Most pontonowy w Warszawie zostanie zdemontowany! Co ze ściekami?
Most pontonowy w Warszawie powstał na skutek drugiej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Powstał na nim tymczasowy rurociąg, którym od jakiegoś czasu płyną ścieki. W ostatnich dniach wodociągowcy stwierdzili, że z powodu fali wezbraniowej konieczne jest rozebranie mostu pontonowego na Wiśle, a wraz z nim tymczasowego rurociągu. Co ze ściekami?
Spis treści
- Demontaż mostu pontonowego w Warszawie
- Co to jest most pontonowy?
- Most pontonowy Warszawa
- Trzy etapy działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków
- Najdłuższy most pontonowy na świecie
Demontaż mostu pontonowego w Warszawie
Opady w całym kraju zwiększają poziom wody w Wiśle. Wojsko zasygnalizowało, że konieczny może być czasowy demontaż mostu pontonowego z tymczasowym rurociągiem do oczyszczalni Czajka. Zapadła decyzja o tymczasowym rozebraniu przeprawy. Ścieki wypuszczone do Wisły będą ozonowanie, a jakość wody będzie na bieżąco kontrolowana - poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Operacja demontażu mostu pontonowego ruszyła 14 października. Nieunikniony jest kontrolowany awaryjny zrzut ozonowanych ścieków do Wisły. Po przejściu fali wezbraniowej wojsko przystąpi do ponownego montażu rur na moście pontonowym.
Co to jest most pontonowy?
Most pontonowy to rodzaj przeprawy, której konstrukcja opiera się na połączonych pontonach, barkach lub łodziach. To zazwyczaj obiekty tymczasowe, ale zdarza się, że są eksploatowane dłużej. Mosty pontonowe powstają wtedy, gdy np. nie ma czasu lub środków na to, aby wybudować tradycyjny most.
Polecany artykuł:
Most pontonowy Warszawa
Most pontonowy w Warszawie powstał w związku z drugą awarią oczyszczalni "Czajka". Władze Warszawy podjęły decyzję, że w trybie ekspresowym musi powstać przeprawa, na którym położony zostanie awaryjny rurociąg na ścieki. W budowie mostu pontonowego, który powstał nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie, pomagało wojsko. 9 września 250-metrowa przeprawa była gotowa. Od tej pory trwają prace związane z budową awaryjnego rurociągu. To drugi z trzech etapów prac związanych z likwidacją problemów z przesyłem ścieków w Warszawie. Przypomnijmy, że nieczystości spływają do Wisły od końca sierpnia.
Polecany artykuł:
Trzy etapy działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków
Całość działań miasta ws. awarii przesyłu ścieków jest podzielona na trzy etapy:
- budowę mostu pontonowego i układanie tymczasowego rurociągu, który zatrzyma zrzut ścieków. Most ten ma w założeniach miasta pracować do końca listopada.
- budowę układu rezerwowego - budowa doraźnego przesyłu, który po usprawnieniu będzie docelowym przesyłem rezerwowym.
- wymianę obecnego układu.
Najdłuższy most pontonowy na świecie
W 2016 roku w stanie Waszyngton (USA) został oddany do użytku najdłuższy most pontonowy na świecie. Zastąpił on starą przeprawę z 1963 roku i połączył miasta Seattle i Medina. Most powstał na jeziorze Waszyngon. Jego długość to 2,4 km. Do budowy użyto 77 betonowych pontonów. Obiekt ma w każdym kierunku po dwa pasy ruchu ogólnego przeznaczenia i po jednym pasie dla samochodów zapewniających dojazd grupowy. Jest na nim również 4-metrowa ścieżka pieszo-rowerowa. Obiekt może być użytkowany przez ponad 75 lat, jego konstrukcja jest odporna na trudne warunki atmosferyczne tj. fale, sztormy, wiatr.