektantów był istniejący budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego, Lotniczy Park Kulturowy oraz przede wszystkim podlegające ochronie konserwatorskiej elementy historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny. Dlatego też architektura budynku ma przypominać samolot wznoszący się do lotu.
Na wizualizacjach widać jak budynek płynnie obniża się w kierunku pasa startowego, na którym w przyszłości odbywać się mają pokazy lotnicze, widowiska plenerowe, eksperymenty naukowe i inne eventy związane z działalnością muzeum i projektowanego MCN. Zgodnie z założeniem projektantów jego dach ma być rodzajem trybuny, a pas startowy sceną. We wnętrzach MCN powstaną przestrzenie wspólne przeznaczone do pracy, nauki i odpoczynku. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 12 500 m².
Małopolskie Centrum Nauki – misja
Nowa placówka powstanie w Krakowie przy ul. Bora-Komorowskiego. Ma w odwiedzających rozbudzać ciekawość świata, budować pozytywny stosunek do nauki, zachęcać do aktywności i pogłębiania wiedzy naukowej, również na co dzień. Zajmie się również wyszukiwaniem i rozwijaniem talentów. W MCN współpracować będą ze sobą przedstawiciele różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej. W centrum mają być wykorzystywane najnowsze rozwiązania w zakresie interaktywnej edukacji.
Małopolskie Centrum Nauki będzie budynkiem proekologicznym
Projekt budynku został doceniony nie tylko za ciekawą architekturę, ale również za ekologiczne rozwiązania, dzięki którym obiekt będzie w przyszłości oszczędny. MCN został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu, aby zagłębić budynek w terenie. Jest to niezwykle ważne jeżeli chodzi o koncepcję energetyczną projektowanego budynku.
Wartość całego projektu to około 120 mln zł. Prace nad wykonaniem szczegółowej dokumentacji projektowej właśnie się rozpoczęły. Dopiero w oparciu o to opracowanie będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę i ruszyć z pracami.Otwarcie centrum planowane jest najpóźniej w 2022 roku.
Na początek ruszy mobilna wystawa poświęcona powietrzu
Zanim Małopolskie Centrum Nauki powstanie ruszy oryginalny projekt placówki. Już we wrześniu 2018 podróż po Polsce zacznie mobilna wystawa poświęcona powietrzu. W trasę wyruszy 13-metrowa naczepa, na której znajdzie się kilkanaście interaktywnych eksponatów oraz przestrzeń do prowadzenia warsztatów, gdzie dzieci będą mogły się dowiedzieć o właściwościach powietrza, a także w jaki sposób można je wykorzystać.