Muzeum Chopina - projekt inwestycji: historia i plany

2009-05-06 14:56
Muzeum Chopina
Autor: materiały od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Trwają prace nad poszerzeniem funkcji Muzeum Chopina. W Warszawie przy ulicy Tamka w XVII-wiecznym Zamku Ostrogskich, zwanym również Pałacem Gnińskich, mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. Władze Narodowego Instytutu F. Chopina postanowiły przebudować Muzeum. Zmieni się ono w placówkę muzealno-edukacyjną. Zaadaptowane piwnice będą mogły posłużyć poznawaniu twórczości Chopina.

Początki

W 2005 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina rozpoczął prace przygotowawcze do gruntownego remontu Zamku w celu budowy nowego Muzeum Chopina na 200-lecie urodzin kompozytora.
W 2006 r. pracownia projektowa Grzegory & Partnerzy ARCHITEKCI wykonała projekt budowlany i wykonawczy przebudowy części Zamku. Wg niego zmienią się funkcje niektórych pomieszczeń. Postawnowiono wówczas przekształcić piwnice na sale ekspozycyjne i salę koncertową, a także wymienić i zmodernizować wszystkie instalacje w Zamku. W maju 2008 r. Instytut rozpoczął realizację wytyczonych zadań.
Powstał też projekt Centrum Chopinowskiego, którego generalnym wykonawcą została jeszcze w 2007 r. firma Polimex-Mostostal SA. Prace budowlane trwają; w 2009 r. mają zostać zakończone. Budynek Centrum Chopinowskiego ma kształt nawiązujący do stojącej w tym miejscu wcześniej kamienicy. Został zaprojektowany przez firmę Stelmach i Partnerzy z Lublina. Będzie się w nim mieścić Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, biblioteka, płytoteka, sale konferencyjne, a także centrum turystyczne.

Dzisiaj
W marcu 2009 r. została wybrana koncepcja ekspozycji w Muzeum Fryderyka Chopina. Przewidywane koszty utworzenia Muzeum to 81,55 mln zł. Projekt powstał we włoskiej pracowni Migliore&Servetto, która w sierpniu 2008 r. wygrała zorganizowany przez Instytut konkurs na projekt ekspozycji. Muzeum Chopina w Warszawie jest zupełnie unikalnym przedsięwzięciem w skali światowego muzealnictwa.

Powierzchnia Muzeum Chopina wynosi 4610,7 m2. Na tylu metrach zostaną rozplanowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Sale wystawiennicze będą w pełni multimedialne i dlatego każdy zwiedzający będzie mógł sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. pomoże w tym specjalny bilet - żeton, który posłuży jako klucz do poszczególnych wystaw i indywidualny przewodnik. Technicznie wymagać to będzie jedynie przyłożenia otrzymanego żetonu do wskazanych miejsc. Czipy (żetony) dla dzieci będą miały czytniki umieszczone znacznie niżej, aby każdy z maluchów mógł samodzielnie wędrować specjalnie dla nich przygotowanym szlakiem. Na tym szlaku towarzyszą im animowane ludziki opowiadające prostym językiem (w różnych językach) to, co dorosły przeczyta lub wysłucha w formie dostosowanej do jego potrzeb.

Ekspozycje będą przemawiały do wszystkich zmysłów zwiedzających. Towarzyszyć im będzie muzyka, a także dźwięki jakie towarzyszyły Chopinowi w codziennym życiu, nawet takie jak gwar paryskich ulic. W paryskim salonie Chopina będą również kopie mebli i różnych przedmiotów jakie go otaczały.

Muzeum Chopina zostało rozplanowane wg etapów życia kompozytora. Tak też zostały nazwane poszczególne sale:  na poziomie zero znajduje się Żelazowa Wola, Warszawa w czasach Chopina, Salon Mikołaja Chopina i sale dla dzieci. Na poziomie pierwszym: Salon paryski, Kobiety i Nohant, na drugim Europejskie podróże / Osobowość i Śmierć. Natomiast w odzyskanych piwnicach, czyli na poziomie minus jeden: Pianista / Naśladowcy, Kompozytor i sala koncertowa.
Nie ma kierunku zwiedzania, drogę będzie można wybrać dowolnie. Jeszcze w tym roku.

Muzeum Chopina
Autor: materiały od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej