Muzeum II Wojny Światowej. Wmurowano kamień węgielny pod inwestycję

2012-09-03 15:44
Muzeum II Wojny Światowej
Autor: Studio Architektoniczne Kwadrat Budynek muzeum w Gdańsku zajmie powierzchnię ok. 23 m2 powierzchni

W Gdańsku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej. Budynek stanie przy ulicy Wałowej, blisko historycznego centrum Gdańska. Ekspozycja ma pokazywać światu doświadczenia wojenne Polaków i innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej. 

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum II Wojny Światowej wzięli udział m. in. premier Donald Tusk, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz,  Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Prof. Paweł Machcewicz.

Za kamień węgielny posłużył kawałek bruku znaleziony podczas prac archeologicznych będący kiedyś częścią ulicy w dzielnicy Wiadrownia, znajdującej się przed wojną na terenie, na którym powstanie muzeum. Kamień wraz z podpisanym aktem, został umieszczony w specjalnym kamiennym cokole.

Budowa Muzeum II Wojny Światowej

W sierpniu 2012 r. rozpoczęły się prace budowlane pod budowę przyszłej siedziby muzeum w Gdańsku. Prowadzi je firma Soletanche Polska i polegają one na wykonaniu tzw. suchego wykopu. Jest to pierwszy, najważniejszy i najtrudniejszy etap prac związany z budową obiektu. – Ściany szczelinowe, które będą sięgały głębokości 25 m otoczą całą działkę i zapewnią ochronę przed bocznym naporem wody – wyjaśnia dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora muzeum – Po wybraniu ziemi z wykopu zostanie wylany korek betonowy, około 16 m pod ziemią. Uszczelni on budynek od dołu. To tam w przyszłości  – 14 metrów pod ziemią – znajdzie się serce muzeum, czyli wystawa główna.

Prace na wykonanie „suchego wykopu” przewidziano na siedem miesięcy, potrwają do końca lutego 2013 r. Drugi etap budowy to wykonanie części nadziemnej muzeum. Rozpocznie się w przyszłym roku, po wyłonieniu wykonawcy.

Wystawy, biblioteka, kino

Muzeum w Gdańsku powstaje na terenie o powierzchni 1,7 ha. Część naziemna będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie. Znajdą się tam m.in. biblioteka, sale dydaktyczne i konferencyjne oraz kino, zaś na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja. Duża część budynku, w tym pomieszczenia na wystawę główną  znajdzie się pod ziemią. Budynek muzeum zajmie powierzchnię około 23 tys m2. Na wystawę główną przeznaczono około 7 tys. m2. Wystawę będą tworzyły trzy bloki narracyjne. Pierwszy z nich, "Droga do wojny", poświęcony będzie genezie konfliktu, drugi to "Groza wojny", gdzie dominującym punktem będą losy zwykłaych ludzi i trzecia ekspozycja "Długi cień wojny" będzie łączyła opowieść o zakończeniu wojny i podporządkowaniu dużej części Europy Związkowi Radzieckiemu.

Muzeum ma prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki jak i przeżyć zwykłych ludzi.

Międzynarodowy konkurs na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej rozstrzygnięto 1 września 2010 r. Zwycięzcą zostało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Budowa muzeum ma kosztować ok. 358 mln zł, pieniądze pochodzić będą z budżetu państwa. Otwarcie placówki zaplanowano na 1 września 2014 r., nie wiadomo jednak czy termin ten zostanie dotrzymany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej