Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Taras widokowy MCN prawie gotowy

2021-08-12 12:43
Morskie Centrum Nauki
Autor: Morskie Centrum Nauki Morskie Centrum Nauki ma być najnowocześniejszym obiektem w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki (MCN) im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie ma być najnowocześniejszym obiektem w regionie, z multimedialną wystawą poświęconą żegludze morskiej. Powstający na Łasztowni budynek MCN będzie przypominał swym kształtem statek zacumowany przy nabrzeżu Odry. Już niedługo można będzie z tarasu budynku podziwiać wspaniałe widoki: Odrę, Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego. Kiedy zakończy się budowa Morskiego Centrum Nauki?

Spis treści

  1. Aktualności z budowy Morskiego Centrum Nauki
  2. Morskie Centrum Nauki jak bryła statku
  3. Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę
  4. Testowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki
  5. Morskie Centrum Nauki ikoną Szczecina
  6. Budowa Morskiego Centrum Nauki to duże wyzwanie
  7. Kiedy zakończy się budowa Morskiego Centrum Nauki?
  8. Gdzie powstanie Morskie Centrum Nauki?

Aktualności z budowy Morskiego Centrum Nauki

Ponad rok po rozpoczęciu budowy na Łasztowni dokładnie widać kształt przyszłej siedziby Morskiego Centrum Nauki.

Aktualnie na tarasie budynku układane są białe płyty o wymiarach 80x40x4cm. Taki kolor wynika ściśle z wymogów certyfikacji LEED. To normy określające, czy budynek i materiały z którego jest skonstruowany spełniają warunki przyjazne środowisku. Płyty tarasowe muszą mieć odpowiedni współczynnik odbicia promieni słonecznych i ciepła. Układane są na specjalnych regulowanych słupkach trawersowych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie jednolitej powierzchni i spadków na odprowadzanie wód opadowych. Wstęp na taras będzie możliwy również poprzez zewnętrzną klatkę schodową dostępną dla zwiedzających niezależnie od funkcjonowania budynku MCN.

Ekipy ERBUDU kończą wykonywanie otworów w płytach elewacyjnych pod okna od strony bulwarów. Do tej pory zamontowano okna od strony południowej (ul. Wendy) oraz zachodniej i częściowo wschodniej. Wokół budynku trwa wzmacnianie podłoża pod płyty chodnikowe oraz układanie odwodnienia. W środku trwa montaż kurtyn dymowych. Są to automatycznie opuszczane przegrodzenia wyglądające jak ekran projektora, sterowane w zależności od miejsca wykrycia pożaru, które powstrzymują rozprzestrzenianie się dymu. Trwa montaż podkonstrukcji na ścianach budynku pod panele akustyczne a także stelaża sufitu do montażu paneli akustycznych. Będą one tłumiły odgłosy zewnętrzne i poprawiały efekty akustyczne na poszczególnych stanowiskach ekspozycji. Na klatkach schodowych i schodach kładzione są odporne na ścieranie antypoślizgowe powłoki z żywicy. Trwa montaż instalacji teletechnicznych, elektrycznych, wentylacji, oprawy oświetlenia awaryjnego i głośników dźwiękowego systemu ostrzegawczego.

Wkrótce rozpocznie się montaż zewnętrznej powłoki elewacji: siatki cięto-ciągnionej, która zmieni wygląd elewacji budynku MCN. Trwają próby techniczne związane z montażem podkonstrukcji, na której zainstalowana będzie siatka. Wykonywane jest tzw. trasowanie polegające na dokładnym wymierzeniu i wyznaczeniu miejsc, w których należy wykonać otwory niezbędne do zamocowania specjalnych mocowań podkonstrukcji. Kolejnym etapem prac będzie montaż charakterystycznej dla budynku Morskiego Centrum Nauki fasady szklanej.

Komisja przetargowa kończy sprawdzanie pod względem formalno-prawnym oferty na wyposażenie planetarium MCN złożonej przez firmę Lider Konsorcjum AB-Micro Sp. z o.o. z Warszawy. To partner Konsorcjum RSA Cosmos z siedzibą we Francji. Po zakończeniu pracy komisja będzie mogła zarekomendować dyrekcji Morskiego Centrum Nauki podpisanie umowy z wykonawcą, który będzie miał 13 miesięcy na wykonanie zadania.

Zamontowano już konstrukcję stalową schodów ekspozycyjnych, które biegną od parteru, poprzez 1 piętro aż do 2, nad otwartą przestrzenią doświetloną przez świetliki. Trwa montaż pawilonu technicznego znajdującego się na kondygnacji tarasu, w którym znajdować się będą agregaty, centrale wentylacyjne, centrale nawiewne zapewniające prawidłowe funkcjonowanie budynku. Układane są również koryta kablowe pod instalacje elektryczne i teletechniczne. Wykonywane są instalacje wodociągowe oraz instalacja tryskaczowa. Gotowe są już schody na wszystkich poziomach w dwóch klatkach schodowych. Rozpoczęto układanie płyt elewacyjnych w 5 kolorach. Połączenia pionowe płyt będą ukrywane specjalnymi maskownicami. Następnie układana będzie podkonstrukcja pod siatkę cięto – ciągnioną, czyli zewnętrzną warstwę elewacji.

W pomieszczeniach na parterze i pierwszym piętrze oraz na tarasie murowane są ściany działowe z bloczków silikatowych wydzielające pomieszczenia socjalne, techniczne oraz laboratoria. Na stropach układane są instalacje SAP (system alarmowania pożarowego) i DSO (dźwiękowy system ostrzegania) umożliwiające w przypadku pożaru szybkie wykrywanie, sygnalizowanie i ostrzeganie. Instalacje te będą podpięte do systemu BMS.

Morskie Centrum Nauki
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Morskie Centrum Nauki wizualizacja autorstwa biura architektonicznego Płaskowicki & Partnerzy Architekci

Morskie Centrum Nauki jak bryła statku

Projekt Morskiego Centrum Nauki powstał w pracowni Płaskowicki i Partnerzy. Budynek kształtem będzie przypominał bryłę statku. Będzie miał 14 m wysokości, 122 m długości i 3 kondygnacje. Jego powierzchnia całkowita wyniesie 10 711 m², a użytkowa 6 949 m². Na dachu powstanie ogólnodostępny taras widokowy. Roboty budowlane na terenie szczecińskiej Łasztowni (wyspa rzeczna w Szczecinie) ruszyły w lipcu 2019. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud.

Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę

Morskie Centrum Nauki upamiętni podróżnika Aleksandra Dobę, mieszkańca Polic, który trzykrotnie pokonał Atlantyk. Na wystawie stałej, która składać się będzie z ponad dwustu eksponatów znajdzie się specjalne miejsce prezentujące dokonania wybitnego podróżnika i sportowca. Stanowisko nosić będzie tytuł „Kajakiem przez Atlantyk”. Zobaczymy tu oceaniczny kajak Aleksandra Doby oraz obejrzymy projekcję multimedialną, na której podróżnik opowiada o technice wiosłowania. Formą prezentacji jest tylna projekcja na ekran w kształcie sylwetki człowieka trzymającej pionowo wiosło, co da efekt wirtualnej, realistycznej postaci. Stanowisku towarzyszy mapa z trasą wypraw oceanicznych Aleksandra Doby, a także ilustrowany instruktaż pokazujący poszczególne fazy wiosłowania na kajaku. Ten element wystawy uzupełnią zagadnienia naukowe prezentowane przez eksponat, towarzyszące mu opisy i grafiki: trzecia zasada dynamiki Newtona, siła, opór, prędkość.

Morskie Centrum Nauki
Autor: Morskie Centrum Nauki Wizualizacja ekspozycji „Kajakiem przez Atlantyk” upamiętniająca podróżnika Aleksandra Dobę

Testowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki

Aktualnie na zewnętrznej ścianie powstającego na Łasztowni budynku Morskiego Centrum Nauki zainstalowano konstrukcję z materiałów, z których ma być wykonana elewacja. To specjalne panele z blachy z termoizolacją, z zewnętrznej strony pokryte siatką cięto (ciągniona z antracytowej blachy aluminiowej). Generalny wykonawca w ten sposób testuje elementy, z których ma się składać fasada oraz technologię mocowania płyt i ich kolor. To pierwszy, z trzech zaplanowanych etapów testów.

Morskie Centrum Nauki
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Morskie Centrum Nauki - wizualizacja

Morskie Centrum Nauki ikoną Szczecina

Morskie Centrum Nauki ma być przede wszystkim bardzo ważną multimedialną placówką edukacyjną, która przyczyni się do rozwoju ruchu turystycznego w regionie. W budynku będzie wystawa stała z ponad 200 eksponatami, poświęcona, m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Powstaną też pracownie (biologiczno - chemiczna, fizyczno - mechatroniczna i modelarnia) oraz laboratoria, w których zwiedzający będą mogli przeprowadzać doświadczenia. W centrum znajdzie się również planetarium. Będzie to kula z żelbetu, wpisana w trzy kondygnacje średnicy około 13 m i powierzchni prawie 500 m². W nietypowym pomieszczeniu zmieści się około 60 osób. Budowa Morskiego Centrum Nauki to ukłon w stronę dziedzictwa i działalności profesora US, Jerzego Stelmacha - astrofizyka i kosmologa, współtwórcy pierwszej w Polsce interaktywnej wystawy „EUREKA”.

Budowa Morskiego Centrum Nauki to duże wyzwanie

Bliskie sąsiedztwo Odry nie ułatwia sytuacji na budowie. Pod nowy budynek firma Erbud będzie musiała wykonać około pięciuset pali. Ponadto zadaniem wykonawcy będzie wykonanie robót budowlanych, instalacyjnych, zagospodarowanie terenu wraz towarzyszącą infrastrukturą techniczną, dostarczenie wyposażenia, wykonanie rozruchu mechanicznego i technologicznego.

Kiedy zakończy się budowa Morskiego Centrum Nauki?

Zgodnie z założeniami budowa Morskiego Centrum Nauki na szczecińskiej Łasztowni ma się zakończyć w marcu 2021. Inwestycja będzie finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Koszt budowy to około 80 mln zł.

Gdzie powstanie Morskie Centrum Nauki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej