Muzeum Sztuki Nowoczesnej pobazgrane graffiti. Tym razem to nie fake news
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Graffiti na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest otwarty od zaledwie miesiąca, a już został pobazgrany pseudograffiti. Choć podobne doniesienia medialne sprzed kilku tygodni okazały się fake newsem, tym razem niestety graffiti jest faktem. Rzecznik MSN zapewnia jednak, że muzeum było gotowe na taką sytuację.
Spis treści
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej już w graffiti. Wystarczył miesiąc
- Poprzednie doniesienia o bazgrołach na MSN były fake newsem
Muzeum Sztuki Nowoczesnej już w graffiti. Wystarczył miesiąc
O narastającym w centrum Warszawy problemie graffiti pisaliśmy już nie raz. Od kilku lat bazgroły pojawiają się coraz częściej, również na zabytkach, a miasto – mimo ogłoszonego latem 2023 r. planu walki z tym zjawiskiem – wydaje się nie panować nad sytuacją. Pomazane jest dosłownie wszystko, od Pałacu Kultury po uliczne latarnie i kosze.
Niestety, pseudografficiarze zaatakowali już także nową siedzibę MSN przy pl. Defilad. Choć otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nastąpiło zaledwie nieco ponad miesiąc temu, 25 października 2024 r., na jednej z podpór budynku od strony ul. Marszałkowskiej już pojawiły się bazgroły.
Dobra wiadomość jest taka, że usuwanie pseudograffiti powinno pójść łatwo. Gmach MSN, jak wiele współczesnych budynków, pokryty jest specjalną warstwą antygraffiti chroniącą budynek. Ułatwia ona usuwanie bohomazów, gdy już się pojawią.
– Budynek jest pokryty specjalną warstwą zabezpieczającą. Usuwanie graffiti już się rozpoczęło
– potwierdził redakcji Muratora Plus rzecznik prasowy MSN.
Poprzednie doniesienia o bazgrołach na MSN były fake newsem
Warto przypomnieć, że w połowie listopada 2024 r. po Internecie zaczęło krążyć wideo, które rzekomo przedstawiało efekty ataku pseudografficiarzy na budynek MSN. Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się na TikToku. Materiał wideo pokazywał bazgroły szpecące na wysokości parteru zarówno właściwy budynek muzeum, jak i znajdującą się tuż obok wieżę.
Jak jednak szybko ustalił demaskatorski portal demagog.org.pl, wideo z pobazgranym MSN z połowy listopada zostało wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji i było zwyczajnym fake newsem. Można zgadywać, że za pomocą materiału wideo ktoś chciał zdobyć internetową sławę, jako że temat nowego budynku MSN był wówczas – i wciąż jest – gorący. O tym, jak duże emocje budzi nowy biały gmach na pl. Defilad, świadczy choćby nadal trwająca debata na temat tego, jak inaczej mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej (niezrealizowane projekty w galerii poniżej).
Autor: Archiwum Architektury
III nagroda w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej projektu MSN. Autorzy: Atelier WW Architekten SIA, Szwajcaria. Opinia jury: Za prawidłowe i rzetelne rozwiązanie funkcjonalne oraz powściągliwą elegancję architektury. Jak również dobre wpisanie się w kontekst urbanistyczny otoczenia. – wątpliwości budzi zbytnia oszczędność ekspresji architektonicznej