Powstaje Muzeum Getta Warszawskiego. Zobacz zdjęcia z budowy nowej siedziby w dawnym szpitalu przy ul. Siennej

2024-03-13 9:18

Muzeum Getta Warszawskiego uzyska nową siedzibę, zlokalizowaną w dawnym budynku Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej w Warszawie. W zaprezentowaniu tragicznych dziejów getta pomogą unikalne eksponaty, m.in. oryginalny Raport Stroopa, przedstawiający powstanie w getcie warszawskim z perspektywy Niemców.

Spis treści

  1. Muzeum Getta Warszawskiego. Powstaje nowa siedziba przy ul. Siennej w Warszawie
  2. Muzeum Getta Warszawskiego – aktualności z budowy
  3. Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego opowie m.in. o Holocauście

Muzeum Getta Warszawskiego. Powstaje nowa siedziba przy ul. Siennej w Warszawie

Powołane w 2018 r. Muzeum Getta Warszawskiego skupia się na upamiętnianiu losu warszawskich Żydów w trakcie drugiej wojny światowej, a w szczególności powstania w getcie warszawskim.

W październiku 2023 r. rozpoczęła się budowa nowej, stałej siedziby MGW przy ul. Siennej 60/ul. Śliskiej 51. Będzie nią przebudowany budynek dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów. XIX-wieczny ceglany budynek w trakcie wojny znalazł się w granicach getta i był świadkiem tragicznych wydarzeń. Teraz stanie się miejscem, w którym tę bolesną historię będzie można poznawać.

Według informacji podanych przez MGW najważniejsze fakty na temat inwestycji prezentują się następująco:

  • lokalizacja: ul. Sienna 60/ul. Śliska 51 w Warszawie,
  • powierzchnia użytkowa: ok. 11 5000 m²,
  • start budowy: 11 października 2023 r.,
  • planowany termin zakończenia budowy: wiosna 2026 r. (po 30 miesiącach od podpisania umowy),
  • projekt: KB – Projekty Konstrukcyjne sp. z o.o.,
  • wykonawca: konsorcjum firm ADAMIETZ Warszawa sp. z o.o. oraz ADAMIETZ sp. z o.o. ,
  • koszt inwestycji: 295,4 mln zł.

Inwestycja obejmuje roboty budowlano-konserwatorskie w gmachu dawnego szpitala, wykonanie infrastruktury wewnętrznej i zewnętrznej oraz realizację wystawy stałej muzeum. Kompleks muzealny obejmie także Centrum Edukacji (w budynku dawnego Pawilonu Okulistyki), audytorium na 150 miejsc, magazyny zbiorów i przestrzeń dla wystaw czasowych.

Muzeum Getta Warszawskiego – aktualności z budowy

Muzeum zakupiło budynek przyszłej siedziby od samorządu województwa mazowieckiego w listopadzie 2020 r. za 22,7 mln zł. 18 kwietnia 2023 r. nastąpiło zakopanie kapsuły czasu w ogrodzie dawnego szpitala, co stanowiło symboliczne rozpoczęcie budowy. 11 października 2023 r. podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji i rozpoczęły się trwające nadal prace.

Nad prawidłowością realizacji inwestycji nadzór sprawuje wielobranżowy zespół inspektorów nadzoru firma ECM Group Polska S.A. Inwestycja jest realizowana ze środków MKiDN, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesora Piotra Glińskiego – podaje MGW.

Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego opowie m.in. o Holocauście

Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego będzie opowiadać o okresie od otwarcia Szpitala Bersohnów i Baumanów w latach 70. XIX w. do 1946 r., kiedy to gmach stał się pierwszą siedzibą Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Scenariusz wystawy przygotowują profesor Daniel Blatman oraz zespół kuratorów MGW.

Historia getta warszawskiego zostanie zaprezentowana z uwzględnieniem sytuacji okupowanej Warszawy – podzielonej i zniszczonej, przez to szczególnie wrażliwej i podatnej na cały wachlarz postaw i zachowań ludzkich – podaje MGW. – Zwiedzający rozpoczną poznawanie losów warszawskich Żydów w kontekście tragedii Holokaustu od najwyższego piętra budynku, stopniowo schodząc w dół i zagłębiając się w coraz mroczniejsze rozdziały historii.

Wystawa stała, o powierzchni ok. 3 400 m², będzie podzielona na 9 galerii. Zostaną na niej zaprezentowane liczne obiekty z epoki, w tym m.in. obiekty kultu religijnego, przedmioty codziennego użytku oraz fragmenty spalonej biblioteki znalezione na terenie getta. Na szczególną uwag zasługują trzy eksponaty:

  • przekazany przez Instytut Pamięci Narodowej egzemplarz Raportu Stroopa, opisującego eksterminację Żydów i powstanie w getcie warszawskim z niemieckiej perspektywy,
  • wózek do przewozu ciał zmarłych z lat 30. XX w., ocalony po wojnie przez Pinkusa Szenicera, wieloletniego opiekuna cmentarza żydowskiego w Warszawie,
  • zrekonstruowany przez Tramwaje Warszawskie wagon tramwajowy, który w czasie drugiej wojny światowej, oznaczony gwiazdą Dawida, kursował przez getto.
Zrekonstruowany tramwaj z 1907 r., który w trakcie wojny kursował przez getto warszawskie
Autor: UM Warszawa Zrekonstruowany tramwaj z 1907 r., który w trakcie wojny kursował przez getto warszawskie

W wyniku zaplanowanej i metodycznie przeprowadzonej eksterminacji, Warszawa straciła całą żydowską społeczność, która przed II wojną światową tworzyła tożsamość tego miasta. Żydzi stanowili wówczas 30 proc. mieszkańców stolicy. (…) Wskutek tych działań, w stolicy zachowało się niewiele historycznych artefaktów – materialnych świadków tamtej, tragicznej historii. Dlatego tak cennym zabytkiem jest wagon z getta zrekonstruowany przez Tramwaje Warszawskie – przy wsparciu stołecznego samorządu – mówiła Aldona Machnowska-Góra w Zakładzie Naprawy Tramwajów w zajezdni Wola, cytowana przez UM Warszawa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej