Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przechodzi metamorfozę. Zdjęcia i wizualizacje
Na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie od stycznia 2021 trwają prace budowlane związane z przebudową i rozbudową zabytkowego hangaru wraz z budynkiem dawnej kotłowni. Inwestycja ma na celu powiększenie powierzchni wystawienniczej i realizację nowej ekspozycji. Zobacz jak wygląda i jak ma wyglądać Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Spis treści
- O projekcie rozbudowy Muzeum Inżynierii Miejskiej
- Co powstanie w zabytkowym hangarze MIM?
- Zdjęcia modernizowanego hangaru w Czyżynach
- Muzeum Inżynierii Miejskiej - trochę historii
- Jak dojechać do Muzeum Inżynierii miejskiej?
O projekcie rozbudowy Muzeum Inżynierii Miejskiej
W najbliższych latach Muzeum Inżynierii Miejskiej zmieni się nie do poznania. Trwający właśnie remont radykalnie zmieni możliwości ekspozycyjne muzeum, a odwiedzający je goście będą mogli podziwiać zbiory w znacznie bardziej komfortowych warunkach.
Inwestycja rozbudowy Muzeum Inżynierii Miejskiej dotyczy rewitalizacji zabytkowego obiektu hangaru wpisanego do rejestru zabytków Miasta Krakowa oraz rewitalizacji sąsiadującego z hangarem budynku dawnej kotłowni. Całość w przyszłości zostanie udostępniona odwiedzającym jako zabytek inżynierii miejskiej.
Prace, które zaplanowano na lata 2020/2022 obejmą:
- przebudowę i rozbudowę hangaru pod planowaną ekspozycję,
- przebudowę i rozbudowę kotłowni na cele muzealne,
- rozbiórkę wtórnie dobudowanych obiektów,
- wykonanie podziemnego łącznika pomiędzy hangarem a kotłownią.
Projekt jest współfinansowany m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Szacowany koszt całkowity złożonego projektu to ponad 16 mln. zł.
W kolejnych latach planowane są prace budowlane związane z modernizacją i konserwacją budynku zwanego "domem lotnika", a także terenu wokół hangaru.
Co powstanie w zabytkowym hangarze MIM?
Na poprzemysłowym obszarze dawnego lotniska przy ul. I. Stella-Sawickiego, w zabytkowym hangarze otwarty zostanie nowy oddział muzeum, prezentujący przede wszystkim wielkogabarytowe zabytki techniki: tramwaje, autobusy, samochody ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej, pojazdy służb technicznych. Zamiarem muzeum w dalszej perspektywie jest również stworzenie miejsca do prowadzenia prac badawczych, archiwizacyjnych i innych związanych z zabytkami techniki, szczególnie powiązanych z Krakowem. Następnie, wokół hangaru powstanie ogólnodostępna przestrzeń zielona z przeznaczeniem na odpoczynek, relaks i edukację.
Zdjęcia modernizowanego hangaru w Czyżynach
Autor: Muzeum Inżynierii Miejskiej
Zdjęcie hangaru w Czyżynach na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej na poczatku prac remontowych
Muzeum Inżynierii Miejskiej - trochę historii
Hangar został wzniesiony w latach 30. ubiegłego wieku. Jest jednym z elementów infrastruktury dawnego Lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny. Po likwidacji portu lotniczego w 1963 hangar był użytkowany przez MPK w Krakowie. W budynku mieściła się zajezdnia autobusowa z warsztatami naprawczymi.
Muzeum Inżynierii Miejskiej użytkuje hangar od 2009 roku. Od 2015 roku na jego terenie trwają prace związane z odrestaurowaniem obiektu i przystosowaniem go do pełnienia funkcji trzeciego oddziału MIM. W 2016 został wymieniony cały dach wraz z świetlikami, w roku 2017 odtworzono wrota w ścianie północnej o łącznej powierzchni 370 m², w 2018 natomiast, uprzątnięto ogromną przestrzeń wokół budynku, wyburzono wtórne dobudówki i uporządkowano otoczenie oraz czasowo udostępniono zwiedzającym wystawę „Moto-historie” prezentującą motoryzacyjne zasoby Muzeum. W 2019 roku uzyskano dofinansowanie projektu przebudowy hangaru, a w 2021 roku ruszyła budowa.