Muzeum Getta Warszawskiego powstaje w dawnym szpitalu przy ul. Siennej. Kiedy koniec prac?

2024-10-28 13:29

Muzeum Getta Warszawskiego będzie mieć nową siedzibę, zlokalizowaną w dawnym budynku Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej w Warszawie. W zaprezentowaniu tragicznych dziejów getta pomogą unikalne eksponaty, m.in. oryginalny Raport Stroopa, przedstawiający powstanie w getcie warszawskim z perspektywy Niemców.

Spis treści

  1. Muzeum Getta Warszawskiego. Powstaje przy ul. Siennej w Warszawie
  2. Muzeum Getta Warszawskiego – aktualności z budowy
  3. Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego opowie m.in. o Holocauście

Muzeum Getta Warszawskiego. Powstaje przy ul. Siennej w Warszawie

Powołane w 2018 r. Muzeum Getta Warszawskiego skupia się na upamiętnianiu losu warszawskich Żydów w trakcie drugiej wojny światowej, a w szczególności powstania w getcie warszawskim.

W październiku 2023 r. rozpoczęła się budowa nowej, stałej siedziby MGW przy ul. Siennej 60/ul. Śliskiej 51. Będzie nią przebudowany budynek dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów. XIX-wieczny ceglany budynek w trakcie wojny znalazł się w granicach getta i był świadkiem tragicznych wydarzeń. Teraz stanie się miejscem, w którym tę bolesną historię będzie można poznawać.

Według informacji podanych przez MGW najważniejsze fakty na temat inwestycji prezentują się następująco:

  • lokalizacja: ul. Sienna 60/ul. Śliska 51 w Warszawie,
  • powierzchnia użytkowa: ok. 11 5000 m²,
  • start budowy: 11 października 2023 r.,
  • planowany termin zakończenia budowy: wiosna 2026 r. (po 30 miesiącach od podpisania umowy),
  • projekt: KB – Projekty Konstrukcyjne sp. z o.o.,
  • wykonawca: konsorcjum firm ADAMIETZ Warszawa sp. z o.o. oraz ADAMIETZ sp. z o.o. ,
  • koszt inwestycji: 295,4 mln zł.

Inwestycja obejmuje roboty budowlano-konserwatorskie w gmachu dawnego szpitala, wykonanie infrastruktury wewnętrznej i zewnętrznej oraz realizację wystawy stałej muzeum. Kompleks muzealny obejmie także Centrum Edukacji (w budynku dawnego Pawilonu Okulistyki), audytorium na 150 miejsc, magazyny zbiorów i przestrzeń dla wystaw czasowych.

Muzeum Getta Warszawskiego – aktualności z budowy

Muzeum zakupiło budynek przyszłej siedziby od samorządu województwa mazowieckiego w listopadzie 2020 r. za 22,7 mln zł. 18 kwietnia 2023 r. nastąpiło zakopanie kapsuły czasu w ogrodzie dawnego szpitala, co stanowiło symboliczne rozpoczęcie budowy. 11 października 2023 r. podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji.

Obecnie trwa wykop oraz montaż rozpór pod budynkiem nowoprojektowanym, rozpoczęto obwodowe głębienie wykopu, zaś w budynku okulistyki wykonywane są instalacje podposadzkowe oraz wylewany jest chudy beton pod płytę fundamentową.

Nad prawidłowością realizacji inwestycji nadzór sprawuje wielobranżowy zespół inspektorów nadzoru firma ECM Group Polska S.A. Inwestycja jest realizowana ze środków MKiDN, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesora Piotra Glińskiego – podaje MGW.

Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego opowie m.in. o Holocauście

Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego będzie opowiadać o okresie od otwarcia Szpitala Bersohnów i Baumanów w latach 70. XIX w. do 1946 r., kiedy to gmach stał się pierwszą siedzibą Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Scenariusz wystawy przygotowują profesor Daniel Blatman oraz zespół kuratorów MGW.

Historia getta warszawskiego zostanie zaprezentowana z uwzględnieniem sytuacji okupowanej Warszawy – podzielonej i zniszczonej, przez to szczególnie wrażliwej i podatnej na cały wachlarz postaw i zachowań ludzkich – podaje MGW. – Zwiedzający rozpoczną poznawanie losów warszawskich Żydów w kontekście tragedii Holokaustu od najwyższego piętra budynku, stopniowo schodząc w dół i zagłębiając się w coraz mroczniejsze rozdziały historii.

Wystawa stała, o powierzchni ok. 3 400 m², będzie podzielona na 9 galerii. Zostaną na niej zaprezentowane liczne obiekty z epoki, w tym m.in. obiekty kultu religijnego, przedmioty codziennego użytku oraz fragmenty spalonej biblioteki znalezione na terenie getta. Na szczególną uwag zasługują trzy eksponaty:

  • przekazany przez Instytut Pamięci Narodowej egzemplarz Raportu Stroopa, opisującego eksterminację Żydów i powstanie w getcie warszawskim z niemieckiej perspektywy,
  • wózek do przewozu ciał zmarłych z lat 30. XX w., ocalony po wojnie przez Pinkusa Szenicera, wieloletniego opiekuna cmentarza żydowskiego w Warszawie,
  • zrekonstruowany przez Tramwaje Warszawskie wagon tramwajowy, który w czasie drugiej wojny światowej, oznaczony gwiazdą Dawida, kursował przez getto.
Zrekonstruowany tramwaj z 1907 r., który w trakcie wojny kursował przez getto warszawskie
Autor: UM Warszawa Zrekonstruowany tramwaj z 1907 r., który w trakcie wojny kursował przez getto warszawskie

W wyniku zaplanowanej i metodycznie przeprowadzonej eksterminacji, Warszawa straciła całą żydowską społeczność, która przed II wojną światową tworzyła tożsamość tego miasta. Żydzi stanowili wówczas 30 proc. mieszkańców stolicy. (…) Wskutek tych działań, w stolicy zachowało się niewiele historycznych artefaktów – materialnych świadków tamtej, tragicznej historii. Dlatego tak cennym zabytkiem jest wagon z getta zrekonstruowany przez Tramwaje Warszawskie – przy wsparciu stołecznego samorządu – mówiła Aldona Machnowska-Góra w Zakładzie Naprawy Tramwajów w zajezdni Wola, cytowana przez UM Warszawa.

Listen to "Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej