Modernizacja placu Biegańskiego. Częstochowa posadzi drzewa, zbuduje fontanny i całoroczną kawiarnię. Zobacz wizualizacje
Autor: Verso Group/UM Częstochowa
Wizualizacja placu Biegańskiego w Częstochowie po przebudowie
Plac Biegańskiego w Częstochowie przejdzie wielką modernizację. Jeden z najważniejszych miejskich placów zyska nową zieleń, miejsca do relaksu oraz fontanny. W planach jest również odbudowa budynku Odwachu bis, który stanie się obiektem gastronomicznym. Zobacz wizualizacje nowego placu Biegańskiego.
Spis treści
- Co na placu Biegańskiego? Częstochowa zmodernizuje i zazieleni reprezentacyjną przestrzeń
- Nowy plac Biegańskiego – wizualizacje. Tak będzie wyglądał po przebudowie
- Kiedy remont placu Biegańskiego w Częstochowie? Jest wstępny termin
Co na placu Biegańskiego? Częstochowa zmodernizuje i zazieleni reprezentacyjną przestrzeń
Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie zmieni się. W styczniu 2024 r. miasto zaprezentowało wizję przebudowy opracowaną przez architektów z Verso Group. Na reprezentacyjnym placu planowane są następujące zmiany:
- odbudowa historycznego Odwachu bis w pierwotnej formie – w budynku działać będą kawiarnie i lokale gastronomiczne,
- wprowadzenie na plac dodatkowej zieleni, w tym drzew,
- budowę altany,
- budowę fontann i kurtyn wodnych,
- ustawienie nowych ławek,
- modernizację oświetlenia placu.
Projekt zmian był konsultowany z mieszkańcami oraz organizacjami społecznymi.
– Plac Biegańskiego pełni kluczową rolę jako serce i dumna wizytówka miasta, dlatego trzeba zaakcentować jego reprezentacyjny charakter. Powinien być też uniwersalny, bo to miejsce i dla poważnych wydarzeń, np. o charakterze patriotycznym, i dla rozrywki, czyli koncertów małych i dużych, a także dla wydarzeń kulturalnych i handlowych, jak targi, wystawy i jarmarki – wyjaśnia prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.
Jak wyjaśniają urzędnicy, zmiany mają sprawić, że plac Biegańskiego będzie przyciągał ludzi i żył przez cały rok. Kluczową rolę odegra w tym odbudowa Odwachu bis. Budynek nie tylko uzupełni istotny brak w XIX-wiecznym zespole urbanistycznym Ratusza, ale też pozwoli napić się kawy czy coś przegryźć.
– Aby przyciągnąć mieszkańców w różnym wieku, proponujemy dużą altanę, ławki, całoroczną kawiarnię i zielone strefy relaksu, w tym fontanny uwielbiane przez dzieci. Gastronomia w tym przypadku jest nieodzowna, tak jak zacienione miejsca odpoczynku. Będzie więcej drzew i roślinności – mówi Matyjaszczyk.
Warto przypomnieć, że plac był poprzednio przebudowywany w 2011 r., jednak z uwagi na ograniczone fundusze nie wszystko z pierwotnego projektu udało się zrealizować. Zrezygnowano m.in. z części planowanej zieleni, co teraz ma zostać naprawione.
- Przeczytaj także: Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach i jego przemiana. Ze starej wieży ciśnień powstała perełka
Nowy plac Biegańskiego – wizualizacje. Tak będzie wyglądał po przebudowie
Dysponujemy już udostępnionymi przez miasto wizualizacjami placu Biegańskiego. Widać na nich najważniejsze planowane elementy: Odwach bis, fontanny, altanę i nową zieleń oraz ławki.
- Zobacz galerię: Taki będzie plac Biegańskiego w Częstochowie po przebudowie
Autor: Verso Group/UM Częstochowa
Wizualizacja placu Biegańskiego w Częstochowie po przebudowie
Efekty planowanej przebudowy placu Biegańskiego można również zobaczyć na przygotowanej przez miasto animacji.
Kiedy remont placu Biegańskiego w Częstochowie? Jest wstępny termin
Na razie nie przedstawiono dokładnego harmonogramu przebudowy placu Biegańskiego w Częstochowie. Miasto deklaruje jednak, że chciałoby udostępnić mieszkańcom zmodernizowany plac w 2026 r. Oznaczałoby to rozpoczęcie prac w najbliższych latach.
– Chcemy skorzystać z nowych środków unijnych i musimy być do tego przygotowani. Są również względy historyczne, bo rok 2026 to jubileusz dwustu lat od połączenia Częstochówki z Częstochową – tłumaczy prezydent miasta.