Monumentalna Opera Nova w Bydgoszczy jeszcze urośnie. Trwa rozbudowa IV kręgu

2024-05-14 11:45

W ścisłym centrum Bydgoszczy, w tzw. Salonie Miasta trwa jedna z największych tam inwestycji ostatnich lat. To rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg. Inwestorem jest miasto i samorząd wojewódzki a wykonawcą firma Budimex. To inwestycja za ponad 116 milionów złotych.

Spis treści

  1. Prestiżowa inwestycja w Bydgoszczy
  2. Koszt rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy
  3. Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy
  4. Kiedy koniec rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy?
  5. Rozbudowa Opery w Bydgoszczy – zakres prac
  6. Garaż podziemny z zielonym dachem w Bydgoszczy
  7. Rozbudowa opery w Bydgoszczy – postęp prac
  8. Tak obecnie wygląda plac budowy Opery Nova w Bydgoszczy - zdjęcia

Prestiżowa inwestycja w Bydgoszczy

To jedna z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w Bydgoszczy. Rozbudowa Opery Nova ma zapewnić świetne warunki dla realizacji spektakli operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, a także przyczynić się do rozwoju działalności festiwalowej oraz poszerzenia funkcji kongresowo-konferencyjnej w mieście.

Koszt rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł jej dyrektor - Maciej Figas. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zadeklarował współfinansowanie inwestycji po połowie z władzami województwa. Podpisano stosowne porozumienie. Inwestycja kosztuje 116 milionów złotych. Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Rada Miasta Bydgoszczy w swoich budżetach na lata 2022 - 2025 przydzieliły na nią łącznie 114 216 740 zł. Blisko 25 milionów zł będzie pochodzić z unijnej dotacji w ramach Programu FEnIKS 2021-2027. 

Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy

Inwestycja rozpoczęła się przed rokiem. Wtedy plac budowy przejął wykonawca – firma Budimex. Obecnie powstają już pierwsze stropy nad częścią podziemnego parkingu oraz słupy, na których opierać się będą kolejne kondygnacje. Betonowane są jeszcze fragmenty żelbetowej płyty od strony amfiteatru.

Czytaj też: Cogiteon Kraków - kiedy otwarcie? Można już kupić bilet do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon

Kiedy koniec rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy?

Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.

Rozbudowa Opery w Bydgoszczy – zakres prac

Nowy, IV krąg Opery to spora inwestycja. Dzięki jego budowie znajdą się tu między innymi :

  • sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób,
  • przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer budynku Głównego Opery,
  • przestrzeń wystawiennicza i innych działań artystycznych,
  • sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osób, 
  • powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

W trakcie rozbudowy Opery Nova o IV krąg kładka zostanie lepiej skomunikowana z placem otaczającym ważny gmach. Znikną m.in. schody utrudniające poruszanie osobom z niepełnosprawnościami  i rowerzystom.

Garaż podziemny z zielonym dachem w Bydgoszczy

Jak informuje w swoim raporcie miasto Bydgoszcz, drugą częścią inwestycji jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew.

Czytaj: Bydgoska betonoza na Starym Rynku. Jak się ma po 5 latach od słynnego remontu? Mamy nowe zdjęcia

Rozbudowa opery w Bydgoszczy – postęp prac

W połowie 2023 roku roku ruszyły prace przy wykonywaniu żelbetowych ścianek szczelinowych, które są jednocześnie częścią ścian fundamentowych. Zabezpieczają one również wciąż powiększany wykop pod podziemny parking oraz najniższe kondygnacje IV kręgu. Na budowie stosowane były tymczasowe rozpory, które do czasu wykonania stropu zabezpieczały ściany przed naporem ziemi. Dużym wyzwaniem był również napór wód podziemnych. W styczniu 2024 roku na budowie stanął wielki żuraw. Dźwig ustawiony od strony ul. Karmelickiej ułatwia transport coraz większej liczby materiałów budowlanych. Powstały też pierwsze stropy nad częścią podziemnego parkingu oraz słupy, na których opierać będą się kolejne kondygnacje.

W tym roku rozpoczną się także prace związane z przebudową ul. Karmelickiej, która stanowić ma bezpieczny dojazd do dwupoziomowego podziemnego parkingu. To zadanie realizować będzie bezpośrednio miasto.

Tak obecnie wygląda plac budowy Opery Nova w Bydgoszczy - zdjęcia

Czytaj też:

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej