Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie już po odbiorach. Kiedy otwarcie?
Autor: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Obiekt zaprojektowało biuro Plus3Architekci sp. z o.o. z Warszawy
W Łebie zakończył się II etap budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Spektakularna elewacja wykończona linami żeglarskimi zwraca uwagę na morskie dziedzictwo tego regionu. Obiekt zaprojektowało biuro Plus3Architekci sp. z o.o. z Warszawy. Ale otwarcie nieprędko – dopiero za dwa lata.
Spis treści
- Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego - kiedy otwarcie?
- Elewacja wykończona linami żeglarskimi
- Nowe muzeum w Łebie już po odbiorach końcowych
- Pierwszy eksponat w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
- Jakie będzie nowe muzeum w Łebie?
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego - kiedy otwarcie?
W Łebie powstał unikatowy w skali kraju obiekt - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Właśnie zakończyły się odbiory techniczne po II etapie budowy tego obiektu. Zakończenie prac budowlanych tego etapu nie oznacza jednak końca inwestycji i otwarcia muzeum.
Budowa będzie kontynuowana w latach 2025 – 2027. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, realizacja III etapu inwestycji, czyli produkcja i montaż wystawy stałej, potrwają kolejne dwa lata. Otwarcie nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – czyli wspomnianego muzeum w Łebie, zaplanowane jest w 2027 roku.
Elewacja wykończona linami żeglarskimi
Obiekt już budzi zainteresowanie. Zaprojektowało biuro Plus3Architekci sp. z o.o. z Warszawy. Trudno nie dostrzec jego związków z morzem i żeglarstwem. Widać to po zaprojektowani i”falującej bryły budynku z jednej strony, po elewację wykończoną linami żeglarskimi z drugiej.
Wykonawcami prac budowlanych są: Poleko Budownictwo Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum, Ryszard Ankiewicz i Michał Ankiewicz BUDOMEX Trójmiasto sp. z o.o. – Partnerzy Konsorcjum.
Budowę dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj też:
Nowe muzeum w Łebie już po odbiorach końcowych
W ostatnich tygodniach grudnia na terenie muzeum przeprowadzono kompleksowe testy bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz procedury zgodności z wymaganiami budowlanymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, Państwowa Straż Pożarna i Państwowa Inspekcja Sanitarna szczegółowo sprawdziły obiekt, pod kątem wymogów przeciwpożarowych i higieniczno-sanitarnych. Wszystkie instalacje, systemy alarmowe oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe przeszły wymagane testy – placówka spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ważnym elementem procedury była także weryfikacja systemów ochrony muzeum, które odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu eksponatów oraz w codziennym funkcjonowaniu muzeum. Testy obejmowały zarówno systemy monitoringu, jak i zintegrowane rozwiązania ochrony.
Pierwszy eksponat w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
W obiekcie stanął tez już pierwszy eksponat. To ważący ponad 4 tony, jednocylindrowy okrętowy silnik spalinowy typu 325T o mocy ponad 115 KM, wyprodukowany w 1967 roku w Danii, w Grenaa Motorfabrik. Jak zapowiada inwestor, wkrótce silnik będzie jednym z wielu spektakularnych eksponatów tworzących wystawę stałą nowego oddziału w Łebie.
Jakie będzie nowe muzeum w Łebie?
Nowe muzeum, w zwykle latem obleganej przez turystów Łebie, na pewno nie będzie narzekało na brak zwiedzających. Ma łączyć funkcje kulturalne, naukowe i edukacyjne.
Nowoczesna ekspozycja będzie prowadziła zwiedzających przez wieki historii bałtyckiej żeglugi i rybołówstwa, ukazując również różnorodne aspekty archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
W ramach wystawy zostaną także przedstawione zagadnienia dotyczące morskiej energetyki wiatrowej. Architektura nowego muzeum jest inspirowana morzem, piaszczystymi wybrzeżami i wypełnionymi wiatrem żaglami. Walory wizualne budynku są uzupełnione przez ekologiczne rozwiązania energetyczne. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, realizacja III etapu inwestycji, czyli produkcja i montaż wystawy stałej, potrwa kolejne dwa lata.
Jak już wspomnieliśmy - otwarcie nowego Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie zaplanowane jest w 2027 roku.
Czytaj też:
- Nowoczesna spalarnia odpadów w Gdańsku wyprodukuje prąd i ciepło systemowe. Wkrótce otwarcie
- Wykonawca już montuje maszynę TBM, która wydrąży tunel niedaleko Limanowej
- W centrum Łodzi budują podziemny przystanek Śródmieście. Będzie mieć 3 poziomy
- Gigantyczna inwestycja kolejowa, warta 6 mld zł na polskim odcinku Rail Baltica