Modernizacja dworca głównego w Kielcach. Większy komfort pasażerów
W grudniu 2023 roku zakończyła się modernizacja dworca kolejowego w Kielcach. Obiekt jest teraz nowoczesny, proekologiczny, estetyczny i spełnia współczesne standardy obsługi podróżnych. Zachowano jednak jego historyczną bryłę. Dlatego zakwalifikowaliśmy tę inwestycję do Rankingu Muratora – Najciekawsze Inwestycje 2023 roku.
Spis treści
- Remont dworca kolejowego w Kielcach
- Przeszklona elewacja, piaskowiec i iluminacja
- Jak wygląda dworzec w Kielcach po modernizacji?
- Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
- Oto nasze propozycje do rankingu
Remont dworca kolejowego w Kielcach
Inwestycja rozpoczęła się w styczniu 2022 roku. Odbywała się w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 w województwie świętokrzyskim. Koszt przebudowy dworca w Kielcach to blisko 56 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, wykonawcą robót firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna. Zmodernizowany dworzec oddano do użytku pasażerów 15 grudnia 2023 r.
Przeszklona elewacja, piaskowiec i iluminacja
Jak informuje PKP PLK Choć zachowano bryłę modernistycznego, bo pochodzącego z lat 1965–71 dworca, to jego wygląd i wnętrze przeszły olbrzymią metamorfozę. W centralnej części elewacja została całkowicie przeszklona, tworząc niemal jednolitą taflę z delikatnymi podziałami pionowymi i poziomymi. Skrzydła budynku wykończono szkłem i piaskowcem. Bryła zyskała również nową iluminację nocną, na szczycie obiektu od strony peronów i miasta pojawiły się podświetlane napisy z nazwą dworca.
Jak wygląda dworzec w Kielcach po modernizacji?
Przestrzeń obsługi podróżnych skoncentrowano wokół przestronnego, mierzącego 500 m kw. holu będącego jednocześnie poczekalnią dla pasażerów. Wnętrze urządzono nowocześnie. Jasne ściany oraz szklane witryny zestawiono z nieco ciemniejszą posadzką z lastryko. Charakteru wnętrzu dodaje czarny, wykonany z lameli sufit z wkomponowanymi w niego liniowymi oprawami oświetleniowymi. W niektórych przestrzeniach zamontowano też ciekawe oprawy w formie kolistych „aureoli”. Ciekawym detalem w holu, nawiązującym do trendów ekologicznych, są „zielone ściany”, pokryte chrobotkiem reniferowym. Jedna z nich znajduje się za witryną, przed wejściem do kącika zabaw dla dzieci. Najmłodsi skorzystają w nim z kilku gier ściennych, a także interaktywnej wieży z monitorem oraz pakietem gier edukacyjnych. Wnętrze „kącika zabaw” zdobi kolorowa fototapeta, którą dzieci będą mogły malować zmywalnymi flamastrami do tablic.
W obiekcie pojawiło się energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Na dachu dworca zamontowano systemy fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. 27 paneli fotowoltaicznych w ciągu roku ma wyprodukować około 8500 kWh „zielonej” energii elektrycznej – wykorzystywanej na potrzeby budynku.
Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.
W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.
Oto nasze propozycje do rankingu
Inwestycje drogowe:
- Tunel w Świnoujściu był jednym z pierwszych w Polsce drążonym przez ogromną maszynę TBM
- S3 Kamienna Góra – Lubawka skończony. Czekamy na budowę D11 w Czechach
- Most nad Dunajcem to najdłuższy most w Małopolsce. Ma jeszcze jeden rekord
- Autostrada A1 po wieloletniej budowie została skończona w 2023 roku
- Budowa połączenia dróg ekspresowych S8 i S61. Połączenie trzech województw
- Ring obwodnic wokół Łodzi definitywnie domknięty w 2023 roku
- Ekspresowo zbudowali wiadukt kolejowy w... 26 godzin. Liczył się czas
- Południowa wylotówka z Warszawy do Krakowa w końcu ekspresowa
Inwestycje kolejowe:
- Remont dworca głównego w Gdańsku. Trwał długo, ale opłacało się czekać
- Wyremontowany dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej z ogrodami deszczowymi
- Nowy most kolejowy nad Regalicą – jedna z ciekawszych inwestycji 2023 roku
- Linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach jedną z ważniejszych inwestycji w 2023 r.
- Trzy nowe mosty kolejowe przez Wisłę w Krakowie. Ruch aglomeracyjny i krajowy podzielony
- Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice za 1,5 mld zł
- Połączenie kolejowe do lotniska w Jasionce. Komfort i wygoda w dojeździe do portu lotniczego
- Dłuższe i cięższe pociągi wjeżdżają po nowych torach do Portu w Gdyni